Hlavní programový blok Letní filmové školy, Fokus, se letos zaměřuje na Švédsko a dělí se do následujících sekcí: němý film s živou hudbou, velikáni suterénu, švédská krimi, imigrace a folkhemmet.
Do Uherského Hradiště již v pátek dorazili Jan Troell s dcerou Yohannou, která je sama filmařkou. Při slavnostním zahájení v kině Hvězda obdržel Jan Troell, držitel desítek ocenění ze světových festivalů, Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za výjimečnou a kompaktní filmografii silně spjatou se švédskou historií i společností. Při převzetí ceny prozradil, který zážitek změnil jeho život a přivedl ho ke kariéře filmaře – návštěva kina ve čtyřech letech a zhlédnutí filmu Tři malá prasátka od Walta Disneyho. Poté Jan Troell promítl plnému kina Hvězda krátké zábavné dílko Peeping Tom a následně uvedl i svůj mnohem vážnější film Věčné okamžiky. V rozhovoru pro Filmové listy režisér mimo jiné prozradil, že svůj vůbec první film Stad natočil ještě jako učitel pro svou třídu, aby se dozvěděla víc o svém městě. Jan Troell na Letní filmové škole zůstává až do středy 2. srpna a do té doby stihne uvést několik svých filmů i udělit posluchačům Lekci filmu.
Daniel Bergman je hostem Letní filmové školy od neděle, kdy v Klubu kultury představil publiku film Nedělňátka, který natočil podle scénáře svého otce Ingmara Bergmana. Filmovým listům řekl, že od 15 let dělal asistenta kamery a vrcholem této práce byla zkušenost s natáčením filmu Oběť Andreje Tarkovského. Nedělňátka označil jako začátek konce své kariéry, protože poté chtěl pracovat jen na skvělých scénářích, které ale neměl. Lekci filmu podle Daniela Bergmana mohou zájemci absolvovat 30. července od 15:30 v Klubu kultury.
Švédskou kinematografii na Letní filmové škole zastupují i další hosté – na místě už jsou Jan Holmberg (30.7.-4.8.) i Erik Hedling (28.7.-1.8.), historici švédské kinematografie, a ve čtvrtek 3. srpna očekáváme příjezd Tarika Saleha, režiséra, producenta, animátora a novináře. V devadesátých letech minulého století patřil Saleh mezi nejslavnější graffiti umělce, ale proslul především jako tvůrce videoklipů pro indie popovou královnu Lykke Li. Debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia a jeho poslední film Incident v Nile Hiltonu vyhrál Velkou cenu poroty na letošním festivalu Sundance. Tarik Saleh představí v Uherském Hradišti retrospektivu svých filmů, a jak je na Letní filmové škole zvykem, provede zájemce o svou tvorbu i Lekcí filmu.
Medailonky švédských hostů
Jan Troell
Patří, společně s Ingmarem Bergmanem, Lassem Hallströmem či Royem Anderssonem mezi nejznámější režiséry historie švédské kinematografie. Troell je držitelem desítek ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Mezi základní prvky jeho tvorby patří realistický styl, silné sepětí se švédskou historií i přírodou a důraz na výtvarnou stránku filmu. Troell ostatně začínal jako kameraman a za kamerou stál i u řady snímků, které sám režíroval. Jeho nejzásadnějším filmem jsou Emigranti, historická sága s Maxem von Sydowem a Liv Ullmanovou v hlavních rolích.
Daniel Bergman
Syn slavného režiséra Ingmara Bergmana a pianistky Käbi Lareteiové byl filmovým hrdinou už od raného dětství (první dva roky jeho života byly otcem zpracovány do krátkého filmu Stimulantia). Jeho celovečerním debutem a nejslavnějším filmem se stala Nedělňátka podle scénáře Ingmara Bergmana zpracovávajícího jeho dětství. Již 15 let není aktivní v oblasti filmu, část života se věnoval i práci záchranáře.
Tarik Saleh
Švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář. V devadesátých letech minulého století patřil Saleh mezi nejslavnější švédské graffiti umělce. Poté pracoval pro Švédskou televizi, proslul jako tvůrce videoklipů pro indie popovou královnu Lykke Li a následně debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia. Zatím natočil 2 dokumenty a 3 hrané filmy, z nichž ten poslední, Incident v Nile Hiltonu, vyhrál letošní festival v Sundance. LFŠ představí jeho tvorbu v kompletní retrospektivě.
Jan Holmberg
Přední švédský filmový historik na letošní LFŠ prezentuje sérii přednášek o historii švédského filmu – v průběhu čtyř setkání jsou posluchači provázeni barvitými dějinami švédské kinematografie od počátků k dnešku. Jan Holmberg je také ředitelem Nadace Ingmara Bergmana pečující o odkaz nejslavnějšího švédského režiséra.
Erik Hedling
Profesor filmových studí na slavné univerzitě v Lundu, kde se specializuje na historii švédské kinematografie. Konkrétně se zabývá vztahem švédského filmu a švédské společnosti ze sociálního a politického hlediska. Pro letošní LFŠ připravil výběr filmů mapující vývoj švédského sociálního státu a konceptu „folkhemmet“.