Share |

Stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo je vždy nutné cestovní připojištění?

Aby se každý uměl rozhodnout, jestli vždy potřebuje cestovní připojištění, zaktualizovala Kancelář zdravotního pojištění (KZP) mobilní aplikaci "KZP na cesty" určenou zejména pro turisty cestující do států EU, EHP, Švýcarska, Albánie, Černé Hory, Makedonie, Srbska a Turecka. K čemu přesně aplikace slouží, prozradila koordinátorka projektu Barbora Štolfová: "Aplikace poradí, jak s Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) získat zdravotní péči v Evropě, jak najít v konkrétní zemi nejbližší zdravotnické zařízení, jaká spoluúčast se platí u zahraničního lékaře nebo na koho se obrátit v případě nouze."
 
KZP na cesty dále nabízí srovnání výhod a nevýhod EHICu a cestovního připojištění. Výhodou EHICu například je, že nezná maximální limit plnění, mohou ho v případě potřeby využít i nastávající maminky, případně chronicky nemocní pacienti, kterým je možnost cestovního připojištění upřena. Cestovní připojištění ale zase zpravidla uhradí spoluúčast pacienta nebo převoz zpět do ČR.
 
"Počty případů ošetření v zahraničí na základě EHICu nejsou malé. V loňském roce zaplatily české zdravotní pojišťovny za takové ošetření v 41 tisících případů v celkové hodnotě přes 450 mil. Kč," řekl Adam Ander z KZP.
 
V aplikaci "KZP na cesty" lze nalézt i obecné informace o fungování systémů zdravotního pojištění v EU. Například jak má být člověk pojištěn, pokud bydlí v ČR, ale pracuje v jiném státě, nebo pokud se hodlá na důchod z ČR odstěhovat.
 
Aplikaci "KZP na cesty" lze stáhnout do mobilních telefonů z Google Play (Android) nebo z App Store (iOS).

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.