Historie
Národní cena za studentský design slaví již třiadvacáté výročí! Poprvé byla vyhlášena Design Cabinetem CZ v roce 2008. Navazuje však na soutěž, kterou organizovalo od roku 1991 do roku 2007 Design centrum České republiky. Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design a o ocenění Vynikající studentský design a Dobrý studentský design.
Letos se do soutěže aktivně zapojila firma mmCité jako odborný partner soutěže, proto se také konalo zasedání národní poroty a výstava nominovaných prací v sídle firmy v Bílovicích na Moravě.
Cíl soutěže
Vyhlašovatelé soutěže usilují o propagaci dobrého designu a podporu nastupující designérské generace. Snaží se prostřednictvím médií i dalšími cestami mladé designéry představit odborné i laické veřejnosti. Ukazuje se, že tato aktivita má výsledky a ti, kteří jsou v soutěži oceněni, nacházejí pracovní příležitosti a zakázky - a někteří z nich našli dobré uplatnění i v zahraničí.
Účastníci soutěže 2013
Soutěž je od loňského roku mezinárodní – zúčastnili se jí studenti 4 zahraničních škol (Slovenska, Německa a Kanady). Celkem se do soutěže o Národní cenu za studentský design 2013 přihlásilo 225 autorů s 217 pracemi ze 14 fakult a vysokoškolských ústavů 11univerzit a vysokých škol a z 16 vyšších odborných škol a středních odborných škol.
Poroty
Studenti předložili k hodnocení prototypy, modely a doprovodné plakáty. Jejich práce posuzovaly třinezávislé poroty: středoškolská porota byla složena z pedagogů středních a vyšších odborných škol, vysokoškolská porota byla sestavena z pedagogů vysokých škol a univerzit, v národní porotě rozhodovali o osudu studentských prací kurátoři muzeí, nezávislí experti a nejlepší profesionální designéři ČR. Letos hodnotilo studentské práce celkem 61 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, designérů, architektů a kurátorů designu.
Poroty nominovaly v dvoukolovém hodnocení k ocenění 98 prací. Jedna z nich získala Národní cenu za studentský design 2013, 5 prací si odneslo ocenění Excelentní studentský design 2013 a 10 cenu Dobrý studentský design 2013.
Symbol cen – bábovičky a nakousnuté placky
Studenti ocenění národní cenou a excelentním designem získávají symbol soutěže – bábovičku, která je každý rok z jiného materiálu. Její autor – rovněž jeden z bývalých oceněných v soutěži – ing. Jiří Janíček se vrátil do dětství a uvědomil si, že designérem je každé dítě, a to při dělání báboviček na pískovišti. Bábovička vítěze soutěže má kolem sebe hvězdný kroužek, protože dává oceněnému studentovi šanci na hvězdnou dráhu profesionálního startu a vzletu. Symbol pro ocenění Dobrý studentský design je nakousnutá placička, protože studentský design je přeci „dobrý“. Ceny z netradičního materiálu na bázi papíru letos vyrobilo Studio Činčera (v předchozích létech byly z porcelánu, skla, plastu, kovu a materiálu Hi-Macs).
Motivy vizuálního designu
Katalogy navrhovali doposud studenti grafického designu. Studio kolektiv – Lukáš Kijonka a Michal Krůl vymysleli motivy pro první ročníky: Design je Boží!, proto má výstava název Nový (z)boží!, Design nejsou hodinky s vodotryskem!, Design není prázdný obal!, Design může být virtuální! Loni se ujali katalogu a vizuální komunikace soutěže studenti (dnes již designéři a absolventi Fakulty umění a designu UJEP) Jiří Toman a Lucie Pacalová, kteří v tomto duchu pokračovali – vizuální komunikace loňské soutěže měla motto Design nekouše!, a letos je to Design si nevybírá!
Ocenění a co studenti získají?
Vítěz Národní ceny za studentský design 2013 Pavel Coufalík z Fakulty multimediálních komunikací ve Zlíně získal finanční hodnotu 20 000 Kč od nadačního fondu JUDr. Martina Růžičky, cenu generální ředitelky Českých center (pobyt v některém z Českých center v zahraničí), luxusní hodinky značky Prim firmy ELTON hodinářská, produkty Tescoma s.r.o. a IKEA ČR a dvoutýdenní zápůjčku elektromobilu smartelectric drive od firmy E.ON. Odnesl si také symbol soutěže.
Nositelé ocenění Excelentní studentský design 2013 Martin Beinhauer, Petr Duba a Martina Žílová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Věra Kunhartová a Lucie Smyslová z Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem získaliprodukty firmyTescoma s.r.o. a IKEA ČR a symbol tohoto ocenění - malou bábovičku.
Nositelé ocenění Dobrý studentský design 2013 Eliška Beránková z Vyšší odborné školy grafické v Jihlavě, Ondej Jankových z slovenské Školy úžitkového výtvarnictva Josefa Vydru a Kristína Kollarovicsová z Vysoké školy výtvaných umení v Bratislavě, Sergej Kuckir a Barbora Šimková z Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem, Adéla Dušková, Václav Mlynář, Jakub Pollág, Antonín Šimon z Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Maria Nina Václavková z Fakulty umění a designu v Plzni a Vojtěch Žák z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně získali vedle symbolu nakousnuté placičky produkty firmyTescoma s.r.o. a IKEA ČR.
Zvláštní ceny profesionálních institucí
Zvláštní ceny udělují studentům děkani vzdělávacích institucí, profesionální sdružení, muzea a odborné časopisy.
Cenu Design Exit, kterou uděluje děkan Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem doc. Mgr. Michal Koleček, PhD. (30 000 Kč) získala Kristína Kollárovicsová z Vysoké školy výtvaných umení v Bratislavě, ceny Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni představují finanční odměny ve výši 10 000 Kč, 7 000 Kč a 3 000 Kč – získali je Mária Nina Václavková z Fakulty umění a designu ZČU, Denisa Kanderová z Fakulty stavební VUT v Brně a Pavel Průša z Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafické v Praze. Cena ředitele Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně prof. ing. Martina Hartla, Ph.D. ve výši 10 000 Kč si odnesl Hynek Svatoš z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Letos byla nově udělena cena děkanky Fakulty multimediálních komunikací UTB Zlíndoc. MgA. Jany Janíkové, ArtD ve výši 5 000 Kč. Odnesla si ji Linda Vránová z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Atraktivní cenu ve formě návštěvy milánského týdne designu udělila firma Heineken Ondreji Jankových ze Školy úžitkového výtvarnictva Josefa Vydru v Bratislavě.
Generální ředitel NTM Bc. Karel Ksandr uděluje Cenu Národního technického muzea (což představuje odkoupení vybraného exponátu do muzejních sbírek ve výši 10 000 Kč). Získal ji Martin Beinhauer z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Ředitelka Uměleckoprůmyslového musea PhDr. Helena Koenigsmarková udělila cenu Nastassii Aleinikavě z Vysoké školy uměleckoprůmyslové (cena představuje rovněž odkoupení vybraného exponátu do muzejních sbírek ve výši 10 000 Kč). Cenu ve výši 5 000 Kč uděluje také Společnost přátel Uměleckoprůmyslového musea. Tentokrát si ji odnesla Denisa Kanderová z Fakulty stavební VUT v Brně. Další profesionální ocenění získal Martin Beinhauer z Vysoké školy uměleckoprůmyslové od Unie profesionálních designérů ČR, zatímco brněnská designérská firmy Finezza Design ocenila Martina Foreta z Fakulty výtvarných umění v Brně. Časopisu Architekt ocenil v tomto roce práce Lucie Smyslové z Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a Barbory Vinařové a Lucie Valerové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové.
Design Cabinet CZ oslovuje asi 1 000 novinářů a médií, aby vybrali nominace na Cenu novinářů. Předává se na večerním slavnostním vyhlášení. Cena představuje parafrázi na symbol soutěže – bábovičku. I letos to byla bábovka čokoládová a upečená z klasického těsta!
Na webu studentskydesign.cz probíhá hlasování o Cenu veřejnosti, což někdy představuje zajímavý souboj mezi regiony, rodinnými klany nebo školními komunitami. Cenu veřejnosti získaly hlasováním na webu studenstkydesign.cz Klára Polátová (UUD ZČU Plzeň) a Aneta Zeiserová (VOŠ a SPŠ Volyně).
Partneři soutěže
Letos se staly významnými partnery soutěže firma mmCité, a.s., která nabídla své sídlo Design Cabinetu CZ k zasedání a hodnocení národní poroty a k prezentaci všech nominovaných prací, a galerie Era svět, v níž se představily veřejnosti na výstavě Nový (z)boží všechny oceněné práce.
Soutěž a výstava Nový (z)boží! mohly i letos probíhat jen díky finanční podpoře firem Heineken, Grund, a.s., Česká centra, Tescoma s.r.o., Jablotron Alarms a.s., Polstrin Design, spol. s.r.o a ČSOB, a.s. a materiálové podpoře firem mmcité, a.s., Česká centra, Elton hodinářská, a.s., E.ON, a.s., Finezza Design, IKEA ČR, s.r.o, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Studio Činčera, Tescoma s.r.o., Era svět, tiskárny Daniel a UPM.
Výstava
Výstava Nový (z)boží! 2013 proběhá v galerii Era svět na Jungmannově náměstí 6 v Praze 1 ve dnech 4.11. – 4.12. 2013.
Vyhlášení
Slavnostní vyhlášení soutěže proběhne v divadle DISK v Praze 11.11. 2013 od 19 hodin.