Celosvětově známý a populární projekt, během jehož jednoho večera promluví o své práci 12 mluvčích z různých uměleckých oborů ve formátu 20 obrázků x 20 vteřin proběhne ve středu 26. dubna 2017 od 19.20 hodin v žižkovském kině Aero již po padesáté třetí.
Promluví nová hvězda české ilustrátorské scény Nikola Hoření o své závislosti na kreslení, grafička Kristina Fišerová o autorských plakátech apelujících na nízké pudy, Štěpánka Chlumská (NG) a Jana Vahalíková (Marvil) o současné podobě kláštera sv. Anežky České na Františku, designér Jiří Pelcl o nábytkářském a designérském umění amerických Shakerů, redaktoři časopisu Křivák (Judita Císařová, Miloš Hroch a Petr Bláha) o právu na město pro skejťáky, spisovatel a básník Petr Borkovec o psaní, architekti Aleš Lapka a Jana Zoubková (ADR) o rekonstrukci Javornické palírny, architekti Miroslav a Zdeněk Chmelovi (Chmel architekti) o tom, proč ke každému projektu potřebují model, novinář Ondřej Nezbeda o smrti, malíř Jakub Gajdošík o obrazech, fotografka Zuzana Šrámková o tom, co může vzniknout, když se snažíte ušetřit na víno, a architekt a památkář Matyáš Kracík o našem vztahu k domům z doby po roce 1945.
O projektu PechaKucha u nás i ve světě
PechaKucha Nights se konají v Praze pravidelně již od roku 2007 a v archivu na webových stránkách projektu (www.pechakucha.cz) naleznete audiovizuální záznamy všech proběhnuvších vystoupení. Do dnešního dne si můžete vyhledat a přehrát kterékoliv z 629 vystoupení. Archiv pražské PechaKucha se tak pomalu ale jistě stává archivem soudobého dění v mnoha tvůrčích oborech.
Projekt PechaKucha vymysleli architekti Astrid Kleinová a Mark Dytham z atelieru Klein Dytham architects, který působí v japonském Tokiu. Popularita PK roste neuvěřitelně rychle: dnes se koná ve více než 940 městech světa. Každé město má svého lokálního organizátora a pořádá PK na základě udělené licence. Pravidla jsou jasná: musí se konat pravidelně, mluvčí za vystoupení nesmí být honorováni a musí být dodržen formát 20 obrázků x 20 vteřin.
www.pechakucha.org
Zajímavé a inspirativní počiny a hosty vybírá v Praze sedm dramaturgů: Adam Gebrian - architekt a propagátor architektury, Petr Babák - grafický designér a vedoucí ateliéru grafického designu a nových médií na UMPRUM, Tomáš Luňák - režisér, Cyril Říha - filosof, Jan H. Vitvar - novinář, Alan Záruba - grafický designér, Jana Kostelecká - kunsthistorička a organizátorka PKNP. Jejich výběr je čistě subjektivní a zaměřený na co nejširší záběr tvůrčích oborů a generací.