Share |

Slavný příběh psí kosmonautky Lajky přichází do kin

Loutkové sci-fi LAJKA přichází do kin bez jediného dne šedesát let po startu rakety Sputnik 2 s fenkou Lajkou na palubě. Příběh se zapsal do dějin kosmonautiky a byl i inspirací pro vznik divadelní hry a následně filmu. Ten se v kinech objeví 2. listopadu.
 
Práce na filmu „Lajka“ začaly před deseti lety. Námět vycházel z divadelní hry „Lajka, Čchin a Gagarin“, kterou režisér Aurel Klimt nastudoval s herci v té době zatopeného Divadla v Dlouhé pro Divadlo Gong. Úspěšně se pak hrála v divadle Minor a na mnoha festivalech. „Natočit z toho loutkový sci-fi film jsem plánoval od začátku a reakce diváků na divadelní představení mě v tom jen utvrdila. Příběh první psí kosmonautky Lajky byl sice inspirací, ale z větší části je děj filmu čistě výplodem mé tvůrčí fantazie,“ přiznává autor a režisér v jedné osobě Aurel Klimt (Fimfárum, Franta Nebojsa, Pád, O kouzelném zvonu a další).
 
Můj příběh, respektive příběh LAJKY, se opírá o spoustu reálií a zažitých smyšlenek. Mnoho lidí zná Lajku, ale málokdo ví, že slavná Lajka byla ve chvíli startu odsouzena k poslední hodině svého života. Nic jiného než Sputnik v té době vyvinuto nebylo a družice se zpravidla nevrací. Rozhodl jsem se vše smíchat do tohoto bláznivě fantaskního příběhu plného vtipných až absurdních situací, protože jedině tak se dá s lehkostí a nadhledem o něčem takovém vyprávět.
 
Loutkám propůjčili hlasy přední divadelní a filmový herci. Hlavní hrdinka Lajka promlouvá sametovým hlasem Heleny Dvořákové, v postavě vilného nezmara Quirkrka se doslova vyžívá Petr Čtvrtníček, ruského kosmonauta Jurije Levobočkina pak bohatýrsky uchopil Karel Zima a jeho americký protějšek Neila Knokauta neméně odhodlaně ztvárnil Miroslav Táborský.

Cílovou skupinou budou především starší děti a mládež, nicméně jsem přesvědčen, že v něm najdou zalíbení i dospělí diváci se slabostí pro fantaskní příběhy, animovaný film a sci-fi,“ dodává ještě režisér.

/WEB/ /TEASER/


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.