Share |

Scofield, Youssef a Galliano. Podzimní ozvěny JazzFestu se chlubí žánrovou rozmanitostí

foto: pořadatel akce

Nestárnoucí John Scofield, tuniský muezzin Dhafer Youssef a akordeonový virtuóz Richard Galliano, to jsou tři hvězdy listopadové série koncertů nazvané Echoes of JazzFestBrno. Posledně jmenovaný navíc vystoupí společně s brněnskými filharmoniky a nepřímo tak naváže na loňský úspěšný koncert JazzFestu Brno a Filharmonie Brno, jehož hlavním protagonistou byl izraelský kontrabasista Avishai Cohen.
 
Jsme rádi, že se nám podařilo do Brna přilákat tři výjimečné hudebníky, kteří do jazzu vnášejí prvky z dalších hudebních žánrů. Diváci se tak mohou těšit na tři rozmanité hudební večery,“ říká umělecký ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka.
Sérii Echoes of JazzFestBrno zahájí 2. listopadu v Sono Centru americký kytarista John Scofield, druhý koncert obstará na stejném místě 8. listopadu tuniský hudebník Dhafer Youssef a na zakončení v podobě společného koncertu Richarda Galliana a Filharmonie Brno se mohou diváci těšit 16. listopadu v Besedním domě. „Pro velký zájem o tuto hudební událost jsme pro jeden večer připravili hned dva koncerty. První začíná v 18:30, druhý pak ve 21:00,“ zve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
 
Vstupenky na sérii Echoes of JazzFestBrno od 490 korun jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.
 
Umělec, který dokáže hrát víc než jeden hudební styl virtuózně a pravdivě, je dnes velmi vzácným druhem. John Scofield to umí a vždy to dokazoval. Za své loňské album Past Present si americký hudebník vysloužil cenu Grammy. Zahálka je pro čtyřiašedesátiletého kytaristu neznámým slovem a tak se hned pustil do nového projektu nazvaného Country for Old Men. Právě skladby z připravovaného alba představí 2. listopadu brněnskému publiku. „Aktuální repertoár Scofieldova kvarteta tvoří nejzásadnější skladby americké country, samozřejmě v jedinečně přetvořených verzích. Po Scofieldově boku se navíc představí vynikající sidemani – varhaník Larry Goldings, baskytarista Steve Swallow a oblíbený bubeník Bill Stewart. Věkový průměr kapely je sice téměř 60 let, ale tihle staří psi jsou v nejlepší formě“ přibližuje Spilka. Pohled do Scofieldovy diskografie je ohromující, jeho stylový záběr je neskutečný. Mainstream, jazzrockové období, dobře známá a vysoce oceňovaná je jeho hra v kapele Milese Davise na počátku 80. let. Stejně vysoko stojí spolupráce s Joe Hendersonem, Joe Lovanem, poutavé big bandové album Quiet s Waynem Shorterem, zjazzované hity s projektem the New Standard Herbieho Hancocka, jambandový Überjam, interpretace hitů Raye Charlese nebo exkurze do světa gospelu s Piety Street Bandem.
 
Uhrančivý tuniský zpěvák a hráč na arabskou loutnu oud Dhafer Youssef před pár lety oslnil na festivalu Colours of Ostrava. S napětím očekávaná Youssefova deska Diwan of Beauty and Odd, již představí 8. listopadu v Sono Centru, představuje další umělecký posun od předchozí veleúspěšné Birds Requiem. Album natočil po boku mladých lvů současného newyorského jazzu v čele s Aaronem Parksem, Ambrose Akinmusireem a Markem Guilianou a vyjde 16. září. „Youssefův takřka andělský zpěv je neopakovatelným zážitkem. Do nové koncertní sestavy navíc Youssef přizval hvězdy nastupující jazzové generace – pianistu Aarona Parkse, bubeníka Justina Faulknera a brněnskému publiku dobře známého basistu Bena Williamse,“ říká Spilka. Dhafer Youssef se narodil před devětačtyřiceti lety v Teboulbě a je potomkem skromné rodiny z této rybářská vesnice a zároveň dalším z dlouhé řady muezzinů. Zvládnutí pěvecké techniky tak pro něj bylo rodinnou ctí a tradicí. Ve velmi raném věku jej dědeček přivedl k recitativům z Koránu. Dhafer tak postupně začal objevovat potenciál svého hlasu. S touhou prozkoumat nové horizonty opustil Dhafer Youssef rodnou vesnici, odešel do hlavního města a později do Rakouska. Ve Vídni se hudebně rozvinul a navíc se seznámil se správnými lidmi z oblasti jazzu i world music. Od té doby nahrál devět alb pod vlastním jménem a odstartoval mezinárodní kariéru.
 
Virtuos akordeonu a bandoneonu, skladatel a obojživelník světů jazzu a klasiky Richard Galliano je v současné době jediným akordeonistou s nahrávací smlouvou s prestižním labelem Deutsche Grammophon. V rámci série Echoes of JazzFestBrno zahraje 16. listopadu v Besedním domě. „Jeho spolupráce s Filharmonií Brno je opravdovou událostí, plánovaný program nazvaný Klasika & Tango sestává z repertoáru Astora Piazzoly, Antonia Vivaldiho a W. A. Mozarta,“ představuje Kučerová. Richard Galliano nahrál více než 50 alb pod svým jménem a spolupracoval s celou řadou vynikajících umělců z nejrůznějších žánrů. Na klavír a akordeon se začal učit ve věku čtyř let od svého otce, akordeonisty a pedagoga Luciena Galliana. Pokračoval na konzervatoři v Nice pod vedením známého pedagoga Pierre Cochereau a vedle instrumentálních dovedností se do hloubky zabýval harmonií, kontrapunktem a dokonce se naučil hrát na trombon. V roce 1975 se v době, kdy se usazoval v Paříži, setkal s Claudem Nougaro a stal se jeho akordeonistou a uměleckým šéfem orchestru v období do roku 1983. V roce 1980 se setkal s další formativní osobností, Astorem Piazzollou, jenž jej inspiroval k vytvoření francouzské New Musette stejným způsobem, jakým sám Piazzolla vynalezl argentinské New Tango. V průběhu dosavadní kariéry spolupracoval s nejvýraznějšími osobnostmi jazzu, šansonu, klasiky i world music. Nechybí mezi nimi George Mraz, Brigitte Fontaine, Charles Aznavour, Trilok Gurtu či Wynton Marsalis.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.