Share |

Robotizované dílo dua Bartoníček a Maus uspělo v mezinárodním hodnocení Ars Electronica

foto: Ex Post

V rámci česko-německého projektu vzniklo v Ex Post robotizované dílo, které uspělo v mezinárodním hodnocení Ars Electronica a získalo tak prestižní čestné uznání v sekci „Interactive Art+“. Hodnoceno bylo 3159 projektů v pěti sekcích z více jak 84 zemích. Oficiální předání ceny proběhne v září během konání festivalu Ars Electronica v Linzi, na kterém bude úspěšné dílo Bartoníčka a Mause vystavené.

Koncem loňského roku spojili síly Prokop Bartoníček a Benjamin Maus při vzájemné spolupráci na expozici „Ignorance“, ve které poprvé svůj stroj prezentovali. „Ignorance“ instalovaná v Ex Post reagovala na masovou výrobu, která vede k úpadku původních výrobních postupů a řemesla a implicitně se podílí na neschopnosti kultury vytvářet trvalé hodnoty.

Sestavený stroj reprezentuje průmyslovou automatizaci, protože zavádí proces třídění do historické geologie, která symbolizuje ekologické dopady spotřebního průmyslu. „Robot“ je naprogramovaný, aby analyzoval a třídil jednotlivé kamínky z koryta řeky Jller, což vytváří působivý obraz vnitřní historie řeky.  

Ocenění od Ars Electronica je významným úspěchem pro Ex Post, které aktivně podporuje spojení umění a technologie a finančně přispívá na realizaci podobných projektů. Na vzniku stroje JIIer se rovněž podílel Česko-německý fond budoucnosti.

Prokop Bartoníček a Benjamin Maus se setkali při studiích v Berlíně a navázali dlouholetou spolupráci doprovázenou přátelstvím. Bartoníček se převážně zabývá experimentálními projekty na pomezí technologie a umění. Vytváří světelné a interaktivní instalace – z jeho nejznámějších prací lze jmenovat „Vibrátor“, „Urna“, „Mirrsaic - NOW" či „Phosphor 360“ z prvního ročníku festivalu Signal. Benjamin Maus je samouk se znalostmi z mechaniky, fyziky a computer science. Založil studio FELD, jehož projekty slaví úspěchy v mezinárodních soutěžích.

Ars Electronica spojuje umění, technologie a společnost již od roku 1979. Ars Electronica Center je muzeum, ve kterém lze vidět přístroje z různých vědeckých či uměleckých oborů, ale především se jedná o prestižní každoroční festival, který je společně s Japan Media Arts Festival nejpodstatnější událostí v oblasti technologie a umění.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.