Spirituální trance s hebrejsko-beduínskými kořeny z Izraele, rytmy venkovských tancovaček z Ukrajinské Zakarpatské oblasti, typické etiopské melodie či podmanivá hudba z Bretaně - pražské Výstaviště rozezní hudba ze všech koutů světa. 11. a 12. června zde proběhne 19. ročník festivalu Respect. Louka pod Bruselskou cestou bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat různé světy. Promyšlená a kvalitní dramaturgie s jasným názorem nabídne originální a silné zážitky, které je u nás jinde těžké najít.
„Náš festival je od počátku platformou pro kulturní diverzitu, mapujeme hudbu nejen jako umělecký fenomén, ale jako nástroj boje za svobodu, toleranci a pochopení mezi lidmi,“ říká zakladatel a šéf Respectu Borek Holeček, a dodává: „Zářným příkladem jsou izraelští Diwan Saz, kde vedle sebe souzní neskutečný hlas patnáctiletého arabského beduína se zpěvem o dvacet let staršího rabína. A také jedna z největších dosavadních hvězd Respectu Mahmoud Ahmed. Charismatická megastar z Etiopie, mezi jehož nadšené příznivce patří i Robert Plant nebo režisér Jim Jarmusch.“ Mezi další pilíře letošního programu bude patřit Jacky Molard Quartet, který přiveze u nás oblíbenou hudbu z Bretaně té nejvyšší kvality, nebo zcela autentická živočišná muzika venkovských tancovaček v podání členů ukrajinského Hudaki Village Bandu.
Na Respectu ale nejde jen o hudbu: Rodinný ráz festivalu zdůrazní bohatý dětský program, najdeme zde i výtvarné instalace. Zaujme také široká nabídka jídel z celého světa a stánky četných neziskových organizací, které neztrácejí aktivní zájem o konkrétní lidské osudy i palčivé problémy globálního charakteru.
Respect Festival 2016 proběhne na louce pod Bruselskou cestou v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích 11. a 12. června. Vstupenky v předprodeji jsou do 30. dubna ke koupi za výhodné ceny: Dvoudenní za 450 Kč, dvoudenní rodinná za 500 Kč a jednodenní za 400 Kč. Předprodej probíhá v sítích GoOut, Ticketpro a Ticketportal. Více informací na www.respectfestival.cz .
Ještě před tím, než v červnu odstartuje festival, budou se moci hudební fanoušci naladit na tu správnou notu několika warm-up koncerty. V úterý 5. dubna předvede v Paláci Akropolis pořádný Rock and roll a lovecké rituály z regionu Wassoulou malijská kapela Bamba Wassoulou Groove. Ze stejné oblasti pochází i dnes největší zpěvačka západní Afriky Oumou Sangare a její kolegyně Na Hawa Doumbia. Druhý den dopoledne přidají ještě jeden koncert speciálně pro dětské publikum. Čtvrtek 7. dubna bude patřit latinskoamerickým rytmům. Palác Akropolis rozezní trip hop samba v podání jedné z nejžádanějších brazilských zpěvaček CéU. Navazuje na zázračný mix, z nějž se před půl stoletím zrodila bossa nova a k éterickému, hluboce expresivnímu, sluncem prozářenému zpěvu přidává elektroniku a reggae. Díky skvělému repertoáru získala celkem 4 nominace na Grammy.
Když před osmi lety získal Mahmoud Ahmed jako nejlepší africký umělec cenu BBC, předával mu ji Robert Plant: "Jeho hudba se podobá blues Roberta Johnsona, dlouho byla zahalena tajemstvím," komentoval událost bývalý zpěvák Led Zeppelin. I v konkurenci Afriky, nejmuzikálnějšího z kontinentů, představuje Ahmedův hlas unikát. Má podobnou hloubku jako balady Otise Reddinga, typicky etiopské melodie ale vypovídají o jiné kultuře než americký soul. Ahmed je maestro ve vlastní třídě a disponuje hlasem hutným jak ocel. Do Prahy zpěvák přijíždí s šestičlenným orchestrem nejlepších etiopských hráčů.
Návrat bretaňské hudby inicioval virtuózní harfeník Alan Stivell. Jeho pokračovatelem je houslista Jacky Molard, před 30 lety zakládající člen vizionářské superskupiny Gwerz. Jeho současný, čistě akustický kvartet patří k tomu nejlepšímu, co Evropa nabízí na poli world music, což potvrzují úspěchy na francouzském festivalu v Angouleme či Womex v Cardiffu. Repertoár Molardova kvarteta sahá od ostře rytmických tanců až po uvolněné improvizované pasáže.
Diwan Saz, sestava z Galileje na severu Izraele má židovské, arabské i křesťanské členy - a hraje hudbu stejně barvitou, jako je etnické složení blízkého Východu. S virtuozními hráči světového renomé vystupují vedle dvou zpěvaček i dva navzájem velmi kontrastující zpěváci: tím mladším je 15letý arabský beduínský klučina Muhammad Gadir s neuvěřitelně přesnou intonací i energickým projevem. Tím starším, jenž s kapelou vystupuje na domácích koncertech, je David Menachem, seriózně vyhlížející, ale renesančně uvažující muž, který je druhým povoláním židovský rabín. První část jména skupiny tvoří arabské slovo "diwan", označující sbírku poesie, druhou je loutna „saz“, na kterou hraje zakladatel sestavy Yochai Barak, renomovaný znalec hudby Blízkého Východu, Evropy i Indie. Flétnista Amir Shahsar pochází z židovské komunity v Iránu a v Izraeli žije od svých patnácti let, hráč na perkuse Eyal Luman má mezi předky hudebníky z Československa. Jako host se skupinou vystupuje původem rovněž iránský virtuóz na orientální housle kemenče Mark Eliyahu, známý z úspěšného vystoupení na festivalu Colours of Ostrava.
Členové Hudaki Village Band prošli tou nejintenzivnější hudební průpravou na jihu Ukrajiny, kde se dodnes udržel tradiční způsob života. Dvacet let hráli na venkovských svatbách. Sestava má dvě zpěvačky, doprovod tvoří housle, cimbál, tahací harmonika bajan i typicky východoevropský dechový nástroj tarogato. Hudebníci pocházejí z místa, kde se setkávají hranice tří států - Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. Na východ se odtud táhnou karpatské hřebeny, které oddělují Ukrajinu od rumunské Transylvánie, štědré studnice hudebních stylů, z níž čerpal Béla Bartók i skupina Muzsikás. Autentická, nikým nezprostředkovaná hudba tohoto regionu ale zůstala světu utajená až do příchodu Hudaki Village Band.
Festival Respect odtajňuje nyní i další pozoruhodné účinkující. „Uvidíme a uslyšíme muzikanty, kteří směle a s nadhledem sobě vlastním kombinují hudbu rozličných stylů, epoch, národů i regionů. Takoví jsou třeba nakažlivě zábavní alpští punkeři Attwenger nebo zakladatelé brazilectra Zuco 103, kteří se k nám vrací po delším čase,“ říká zakladatel a šéf Respectu Borek Holeček. Až do 30. dubna je možné koupit vstupenky na festival za zvýhodněné ceny.
K muzikantům, kteří budou po dva dny lákat k divokému tanci i soustředěnému poslechu, přidávají mimořádnou hudební lahůdku: 21. června v Paláci Akropolis vystoupí legendární houslistka a zpěvačka Iva Bittová se sardinským kytarovým mágem Paolem Angelim. Do Prahy přijede i africká legenda, Orchestre Les Mangelepa, kteří zahrají 29. června na Nákladovém nádraží Žižkov.
Mezi dalšími zajímavými položkami letošního hlavního programu najdeme originální a nečekaně kompaktní spojení africké a bretaňské hudby v projektu N’Diale, ve kterém spolupracuje vynikající zpěvačka z Mali Foune Diarra s houslistou Jacky Molardem a jeho Quartetem. Kvintesencí tradiční egyptské muzikality s takřka tanečními groovy zaujmou ve Francii žijící Egypťan Tarek Abdallah, fundovaný inovátor arabské loutny oudu, s o generaci starším mistrem tamburiny riqq Adel Shams El-Dinem.
Respect Festival 2016 proběhne na louce pod Bruselskou cestou v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích 11. a 12. června. Vstupenky v předprodeji jsou do 30. dubna ke koupi za výhodné ceny: Dvoudenní za 450 Kč, dvoudenní rodinná za 500 Kč a jednodenní za 400 Kč. Vstupenky na koncert Ivy Bittové a Paola Angeliho jsou v předprodeji od 23. 4. za 350 Kč na stání a 450 Kč na sezení. Předprodej na festival i koncerty probíhá v sítích GoOut, Ticketpro a Ticketportal. Více informací na www.rachot.cz.
Na Respectu ale nejde jen o hudbu: Rodinný ráz festivalu zdůrazní bohatý dětský program, mezi jinými artistický workshop, který pro malé návštěvníky připravují členové renomovaného Cirku La Putyka. Stejně rozmanitá jako hudební program bude i nabídka občerstvení a návštěvníci budou moci okusit pestrou paletu chutí z celého světa.
Attwenger je možné charakterizovat jako punk-rockovou odpověď na komerci a kýč německých šlágrů: akordeon a elektronika, rakouský dialekt v pankáčském vydání, hudební revolta v nejlepších tradicích německých rockových avantgardistů. Tato dvojice hraje už dvacet let, a vedle elitních evropských festivalů koncertovala v Malajsii, Africe i na Sibiři. Pokud zpíváte německy a ještě v dialektu, potřebujete ve srovnání s anglosaskými kolegy dvojnásob originality, abyste pronikli do jejich teritoria. Attwenger to dokázali, legendární britský DJ John Peel o nich prohlásil: "Nemám zdání o čem to je, ale rámus který dělají, se mi hodně líbí."
Po čtyřleté mateřské dovolené své charizmatické brazilské frontwoman Lilian Vieiry se na scény evropských a světových pódií vrací Zuco 103, jedna z nejkvalitnějších živých kapel na současné nizozemské hudební scéně. Do hudební historie se zapsali jako zakladatelé tzv. brazilectra - směsice jazzu, brazilské hudby a elekroniky, obohacené o další hudební vlivy. Skupina jako první zkombinovala sambu se samplovanou taneční hudbou a dodnes předčí v této oblasti všechny rutinní fúze. Zuco 103 staví na energii živého bubeníka Stefana Krugera z Nizozemska, německého klávesového kouzelníka Stefana Schmida a na ohnivých vokálech zpěvačky Lilian Vieiry z Rio de Janeira. Jejich současný repertoár je směsicí acid jazzu, brazilské hudby a elektroniky, okořeněnou navíc o dub, drum ’n bass a vlivy z Kuby a Etiopie.
Ve Francii žijící Egypťan Tarek Abdallah je tím nejfundovanějším inovátorem orientální loutny oud, která je předchůdcem našich evropských kytar. Jeho partnerem je o generaci starší mistr tamburiny riqq Adel Shams ElDin. Zdánlivě minimalistická sestava vytváří gejzíry hudebních ornamentů i závratných melodií. Oba hráči pocházejí z egyptské Alexandrie a usadili se ve Francii, kde své znalosti západní i východní hudby pozvedli na akademickou úroveň. Shams El-Din hrál ve světoznámém syrském ansámblu, z dnes zcela zničeného města Aleppo, ensamble Al-Kindi (ten vystoupil na Respectu r. 2000), spolupracoval s Jean-Michelem Jarre i Zakirem Husseinem.
Zatímco umělci jako Rachid Taha či Souad Massi vytvářejí moderní fuze alžírských stylů, Kamel El Harrachi čerpá z kořenů - a navazuje na odkaz svého otce, který byl paralelou Boba Dylana. Dahmane El Harrachi byl velikánem alžírské hudby 20. století, jeho skladba Ya Rayah je evergreenem v arabských zemích i v Izraeli, a Rachid Taha z ní udělal platinový hit na Západě. Kamel hrou na mandolu, typický nástroj severní Afriky, propojuje hudební styly Alžíru, Francie a Španělska.
Hudební kořeny z rozdílných světadílů mají více společného než laik tuší, čehož důkazem je společný projekt bretaňského houslisty Jacky Molarda a malijské zpěvačky Foune Diarry, známé ze skupin Habiba Koitého či Amadou & Mariam. Veteránský houslista vytvořil na podnět vizionářského festivalu Africolor projekt N'diale, oceněný prestižními cenami Charles Cros i Choix France Musique. Africká i bretaňská identita se na koncertech N'Diale střídá jako kulisy na divadelní scéně, jindy se propojují do jednolitého celku, a nejčastěji dochází k nečekaným zvratům. Samostatnou kapitolou je rytmická stránka - například magické prolínání úsečného rytmu západoafrické loutny s bretaňskými houslemi.
Iva Bittová začínala jako filmová a divadelní herečka, spojená zejména s legendárním brněnským divadlem Husa na provázku. Později se začala intenzivně věnovat hře na housle a zpěvu a záhy se etablovala na alternativní, jazzové a world music scéně jako jedna z nejoriginálnějších a také nejrespektovanějších umělkyň. Vedle skvělých sólových projektů Iva Bittová spolupracovala s plejádou špičkových hudebníků a těles, mezi jinými s Billem Frisellem, Bobbym McFerrinem, Marcem Ribotem, George Mrazem, Barbarou Marií Willi, Škampovým kvartetem, Calder Quartetem či předním americkým experimentálním souborem Bang on a Can All-Stars. Pražskému publiku se 21. června představí po boku excelentního sólisty na preparovanou kytaru Paola Angeliho, jenž svou hudební inspiraci nachází především v tradiční hudbě Sardinie i soudobých experimentech.
RESPECT FESTIVAL 2016
So | 11/6, 13.00
MAHMOUD AHMED (Etiopie)
HUDAKI VILLAGE BAND (Ukrajina)
KAMEL EL HARRACHI (Alžír/Francie)
TAREK ABDALLAH & ADEL SHAMS EL-DIN (Egypt/Francie)
Ne | 14/6, 13.00
ZUCO 103 (Brazílie/Nizozemsko)
DIWAN SAZ (Izrael)
N’DIALE (Mali/Francie)
ATTWENGER (Rakousko)
JACKY MOLARD QUARTET (Francie)