27. února vychází v rámci městských projektů BU2R originální fotografická publikace DAILY PORTRAIT, která je vyvrcholením druhého ročníku stejnojmenného konceptu mladého vizuálního umělce Martina Pavla. Autor se v rámci konceptu DAILY PORTRAIT rozhodl prozkoumat možnosti a hranice portrétu skrze experimentování s prostorem a fotografickými médii. Publikace obsahuje 365 fotografií vyfocených na Polaroid Land Camera 230 z roku 1969. Focení probíhalo během čtyř ročních období v roce 2012-2013 ve veřejném prostředí Prahy – v ulicích, metru, barech, parcích, v historickém centru města i na sídlištích. Autor skrze svou Facebookovou stránku nabídl, že každý den vyfotí jednoho člověka, kterému jednu z polaroidových fotek následně věnuje. Fotil kohokoliv, kdo se přihlásil, bez jakékoli selekce, jedinou podmínkou bylo svléci se do půl těla. Záměrem nebylo ukázat dokonalé lidi v nepřirozených pozicích, které vídáme v reklamách a v časopisech, ale krásu a přirozenost lidí, které běžně potkáváme na ulici. Každý den po dobu jednoho roku autor zveřejňoval na webových stránkách projektu jeden portrét. Všech 365 fotografií druhého ročníku bylo vystaveno v květnu loňského roku v pražské GALERIE/CZD. Výstava bude dále putovat po světě.
Portrétům na pozadí Prahy předcházel nečekaně úspěšný první díl této série, který se odehrával v pražském ateliéru na Arbesově náměstí během roku 2011 a 2012 a byl focen na digitální zrcadlovku aběhem krátké chvíle se začal těšit enormnímu zájmu. První ročník byl zakončen výstavou v NOD, kde se na vernisáži měli možnost všichni vyfocení potkat.
V současné době připravuje Martin Pavel třetí sérii, tentokrát bude zachycovat analogovou zrcadlovkou na černobílý film obyvatele Berlína ve svých bytech. V hledáčku fotoaparátu již bude celá postava. Každý další ročník bude focen v jiné zemi a na jiné fotografické médium a bude zachycovat člověka z jiné vzdálenosti.
Publikaci Daily Portrait vydává na konci února v rámci městských projektů BU2R vydavatelství Yinachi. Jedná se o soubor 365ti samostatných fotografií ve speciální kartonové krabičce. Z jednotlivých fotografií je možné si vytvořit na zdi obraz Prahy o rozměru 600cm na 60cm. ,,Záleží na tom, jak se jednotlivé fotky seřadí, pokaždé to dává jiný význam. Klíčů, jak fotografie seřadit, je ohromné množství,“ říká autor a doplňuje: ,,Polaroid vnímám jako objekt, a právě proto má člověk z fotografie největší prožitek, když ji drží v ruce, proto jsou fotografie v publikaci volně a v měřítku 1:1.“
Divák by měl mít po prolistování publikace pocit jako kdyby navštívil Prahu
Pozadí na fotografiích jsou vybírána tak, aby odpovídala tomu, co návštěvníkovi zbude po návštěvě jakéhokoliv města– směs útržků vzpomínek- panoramata, budovy, výlohy, podchody, haly, metro, značky, mosty, svítící neony nebo i na první pohled banální věci typu telefonní budka či automat na lístky. ,,Esence města je obsažená v každé jeho části a dohromady dává jakýsi mentální obraz, mentální mapu. Zajímavé se střídá s obyčejným a dohromady tvoří celek.“
Lidé žijí ve dvou městech
„Lidé na fotografiích tím vytržením, že jsou nazí, působí, jako kdyby se na místech, ve kterých se ve dne pohybují oblečení cestou do práce nebo do školy, ocitli ve snu a cestovali nazí po té mentální mapě, po tom městu, které má další dimenzi v tom snu, v té paměti, tvořené útržky vzpomínek, které se pak projevují doma.“
Praha je jako živoucí organismus, neustále se přetváří
Místa, kde byly fotografie pořízeny, jsou zaznamenána na mapě, která je k dispozici na webových stránkách projektu. Čtenáři se tak mohou na daná místa s publikací vypravit a zjistit jak se změnila. Po pouhém roce se už stačilo mnoho míst změnit, některá zanikla úplně.
Křest publikace Daily Portrait proběhne 27. února od 18.00 v pražské galerii Polagraph,
kde bude možné si ji poprvé zakoupit. Publikaci si poté bude možné pořídit ve vybraných knihkupectvích a designových obchodech.
Text kurátorky Jany Pavlové:
Daily Portrait
Zkoumání různých přístupů a hranic lidského portrétu jako jednoho z předních žánrů média fotografie je jedním z hlavních motivů tvorby vizuálního umělce Martina Pavla, který od roku 2011 pracuje na několikafázovém projektu Daily Portrait. Po skončení prvního ročníku projektu se Martin Pavel v roce 2012–2013 pustil do jeho další fáze, tentokrát v médiu polaroidové fotografie. Projekt posunul směrem ke snaze o ještě větší odosobnění portrétovaných. Cílem již nebylo vytvořit soubor portrétů jednotlivých individualit, ale celistvý dokumentární portrét jednoho města. Hranice portrétu je nyní nabourána přesunutím zájmu k obecnému kontextu prostředí, které portrétované formuje, a naopak, jež portrétovaní vytvářejí. Motivem fotografie se stává do poloviny těla obnažená postava ocitající se v prostředí města, která je obvykle jeho tichou součástí. V centru zájmu stojí zkoumání vizuální kultury města, kterou tvoří jak lidé, tak typická panoramata s architekturou, ale i detaily grafických značek či nápisů. Autorovou snahou je zachytit město jako mentální obraz, který je vytvořen skrze jednotlivé celky a detaily, dominantní figury s pozadím v několika plánech. Zachycení každodennosti je vyjádřeno i v rovině počtu fotografií celého souboru, který čítá na 365 portrétů zastupujících odpočítávání dnů v roce. Pro autora znamenalo každé focení individuální setkání s doposud neznámou osobou. Sám přiznává, že jedním z popudů fotografování velkého množství lidí byla snaha o seznámení s rozličnými individualitami, se kterými by se jinak neměl příležitost setkat. Lidé se každodenně omezují na osobní kontakt pouze s pár lidmi, kteří se nacházejí v jejich těsném okolí. Samotní účastníci se tak mnohdy k projektu přidali, aby symbolickým odhalením nahého těla na veřejnosti demonstrovali jisté odstranění formálních bariér fungujících mezi lidmi a poukázali na to, že ve městě neexistují pouze jako šum, netečné pozadí vytvářející každodenní realitu, ale jako lidé, se kterými se můžete potenciálně seznámit. Celý projekt je tak podnícen jistým sociálním gestem, které má především za cíl přiblížit lidi žijící v jednom městě mezi sebou.
Publikace Daily Portrait
Autor: Martin Pavel
Text: Jana Pavlová, překlad: Tatiana Dacková
Obrazová postprodukce: Radek Typovský – Marvil
Produkce Yinachi: Vendula Kraslová, Jakub Stránský
Tisk: T. A. Print
Náklad: 1500 ks
V rámci městských projektu BU2R vydalo v Praze roku 2014 vydavatelství YINACHI
Martin Pavel
*1988, multimediální vizuální umělec
nejvíce využívá medium fotografie a videa
Dva roky studoval na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, jeden rok v Ateliéru interaktivní média a rok v Ateliéru reklamní fotografie.
Odkazy
teaser publikace Daily Portrait:
http://youtu.be/H_1YNRleZEw
událost křtu na FB:
http://facebook.com/events/563764683714154
web projektu:
http://portraitdaily.com
http://facebook.com/dailyportrait
web BU2R:
http://bu2r.cz
http://facebook.com/BudweiserUrbanProjects
web autora:
http://martinpavel.com
http://facebook.com/martinpaveldotcom