Poslední možnost zhlédnout některý ze stěžejních snímků íránské filmové produkce nabídne o tomto víkendu pražské Kino Světozor, kde vrcholí první ročník Festivalu íránských filmů. S ohledem na nebývalý zájem publika zbývají z osmi projekcí poslední tři filmy, na něž je ještě možné zakoupit vstupenky. Těmi jsou Gilane, Dnes ještě ne a Tři ženy.
Mimořádnou přízeň u tuzemského publika, a to i navzdory teprve prvnímu ročníku festivalu, hodnotí jeho hlavní organizátor Kaveh Daneshmand: „Filmová tvorba a kulturní život jako takový má v České republice bohatou tradici. Čeští diváci jsou zvyklí i na přehlídky neevropských kinematografií, avšak s takovým ohlasem, s jakým se festival setkává, jsme nepočítali. Právě díky kladnému přijetí publika jsme rozhodnuti uspořádat další ročník a pokračovat tak v tradici jiných zemí, kde se přehlídky íránské filmové produkce staly každoroční událostí.“
Festival íránských filmů probíhá ve dnech 11. – 15. ledna a nabízí celkem sedmnáct projekcí. Program na víkend a informace o vstupenkách s možností rezervace jsou k dispozici na www.kinosvetozor.cz nebo www.iranianfilmfestival.cz.
Gilane je příběhem mateřské statečnosti a lásky na pozadí válečného utrpení. Děj se odehrává v roce 1988 během vrcholící války mezi Íránem a Irákem. Gilane doprovází svou mladou těhotnou dceru Maygol z rodné vsi za dceřiným manželem Rahmanem do boji zmítaného Teheránu. Skutečnost, která je čeká na konci jejich strastiplného putování, je však děsivá a zdrcující… Kritikou respektovaná režisérka a scenáristka Rakhshan Bani-Etemad je nazývána první ženou íránského filmu. Její tvorba získala nejen uznání kritiky, ale rovněž u filmového publika. Gilane režírovala ve spolupráci se svým dlouholetým kolegou Mohsenem Abdolvahabem.
Dnes ještě ne je snímkem zachycujícím každodenní život mladé úspěšné grafičky Shahrzad. Jednoho dne však klid a bezstarostnost naruší bývalá partnerka hrdinčina snoubence, když se usadí v jeho bytě. Shahrzad si uvědomuje, že je třeba učinit důležité životní rozhodnutí, aby zachránila svůj partnerský vztah. To však neustále odkládá. Dnes ještě ne, ale zítra určitě…
Pod snímkem, který se plně soustředí na ženskou tématiku, je podepsána jedna z nejúspěšnějších íránských filmových osobností Niki Karimi. Zahrála si ve více než dvaceti filmech a vyzkoušela si rovněž roli režisérky. Dnes ještě ne je jejím v pořadí třetím režisérským a zároveň scenáristickým počinem.
Snímek Tři ženy je jedním z počinů mezinárodně ceněné režisérky Manijeh Hekmat, který prostřednictvím děje zkoumá íránské tradice a jejich roli v současné společnosti. Mistrně zachycuje generační konflikty v příběhu ženy, která pátrá po své ztracené matce a dceři. Během této cesty nalézá i cestu k sobě samé a tím i pravou příčinu svého celoživotního osamění. Tři ženy nabízí komplexní pohled na íránskou společnost zachycující rozmanitost mezi sociálními vrstvami. Snímek je jedním z filmových počinů režisérky Manijeh Hekmat. Od roku 1980 stihla natočit více než 25 titulů, z nichž některé pronikly do celosvětové distribuce a získaly filmová ocenění.
www.kinosvetozor.cz