Empírový skleník v severní části Královské zahrady na Pražském Hradě bude od 23. 9. - 22. 10. 2017 hostit výstavu studijníhooboru Textilní a oděvní návrhářství na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.
Prezentován bude výběr studentských prací z oblastí oděvní a textilní design, design skla a šperku a navrhování vzorů a také několik ukázek prací pedagogů, kteří vedou studenty v příslušných výtvarných ateliérech. Studijní obor byl na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci otevřen v roce 1992.
Fakulta textilní v letošním roce oslaví 25. výročí otevření tohoto studia a 15. výročí studijního zaměření Návrhářství skla a šperku. Uplatnění netradičních materiálů a technologií ve výtvarné tvorbě, resp. v designu, se stalo v průběhu vývoje oboru samozřejmostí. Optické vlákno v tapisérii, metalický pásek zakomponovaný v žakárské tkanině, čedičové vlákno ve skleněném svítidle, 3D tisk pro vytvoření šperku, potisk textilie s chameleónním efektem, objekty z nanovlákenných vrstev a mnoho dalších progresivních prvků můžeme vidět v práci studentů i jejich pedagogů. Zastoupeni na výstavě jsou např. Petra Vojtíšková (sklo), Nikol Rýdlová (sklo-šperk), Martina Fabiánová (šperk), Aneta Půhonná (textil), Tereza Vančurová (textil) a další. Z pedagogů, kteří vedou příslušné ateliéry jsou to např. Svatoslav Krotký, Ludmila Šikolová, Oldřich Plíva, Zuzana Veselá, Marcela Kindl Steffanová, Jakub Berdych starší a Ondřej Ludín.
25 let existence studia oboru Textilní a oděvní návrhářství zaznamenalo řadu rozvojových etap a inovací. Původní skladba studia nabízela zaměření Textilní výtvarník a Textilní desinatér, v inovované formě existují i v současnosti. V r. 2002 se obor rozšířil o výtvarné zaměření „sklo a šperk“. Uplynulá doba prověřila správnost koncepce studia, která od počátku spojovala teoretickou výtvarnou složku návrhu s příslušnou technologií a v této podobě je stále aktuální. Experiment není záležitostí pouze vědeckého poznání. Spojením vědy a umění se posouvají hranice možností designérské tvorby. Katedra designu podporuje kreativitu studentů ve všech oblastech tak, aby se stali nejen tvůrci sezónních trendových modelů, ale i inovátory tvůrčích metod a vizionáři kreativního průmyslu.
Současná tvorba oboru Textilní a oděvní návrhářství by se neobešla bez spolupráce Katedry designu s výzkumnými pracovišti napříč Fakultou textilní. Také externí spolupráce s firmami a kulturními institucemi je významnou podporou. Za všechny jsou to např. Severočeské muzeum v Liberci, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci n.N. a Nadace Preciosa.
Výstava se koná v Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě.
Vernisáž v pátek 22.9. 2017 v 16. hodin s úvodním slovem od Mgr. Oldřicha Palaty, Severočeské muzeum v Liberci.
Výstava potrvá od 23.9. do 22.10.2017, otevřeno denně 10-18 hodin.