Share |

Přinášíme 8 tipů, jak v roce 2018 přestat s kouřením

Konec kalendářního roku znamená pro mnoho lidí čas, kdy si stanovují novoroční předsevzetí. Mezi nejčastější přání patří začít s odvykáním kouření. Každý rok se podle odborníků z Národní linky pro odvykání kouření zhruba 40 % kuřáků pokusí přestat kouřit. Úspěšnost odvykání kouření bez odborné pomoci se však pohybuje kolem 4 %. Odborníci z toho důvodu sestavili 8 tipů, které letos mohou v tomto složitém cíli kuřákům pomoci.
 
V České republice je více než 2 miliony kuřáků. Tři čtvrtě z nich by se však rádo své závislosti zbavilo. Při vyhledání odborné pomoci mohou zvýšit úspěšnost svého odvykání více než šestinásobně. Zanechání kouření přináší mnoho pozitiv. Už po jednom dni od poslední cigarety významně klesne riziko infarktu, po třech dnech bez cigaret se zlepší dýchání a vnímání chutí a vůní. Nekouření dále přináší finanční úsporu až 3 000 korun měsíčně, zlepšení kvality chrupu, pleti a vlasů či zbavení se nepříjemného zápachu. Mgr. Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku, k těmto údajům dodává: „Odvykání pro kuřáka znamená především pozitivní změnu. Napomůže jeho zdravotnímu stavu, fyzické kondici, vzhledu, peněžence, ale také rodinným blízkým, kteří nebudou vystavováni pasivnímu kouři.
 
8 tipů, které kuřákům pomohou žít bez cigaret

  • Stanovte si dopředu Váš den D. To je den, od kterého už nebudete kouřit.
  • Vyhoďte všechny cigarety, zapalovače a popelníky z Vašeho domova, automobilu nebo zaměstnání.
  • Naplánujte si náhradní řešení pro situace, při kterých si běžně zapalujete cigaretu.
  • Připravte na své odvykání Vaše blízké, oznamte Vaše rozhodnutí všem členům Vaší rodiny, přátelům i kolegům v práci.
  • Vyberte si jednu osobu z Vašeho okolí, na kterou se budete moci obrátit při náhlé chuti na cigaretu.
  • V prvních dnech nekouření se vyhýbejte pití alkoholu, kávy a dalším podobným spouštěčům, které Vám evokují chuť si zapálit cigaretu.
  • Připomínejte si Vaše osobní důvody, proč chcete přestat kouřit. Posílí to Vaši motivaci.
  • Obraťte se na odborníky z Národní linky pro odvykání kouření, výrazně tím zvýšíte úspěšnost odvykání.

 
Povědomí o různých možnostech odvykání je pro úspěšné odvykání klíčové. „V období přelomu roku pravidelně narůstá počet pokusů o odvykání kouření. Bohužel většina bývá neúspěšných. Celkem 3 z 5 kuřáků se k cigaretám navrací ještě do konce ledna. Důvodem neúspěchu bývá nepřipravenost. Úspěšnost narůstá, jakmile jsou kuřáci o procesu odvykání informovaní, jsou připravení na rizikové situace a spouštěče a mají-li podporu svého okolí. Zásadní roli hraje také pomoc odborníků,“ popisuje adiktolog Mgr. Adam Kulhánek z Národní linky pro odvykání kouření.
 
S čím je třeba při odvykání počítat
Odvykání se může u jednotlivých kuřáků lišit, a to včetně intenzity abstinenčních příznaků. Mezi ně patří chuť si zakouřit, nervozita, podrážděnost nebo nespavost. Ačkoliv se abstinenční příznaky mohou u odvykajících kuřáků objevovat i několik týdnů po poslední cigaretě, vždy existuje řešení, jak je mírnit.  Odborníci z Národní linky pro odvykání kouření mohou kuřáky provázet po celou dobu odvykání a řešit s nimi veškeré překážky na cestě za nekouřením. Stačí zavolat na bezplatnou linku 800 350 000.
 
Jak funguje Národní linka pro odvykání kouření
Odborně vyškolení konzultanti se klientům věnují každý pracovní den od 10 do 18 hodin na telefonním čísle 800 350 000. Hovory na linku jsou pro volající zdarma. Konzultanti s klienty nejprve zmapují situace, kdy si nejčastěji zapalují cigaretu, zhodnotí jejich motivaci k odvykání, a také stanoví míru jejich závislosti. V návazných hovorech konzultanti dle individuálních potřeb klienta sestaví odvykací plán, který umožní kuřákovi hladký průběh procesem odvykání. Pro další hovory si mohou klienti určit termíny volání dle vlastních časových možností a konzultanti je sami kontaktují.
 
Pokud klient dává přednost komunikaci přes email před telefonem, konzultanti rádi odpoví na e-mailové dotazy na poradna@bezcigaret.cz, nebo přes příslušný formulář na webových stránkách www.koureni-zabiji.cz. Hovory jsou za účelem zvyšování kvality služeb monitorovány a klienti mohou být z těchto důvodů také požádáni o poskytnutí doplňujících údajů pro statistické zpracování. Více informací je k nalezení na webových stránkách bezcigaret.cz.
 
Projekt Národní linky pro odvykání kouření je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Osvětová kampaň je realizována za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.