V pondělí 26. září v 18:30 se v pražském kině Světozor uskuteční každoroční Večer s českým dokumentem. Návštěvníci akce budou mít v rámci série krátkých prezentací ojedinělou příležitost seznámit se s osmi vznikajícími dokumentárními projekty přímo od jejich tvůrců. Večer završí předpremiéra dokumentu Martina Ryšavého Slepý Gulliver doprovázená debatou s režisérem. Renomovaný dokumentarista a pedagog FAMU se ve svém osobně laděném a originálně pojatém snímku vydává nejen do důvěrně známého prostředí Ruska a Ukrajiny, ale i za pražským optikem.
Panel připravovaných českých dokumentů, který od roku 2005 tradičně organizuje Institut dokumentárního filmu společně s Czech Film Centre, bude i letos zdarma přístupný nejen filmovým profesionálům a novinářům, ale i široké veřejnosti. Mezi prezentovanými snímky je např. dokument Jana Svatoše Archa světel a stínů, pojednávající o zrození filmové divočiny Martina a Osy Johnsonových a o mizení jejího předobrazu. Připravovaný film je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy nebo malárie. Už letos v listopadu by měl mít premiéru nový dokument Filipa Remundy Krtek a Lao-c' z dokumentárního cyklu České televize Český žurnál. Natáčení filmu začalo reportáží z návštěvy čínského prezidenta v ČR a posléze tvůrce zavedlo až do čínských továren a smogem zalitých měst, kde pátrali po tom, co nás s Číňany spojuje i rozděluje. Svůj připravovaný dokument vycházející z cyklu Manželské etudy s názvem Strnadovi představí Helena Třeštíková. Ústřední dvojici, vychovávající pět dětí, začala režisérka sledovat v den jejich svatby v roce 1981 a nyní přibližuje, jak se čerství šedesátníci ohlížejí za svými životy.
I v letošním roce připravili organizátoři společně s mediálním partnerem akce, dokumentárním portálem DAFilms, pro diváky streaming českého dokumentu. V týdnu od 19. do 25. září zde bude zdarma ke zhlédnutí snímek Martina Ryšavého Medvědí ostrovy.