Co je Amazonie? Plíce planety. Život. Srdce všech, kdo tam žijí. Vaše bolest ji teď pomůže zachránit. Takhle se dá shrnout základní myšlenka charitativní tattoo události Forest.ink, která vyvrcholí 17. září v prostorech galerie The Chemistry Gallery na Praze 7. Svoje síly spojí známí umělci z České republiky a Slovenska. K vidění bude mimo jiné živé tetování motivů těm, kteří si je vydražili v internetové aukci a podpořili tak projekt ze všech nejvíc. Pomoc můžete ale i vy - tím, že v sobotu přijdete na akci nebo koupí obrazů na Forestink.org. Program začíná už ve dvě odpoledne a večer se promění v afterparty, na níž vystoupí Dj Im Cyber a Josef Sedlon. Výtěžek je určen na start mezinárodního nevládního projektu El Bosque Medicinal v Ekvádoru.
El Bosque Medicinal usiluje o to, aby lidé osobněji vnímali to, co se děje s přírodou v blízkém okolí i ve vzdáleném světě, protože příroda je jeden spojený organismus. „Ať je to znečištěná řeka ve Vašem městě, nedostatek peněz v místním dětském domově nebo třeba ničení pralesů v Ekvádoru – tyhle věci se nás všech týkají a tvoří svět, ve kterém žijeme,” říká Roman Kollár, který stojí za iniciativou Forest.ink.
Romanův příběh je jak z filmového scénáře. V roce 2002 se ve Španělsku potkal s ekvádorským šamanem z kmene Šuarů a okamžitě zatoužil poznat guruovu zemi a její tradice. Po několika návštěvách kmenů v deštných pralesech se rozhodl odstěhovat se z Čech a usadit se v Ekvadoru. „Děti žijící v prostředí amazonského deštného pralesa mi přišli více šťastné, bezprostřední, všeobecně zdravé a soběstačné. Chtěl jsem to samé pro své děti. Sám za sebe jsem zde chtěl porozumět více sám sobě, přírodě, její ochraně, léčivým rostlinám a jejich použití při léčení", říká Roman, který se nyní živí lidovým léčitelstvím a zahradničením. S přítelkyní Sněženkou žijí v Ekvádoru již pět let a mají spolu tříletou dceru.
Spousta lidí si zvykla na to, že problémy Amazonie jsou příliš daleko, než aby se nás to týkalo. Ale týká – žijeme na jedné planetě a dýcháme stejný vzduch. Jedna třetina deštného pralesa celé Amazonie zmizela s povrchu zemského. Jen od roku 1978 bylo vykáceno 750 000 km² deštného pralesa. Jen pro představu rozloha České republiky je 78 866 km². Pokud o pralesích mluvíme jako o plicích planety, o výrobu kyslíku na Zemi se po lidských zásazích starají plíce silného kuřáka. Odlesňování pralesa kvůli chovu dobytka a otravování jedovatými látkami používanými při těžbě nerostných látek vedou k obrovským škodám a narušení přírodní rovnováhy celé planety.
Projekt El Bosque Medicinal podporuje ekologické rezervace El Paraíso v ekvádorské provincii Morona Santiago. Část rezervace leží na pozemcích soukromích vlastníků. Ty jsou nabízeny k prodeji, což je nebezpečím pro celou rezervaci. Pokud se iniciativě podaří pozemky odkoupit včas, je možné je chránit, odlesněné plochy zalesnit a časem připojit k rezervaci. V plánu je vybudování botanické zahrady a vzdělávacího centra, kde si návštěvník bude moci na vlastní kůži, oči, nos připomenout a poučit se o důležitosti a křehkosti místních ekosystémů. „V celkovém měřítku jde o zrnko písku v poušti práce, která je třeba udělat k zachování udržitelného života na zemi. Kdo ví kam se řítí budoucnost celého lidstva,” říká Roman, který doufá, že jeho projekt může inspirovat další.