Vydavatelství Supraphon chystá na podzim řadu titulů, plány představila ředitelka vydavatelství Iva Milerová.
Kterými projekty chce Supraphon v oblasti populární hudby na podzim zaujmout?
V říjnu, po osmi letech a poprvé u Supraphonu, se s novým albem přihlásí skupina Umakart. Naplánovaná jsou i DVD s koncerty skupin Tata Bojs a Škwor, kteří vydají DVD společně s novým albem. Mezi nejmladší akvizice Supraphonu patří skupina UDG, která v říjnu vydá album Akrobat. Vznikalo více než půl roku pod produkčním dohledem Armina Effenbergera, známého z projektu Cartonnage. To ovšem není všechno, některé projekty ještě nelze zveřejnit.
Mám opravdu radost, že Supraphon stále více akcentuje svojí relevantnost v současném hudebním dění. V tomto trendu hodláme i nadále pokračovat. Vnímáme roli Supraphonu v oblasti hudby jako jisté přemostění mezi minulostí a současností. Těší nás, že lze citlivě propojovat oba světy.
Co nového nabídnete v klasice?
Hned na začátku září se objeví remastrované nahrávky Beethovenových koncertů v interpretaci Josefa Suka, Jana Panenky a Josefa Chuchry. Vyjdou v kompletu čtyř CD. Novou nahrávku v koprodukci s Českým rozhlasem jsme realizovali s violoncellistou Michalem Kaňkou a Pražským komorním orchestrem. Jde o skladby významných skladatelů českého klasicismu Antonína Krafta, Antonína Vranického a Carla Stamitze. V říjnu nabídneme například CD Smetanova tria s kompletem trií Johannese Brahmse. Basbarytonista Adam Plachetka připravuje na konec října album árií Georga Friedricha Händela. V úspěšné řadě Hudba barokní Prahy vyjde letos vánoční titul v podání Collegia Marianum s řadou významných sólistů.
V kolika zemích se vlastně dají nahrávky Supraphonu sehnat?
Supraphon svoji produkci vážné hudby vyváží do pětadvaceti zemí. Mezi největší distributory patří Velká Británie, USA, Německo, Japonsko. O naše tituly mají zájem i posluchači v Austrálii a na Novém Zélandu. V asijských zemích byste CD s naším logem našli například v Jižní Korei, Hong Kongu a Taiwanu. Z dlouhodobého pohledu patří mezi nejúspěšnější tituly Má vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie řízené Rafaelem Kubelíkem. V posledních letech má mimořádný úspěch Pavel Haas Quartet, jenž za své nahrávky sklízí nejprestižnější světová ocenění – konkrétně minulý rok získali „Haasovci“ hlavní cenu Gramophone Award (nejprestižnější cena v oblasti vážné hudby – obdoba Grammy Award v popu) za nahrávku Dvořákových kvartetů opus 106 a 96.
K Supraphonu neodmyslitelně patří i mluvené slovo.
Z dlouhodobého pohledu k těm nejúspěšnějším jistě patří nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka, Divadla Járy Cimrmana, ale například i historické nahrávky Jana Wericha. Mix nového a osvědčeného Supraphonu zajišťuje postavení nejsilnějšího vydavatele tohoto žánru.
Jaké tituly mluveného slova budou zdobit předvánoční nabídku?
Děti, ale i jejich rodiče potěší 4CD s vtipnými pohádkami Zdeňka Svěráka, ale i archivní klenot – nahrávky pohádek Jana Wericha, které vychází ze stejnojmenné knihy Deoduši. V říjnu vydáme novinku Spejbla a Hurvínka. Na listopad připravujeme audio podobu úspěšné knihy Ireny Douskové Darda, kterou zrovna v těchto dnech ve studiu načítá herečka Barbora Hrzánová.
Supraphon je také zároveň distribuční partner Warner Music Group pro Českou republiku. Na koho se tedy můžeme těšit ze zahraničních interpretů?
Podzim bude hlavně ve znamení očekávaných novinek dvou rockových jmen. Rovnou s albovou trilogií se přihlásí Green Day. Prvním albem v řadě bude v září novinka Uno!, následovaná v listopadu „dvojkou“ Dos! a těsně po Novém roce vše završí album s názvem Tre!. První říjnový den pak vyjde album britských Muse 2nd Low, které toto trio představí také u nás na koncertě v Praze 22. listopadu.
Je třeba zmínit SUPRAPHONline.cz., internetový servis. Jak byste zhodnotila ten necelý rok, který uběhl od jeho spuštění?
SUPRAPHONline.cz byl spuštěn v listopadu 2011, uživatelé oceňují zejména nabídku hudby v digitální podobě a zároveň vysoké zvukové kvalitě (vedle klasického formátu MP3 v kvalitě 320 kbps nabízí veškerý sortiment rovněž v bezztrátovém komprimačním formátu FLAC, který poskytuje kvalitu záznamu srovnatelnou s kvalitou na CD nosičích), nadstandardních služeb pro zákazníky (unikátní v oblasti digitálního prodeje hudby je například možnost stažení doprovodných materiálů k zakoupenému obsahu – tzv. digitálních bookletů – ve formátu PDF, které obsahují velké množství detailních informací k jednotlivým nahrávkám) a v neposlední řadě přiměřené ceny. Během několika měsíců provozu získal tisíce spokojených aktivních zákazníků, neboť se jim otevřela uživatelsky přívětivá brána do katalogu obsahujícího tisíce titulů, z nichž například některé existovaly pouze v několika málo fyzických exemplářích nebo z různých důvodů nebyly doposud vůbec vydány. Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit službu, která je dostupná pro uživatele všech věkových kategorií.