Share |

PKF slaví dalším orchestrálním koncertem

Už v neděli!

Na šestém orchestrálním koncertu PKF – Prague Philharmonia prokáže svou hudební eleganci a uměleckou dvojjedinost Francouz Paul Meyer
Unikátní podívanou i umělecké povyražení připraví na nedělní večer francouzský hudebník Paul Meyer, jenž na dalším koncertu sezony PKF – Prague Philharmonia propojí své dirigentské i sólistické schopnosti. Jeden z nejpopulárnějších francouzských sólo klarinetistů na sebe vzal nelehký úkol – celkem ve čtyřech skladbách večera, který propojí dvě skladatelská témata sezony, se totiž chystá střídavě hrát i dirigovat. Přizváním tohoto všestranného umělce pro šestý orchestrální koncert, jenž se uskuteční v neděli 8. března, tak PKF pokračuje v oslavách 20 let své existence. Koncert, jehož původním dějištěm měl být Španělský sál na Pražském hradě, se nakonec odehraje ve Dvořákově síni Rudolfina.
S orchestrem PKF se Paul Meyer setká na pódiu opět po téměř dvou letech, kdy spolu účinkovali na koncertech v německém Norimberku a Wiesbadenu. „Klarinetista i dirigent v jedné osobě Paul Meyer si získal respekt a oblibu orchestru nejen pro hudební kvality, ale také pro svůj šarm. Jsme rádi, že to nyní budou moci ocenit i posluchači na domácí půdě,“ láká na koncert šéfdirigent a hudební ředitel PKF Jakub Hrůša.
Je to zejména elegance a vytříbenost, za něž je Meyer všeobecně oceňován. „Paul Meyer je osobnost vzácného půvabu a uvolněné elegance v klasické hudbě. Projevuje to tím, jak se pohybuje na jevišti, projevuje to nenuceným stylovým způsobem, jakým diriguje," uvedl mezinárodní deník Herald Tribune. Tyto kvality v kombinaci s precizní a zapálenou hrou orchestru PKF posluchači okusí za zvuku skladeb Michaela a Josepha Haydna, Josepha Leopolda Eyblera a Roberta Schumanna.
Večer, který v sobě snoubí haydnovsko-schumannovské téma zahájí Concertino pro klarinet A dur Michaela Haydna, mladšího ze světoznámé skladatelské dvojice. Skladba, již autor zkomponoval v době svého vedení salcburské kapely, dá v jednotlivých částech vyniknout zvuku lesního rohu, trombonu, flétny, klarinetu, fagotu, houslí a violoncella a zvláště pak sólovému klarinetu Paula Meyera. Dalším dílem, které věnuje značný prostor hostu večera, se stane v pořadí třetí kus – Koncert pro klarinet a orchestr B dur rakouského skladatele Leopolda Eyblera.
Z klarinetisty v dirigenta se Paul Meyer promění ve druhé a závěrečné skladbě koncertu – rané Symfonii č. 13 Josepha Haydna a poslední Symfonii č. 4 d moll Roberta Schumanna, která svými hlubokými smyčci a dechovými nástroji zejména v krajních větách navodí lehce démonické finále večera.
Vstupenky na koncert, jehož začátek je naplánován na 19.30 hodin, je možné rezervovat či zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty, na emailové adrese vstupenky@pkf.cz, na tel. čísle 224 267 644 nebo v pokladně PKF – Prague Philharmonia na adrese Husova 7, Praha 1. Zbývající vstupenky budou v prodeji hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Další informace jsou k dispozici na webu nebo na Facebooku. Koncert se koná za podpory Francouzského institutu v Praze.
 
Špičkový francouzský klarinetista Paul Meyer se stále více věnuje dirigování, sólovým recitálům i komorní hudbě. Během své kariéry dostal příležitost stanout na pódiích takových koncertních míst, jakými jsou Suntory Hall, Hollywood Bowl, Concertgebouw, Théâtre des Champs Elysées, Musikverein, Carnegie Hall, Berlínská filharmonie a dalších.
Během několika posledních sezon vystoupili pod jeho taktovkou Orchestre National d’île de France, Dánský symfonický orchestr, Skopská filharmonie, Lausannský komorní orchestr, Stuttgarter Kammerorchester, Württembergisches Kammerorchester, Bielský symfonický orchestr nebo Bruselská filharmonie (nahrávka s tímto tělesem obdržela jednu z nejprestižnějších belgických cen Golden Label). V letech 2006 až 2012 působil jako dirigent Soulské filharmonie, kam ho pozval Myung-Whun Chung. V tomto období nastudoval přes třicet symfonických koncertů a ve spolupráci s hudebním ředitelem tohoto tělesa založil akademii, jejímž úkolem je připravovat mladé hudebníky k práci v orchestru. V roce 2009 byl Paul Meyer jmenován šéfdirigentem tokijského Kosei Orchestra, s nímž se věnuje současnému repertoáru a koncertuje jak v Tokiu (v kulturním centru Tokyo Opera City), tak po celém Japonsku i v zahraničí. V roce 2013 vyšla ve vydavatelství Devon jeho nahrávka Le Boléro de Meyer a v témže roce vystoupil s Mozartovým Koncertem pro klarinet před více než pěti tisíci diváky na švýcarském festivalu Paléo a 14. července předvedl pomalou větu téhož koncertu na pařížském Champs Elysées během slavnosti, která byla připomínkou 70. výročí spojenecké invaze do Normandie. V sezoně 2014–15 má kromě Prahy zamířeno také do Vídně s Tonkünstler Niederösterreich, do Bruselu, kde se bude podílet na soutěži královny Alžběty, i do švýcarského Zugu a Lausanne. Jako sólista vystoupí na turné po Evropě, Japonsku a Číně s Philharmonique de Radio France, Lausannským komorním orchestrem, se salcburským Mozarteem a vlastním souborem Les Vents Français. V roce 2015 představí show „De Wolfgang à Benny“ (Od Wolfganga po Bennyho), při níž jej bude doprovázet malý orchestr, jehož repertoár bude sahat od prvních klasických skladeb pro klarinet až po jazz. Paul Meyer nahrál přes 40 CD u hlavních vydavatelských domů, jako jsou DGG, Sony, RCA, EMI, Virgin, Alpha a Aeon, a získal za ně řadu cen: Fono-Forum, Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique, Gramophon, Grammy…
Paul Meyer se narodil v roce 1965 a debutoval v roce 1982, ve věku pouhých sedmnácti let coby laureát prestižní soutěže Eurovize. V roce 1983 byl jmenován hlavním klarinetistou v Orchestre de l’Opéra de Lyon, odkud v roce 1984 přešel do Ensemble intercontemporain a v roce 1985 do Opéra de Paris, ale brzy tyto orchestry opustil, aby se mohl věnovat sólové kariéře.
 
PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě.
 
PKF – Prague Philharmonia je ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.
V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008-09 šéfdirigent a hudební ředitel Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Od počátku sezony 2015–16 se postu šéfdirigenta a hudebního ředitele ujme významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume.
 
PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství a za některé z nich získal prestižní ocenění.
 
V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím vlastního projektu Orchestrální akademie. Navíc jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti a jejich rodiče, koncerty pro školy v českém i anglickém jazyce. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit dětské estetické cítění a rozšířit okruh aktivit dětí ve volném čase.
 
Sezona 2014–15 znamená pro PKF – Prague Philharmonia důležitý okamžik v její historii. Připomene si totiž 20. výročí založení, jež náležitě podtrhne mimořádnými událostmi, a to nejen koncertními. Kromě abonentní sezony, již zahájila speciálním projektem „20 let stylově“ a která je bohatá na elitní dirigentská a sólistická jména (Emmanuel Villaume, Mischa Maisky, Isabelle Faust a další), se vydala také do Ománu nebo na zájezd do Japonska.
 
PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.
 
Více informací na www.pkf.cz a na www.facebook.com/PKFPraguePhilharmonia.
 
 
 
 
 
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.