Philip Glass v Arše připomene ve speciálním programu Allena Ginsberga
Philip Glass
středa 9. listopadu 2016, 20.00 Divadlo Archa
Americký skladatel Philip Glass, který příští týden vystoupí v Divadle Archa, přicestuje do Prahy sám. Změnu zdůvodnil management Philipa Glasse zdravotními problémy japonské pianistky Maki Namekawa. Philip Glass se rozhodl pro Prahu připravit speciální koncertní program, ve kterém připomene básníka Allena Ginsberga.
Philip Glass pro Archu vytvoří speciální program, ve kterém zahraje kromě etud, také další skladby pro piano včetně Metamorphosis, skladby inspirované pražským rodákem Franzem Kafkou, připomene také svou spolupráci s Allenem Ginsbergem na opeře Hydrogen Jukebox. Právě v Divadle Archa byli diváci před dvaceti lety svědky společného vystoupení Philipa Glasse s básníkem Allenem Ginsbergem. Během koncertu zazní i archivní záznam Allenova hlasu.
Ředitel divadla Archa Ondřej Hrab k tomu říká: „Právě v Arše se Philip Glass poprvé před dvaceti lety představil českému publiku. Tehdy si dal jednu podmínku. Chtěl, aby jej na první návštěvu Prahy doprovázel „Král Majáles“ Allen Ginsberg. Zhudebněná báseň Wichita Vortex Sutra v podání Allena a Philipa, která tehdy v Arše zazněla, je stále jedním z mých největších životních zážitků. Archa se tak stala místem historické události. Bylo to poslední setkání obou přátel. A také poslední veřejné vystoupení Allena Ginsberga v Evropě.“
Philip Glass (1937) je označován za reprezentanta minimalismu v současné vážné hudbě. On sám dává přednost termínu hudba s repetitivními strukturami. Proslavil se pětihodinovou operou Einstein on the Beach (Einstein na pláži), kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině sedmdesátých let šokoval divadelní svět. Vedle operní a divadelní hudby se Philip Glass intenzivně věnuje symfonické, komorní a filmové hudbě (dokumentární trilogie Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi, film Hodiny režiséra Stephena Daldryho). Tři z celovečerních filmů, ke kterým složil hudbu, získaly nominace na Oscara, Glassova hudba zazní též v artovém filmu režiséra Quentina Dupieuxe Realita, který do českých kin vstupuje právě v těchto dnech.
Vystoupení Philipa Glasse v Divadle Archa není náhodné. Právě zde byli diváci svědky legendárního vystoupení Glasse s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996, následně Archa uvedla koncertní verzi opery Pádu domu Usherů. V rámci Maratonu soudobé hudby se v roce 2005 v Arše konala česká premiéra Glassovy opery V kárném táboře. V roce 2014 zde zazněla též česká premiéra 3. symfonie Philipa Glasse v provedení Orchestru Inégal.
Philip Glass (*1937) absolvoval University of Chicago a prestižní newyorskou uměleckou školu Juilliard School. Na počátku šedesátých let strávil dva roky intenzivním studiem v Paříži, kde si vydělával peníze přepisem indické hudby Ravi Shankara do západních partitur. Po návratu do New Yorku použil východní techniky ve vlastní hudbě - asijský princip mnoha souběžných rytmů a melodií, které se rozbíhají a zase sbíhají, Glassovi údajně připadal jako pravé vyjádření světa.
Minimalismus, se kterým je emblematicky spojen, vznikl v prostředí hudební avantgardy 60. let. Zhruba do poloviny 70. let stál Glass u zrodu řady významných a inovativních projektů, vytvořil velkou sbírku nové hudby pro svůj soubor Philip Glass Ensemble a pro divadelní uskupení Mabou Mines Theater Company, jehož byl spoluzakladatelem. V tomto období též napsal stěžejní dílo Music in Twelve Parts. Tuto monumentální skladbu z let 1971 až 1974 předvedl se svým souborem před třemi lety v Ostravě během pětihodinového koncertu.
Milníkem rané Glassovy hudební kariéry byla opera Einstein on the Beach (Einstein na pláži), vytvořená ve spolupráci s režisérem Robertem Wilsonem v roce 1976. Opera, která v době svého vzniku šokovala divadelní svět, se v obnovené verzi po více než 40 letech dočkala velkého comebacku - v roce 2013 bylo toto průkopnické dílo oceněno prestižní cenou Olivier.
Glassova pozdější tvorba zahrnuje hudbu komorní, orchestrální, vokální, operní, scénickou i filmovou – v bohatém seznamu děl figuruje více než desítka oper, portrétní trilogie a hudba k četným filmům. Snímky Martina Scorseseho Kundun a Richarda Eyre Notes on a Scandal s Glassovou hudbou získaly nominace na Oscara, za film The Truman Show v režii Petera Weira získal Glass Zlatý globus. Další Globus i Grammy sklidil za snímek Hodiny režiséra Stephena Daldryho. V povědomí českého publika je i dokumentární trilogie Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi.
Vedle komponování Philip Glass založil a vede multidisciplinární festival The Days and Nights Festival v kalifornském Carmelu/Big Sur. Na začátku loňského roku vyšly jeho memoáry Words Without Music (Slova bez hudby). Philip Glass byl za celoživotní dílo jmenován jedenáctým nositelem Glenn Gouldovy ceny, udělované význačným hudebním osobnostem.
Vstupenky: 2500,- sezení, 1900,- stání
Vstupenky je možné vrátit na pokladně Divadla Archa