Po Michaelovi Třeštíkovi tu je další vlivná osobnost, která se profiluje jako svého druhu facebookový fenomén. Spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura má 23 000 sledujících a statusy dosahující tisíců lajků - pohybují se od poezie přes cestovní zápisky po glosy. Pracuje jako copywriter, studoval žurnalistiku v Brně. Proslavilo ho trollení AZ kvízu, kde si shcválně vybíral nejvzdálenější políčka. Šel pěšky do Jeruzaléma, Santiaga de Compostela i do Říma, občas pořádá projekce fotek ze svých cest. Právě teď putuje po Nepálu, odkud nám i odpovídal na anketní otázky.
Ukázkový status (2200 lajků):
Dneškem zahajuji svůj druhý měsíc v Nepálu. Země je to krásná, lidé jsou celkem fajn a člověk se má pořád čemu divit.
Od začátku cesty si vedu sešítek s poznámkami, do kterého s grafomanským nadšením během dne zapisuji drobné postřehy.
Dnes jsem si je pročítal a zaujalo mě, že mi Nepál vrátil schopnost sebekritiky. Na oslavu fungujícího internetového připojení přikládám několik poučení, která si odsud odvezu:
1) Pokud vám pláštěnka North Face za tři dolary připadá podezřele levná, máte pravdu.
2) Když se vás někdo ptá, jaká je vaše kasta, myslí to vážně. Odpověď "Chelsea" pravděpodobně bude připadat legrační jen vám.
3) Anekdota, že Beatles jsou slavnější než Ježíš Kristus, neplatí univerzálně. Existují lidé, kteří neznají ani jedno ze jmenovaných.
4) Když vám někdo tvrdí, že v pěti tisících metrech nad mořem člověku bohatě stačí rolák, možná se mýlí.
5) Když vás nepálský vesničan varuje, že je něco hodně do kopce, pravděpodobně hovoří o převýšení v řádech tisíců metrů.
6) Ne každý plešatý pán na obrázku je Mao Ce Tung. Obecně je vhodné se neptat. Citlivé téma.
7) Když si objednáte tibetský čaj, neříkejte kuchařce se shovívavým úsměvem, že vám ho omylem osolila.
8) Z věty "I don't like chilIi" kuchař pravděpobodně pochopí jen poslední slovo.
9) Konzumovat kvůli obavě z methanolu rýžovou pálenku hned z několika zdrojů je dobrá prevence oslepnutí, v tropickém klimatu to ale obnáší jistá rizika.
10) Když se s lidmi v batikovaném oblečení bavíte o očkování, na rozdíl od břišního tyfu, vztekliny a žloutenky nemáte šanci zvítězit.
A teď k naší anketě:
Kdy jste si založil FB účet?
Poměrně pozdě, asi před sedmi lety – to už ho měla spousta lidí.
Kdy a jak jste zjistili, že ho můžete použít i k oslovaní docela velkého množství lidí?
V okamžiku, kdy vznikla funkce sledovat a lidé začali masově sdílet věci. Stačí nabídnout cokoli alespoň trochu zajímavýho a rozšíří se to.
Jak se svým nepopiratelným vlivem nakládáte?
Hodně pomohl zájmu o knížku, kterou jsem vloni vydal. Když mě zaujme nějaký projekt, občas někomu pomůžu ho dostat mezi lidi. Žádný hlubší plán ale nemám – a dost se bojím lidí, kteří Facebook využívají k šíření lživých a nenávistných myšlenek. V tom vidím jeho největší riziko.
Chtěl jste někdy z FB odejít, případně odešel jste?
Ne, ale hodně jsem omezil čas, který na Facebooku trávím, i množství příspěvků. Virtuální svět je sice na oko zajímavej, ale nepřináší moc zážitků.
Co pro vás FB znamená?
Platformu, která zásadně ovlivňuje offline svět, ale ještě jsme ji nestihli úplně pochopit.
www.facebook.com/zibiq