Share |

Navrhněte design ekologického sáčku na ovoce!

FRUSACK: product design opencall
foto frusack

Sdílíme výzvu zajímavého eko-projektu:
Jsme Infiberry, start-up, který se rozhodl přinášet ekologická řešení pro nákup a skladování potravin. Naším pilotním produktem je bioplastový sáček FRUSACK. A právě teď hledáme někoho, kdo nám pomůže náš produkt dotáhnout do konce.
Poprvé jsme jej představili letos na Prague Design Week a reakce byly natolik pozitivní, že jsme se to rozhodli naplno rozjet a aktuálně připravujeme vstup na český trh na podzim 2015. Samozřejmě si uvědomuje, že tento typ produktu má nepoměrně větší perspektivu na trzích v Německu, Skandinávii nebo Francii, celý koncept proto budujeme s ohledem na Evropu.
Co je FRUSACK?
Frusack je designovou znovupoužitelnou alternativou k mikrotenovým pytlíkům. Právě ty jsou jedním z nejčastěji netříděných odpadů. Na rozdíl například od igelitek či plastových lahví drtivá většina mikrotenových sáčků končí ve smíšeném odpadu. Jejich užívání je navíc natolik rozšířené, že jsou jednou z největších odpadových zátěží. Mikrotenový sáček - takový, který používáte například na zeleninu či pečivo - se rozkládá na menší částice 20 let a dalších 400 let v podobě mikročástic zůstává v prostředí nebo dokonce i v tělech živočichů, kteří jej snadno pozřou. Přitom mikrotenový pytlík v drtivé části případů potřebujeme vlastně jenom k tomu, abychom odnesli ovoce či zeleninu od regálu ke kase.
Infiberry přišlo s alternativou vyrobenou z bioplastu. Frusack tak bude plně kompostovatelný a rozložitelný v přírodě a díky vlastnostem finálního vlákna ho bude možné používat 2-3 roky. Zároveň se snažíme dosáhnout maximální uživatelské pohodlnosti a tudíž chceme, aby byl finální produkt co nejvíce podobný mikrotenovým sáčkům. Frusack bude průsvitný (prodavač musí vidět, co je uvnitř), lehký, omyvatelný, bude mít snadné uzavírání, bude skladný. My jsme se rozhodli ale přidat další benefity - materiál, ze kterého budeme produkt vyrábět, je navíc propustný pro vodu (můžete v něm ovoce rovnou omýt), prodyšný (potraviny se v něm nezapaří) a po estetické stránce atraktivní (různé barevné kombinace). Sadu po 3-6 kusech si tedy budete moci vybrat dle své barevné preference a nebudete se muset stydět ukázat se s ní v obchodě či na ulici. Právě naopak - FRUSACK má být demonstrací ekologického životního postoje, jasným signálem, že myslíte na budoucnost a chováte se zodpovědně. Jeho nošení vás řadí do unikátní skupiny lidí, kteří se zajímají o svět, ve kterém žijí, a nejsou k němu lhostejní.
Koho hledáme?
Zakladatelky projektu - Hanka Němcová a Tereza Dvořáková - nejsou designérky, ale studentky medicíny. K designu přistoupily vlastně tou nejupřímnější cestou. Celý nápad vznikl z vlastní uživatelské zkušenosti a frustrace z neustále se kupícího jednorázového plastového odpadu. Až jednou Hanka vzala do ruky obal na moskytiéru dětského kočárku a uvědomila si, že by to mohla být ta pravá alternativa. Vznikly tak základní prototypy Frusacku, v tu dobu ještě vyrobené z konvenčního plastu.
My nyní hledáme produktového designéra, který nám pomůže Frusack optimalizovat. Je několik věcí, které stále potřebují doladit:

Střih. Frusack má aktuálně dolní kruhový šev, jeden podélný šev a tunýlek na stužku. Rádi bychom přišli na střih, který bude estetický, praktický ale zároveň bude jeho výroba ekonomicky výhodnější. Pro sériovou výrobu potřebujeme co nejjednodušší střih s minimem odpadu, který zminimalizuje výrobní cenu/kus.
Plocha použité látky. Aktuálně jsme byli schopni vyrobit z metru materiálu 3 kusy Frusacku, ovšem prototypy mají objem okolo 7 litrů. Pro začátek bychom se chtěli dostat na základní verzi v objemu 5 litrů, postupně přidat verze o objemu 3 a 7 litrů. Primárně tedy hledáme střih pro pětilitrový objem, ovšem pokud budete přemýšlet nad tím, jak užít metr čtvereční materiálu tak, by vznikalo co nejméně odpadu - například společnou produkcí více velikostních verzí Frusacku - budeme jenom rádi.
Uzavírání a držadlo. Aktuálně je Frusack navržen se stahovacím hrdlem, kterým je protažena stuha. Ta sama o sobě splňuje možnost stažení sáčku, ovšem není pohodlná na nošení (zařezává se do rukou) a třepí se. Navrhněte jiné řešení, ať už zasáhnete i do samotné techniky uzavírání nebo přijdete na jiný druh materiálu nahrazující saténové stužky (pozor, musí se brát ohled na váhu a cenu materiálu, která musí být zanedbatelná, a zárověn by měl být ekologický, ideálně kompostovatelný).
Fotodokumentace je přiložená na konci.

Z čeho budete vyrábět prototypy:
Jedná se o prozatím konvenční plast, konkrétně polyesterovou metráž typu organzy. Na ušití prototypů dle vašeho návrhu vám poskytneme dva metry materiálu.
Pokud vás FRUSACK zaujal a rádi byste se podíleli na jeho vývoji a ideálně pak dále i na vývoji dalších produktů Infiberry, ozvěte se nám. S radostí zodpovíme veškeré vaše dotazy, případně si domluvíme společnou schůzku, kde vám celý koncept detailně představíme a navrhneme možnosti spolupráce.
Uzávěrka přihlášek do opencallu je 15. srpna 2015, uzávěrka návrhů je pak 30. srpna 2015.
Ze všech přihlášených návrhů vybereme 3 finalisty, kteří nám představí svůj prototyp a pokusí se obhájit, že návrh splňuje všechny požadované předpoklady. Do 30.8. pak oznámíme vítěze.
Ohodnocení:
- pro vítězný návrh ocenění 12 000,- Kč
-  finančně ohodnocená účast na dopracování vítězného návrhu a jeho uvedení na evropský  trh
- finančné ohodnocená účast na vývoji Frusacku a dalších produktech řady Infiberry
Kontakt:
Hanka Němcová
info@infiberry.com
605 273 449
Kompletní info a  víc obrázků: http://infiberry.com/post/121280765087/frusack-product-design-opencall
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.