Share |

MŮŽOU ŠPAČCI PORUŠOVAT AUTORSKÁ PRÁVA?

foto: Goethe-Institut

V pražském Goethe-Institutu se bude 15. listopadu řešit otázka, jak vynikající je paměť špačků, a zda ptačí schopnost imitovat nejrůznější zvuky může mít i nechtěné právní důsledky. Debata vychází z konkrétního právního sporu, kdy špačci „bez povolení“ reprodukovali dílo dadaistického umělce Kurta Schwittese.
 
Před několika lety uvedl Wolfgang Müller v Berlíně výstavu, jejíž součástí byly nahrávky špaččího zpěvu. Ptáci na nahrávkách reprodukovali slavnou dadaistickou skladbu Kurta Schwitterse, což vedlo ke kurióznímu soudnímu sporu“, vysvětluje Jakob Ráček z pražského Goethe-Institutu: „My se nyní za účasti ornitologů, zoologů a právě Wolfganga Müllera chceme bavit o tom, co vše se špačci vlastně mohou naučit, jakou mají paměť a zda je vůbec možné žalovat zvíře za to, že neplatí autorské poplatky“, dodává Ráček.
 
Dadaistický umělec Kurt Schwitters (1887-1948) skládal své nejslavnější zvukové dílo, tzv. Prasonátu (Ursonate) na norském ostrově Hjertøja. Tamní volně žijící špačci, naslouchající jeho skladatelskému úsilí, se neustálým opakováním skladbu naučili a po generace ji automaticky předávali svým potomkům. V roce 2000 se nakladatelství Gustav Kiepenheuer Bühnenvertriebs GmbH, vlastnící práva k Prasonátě, ohradilo žalobou proti výstavě, která prezentovala zvukové nahrávky těchto špačků. Nakladatelství se domáhalo zaplacení autorských poplatků a špaččí zpěv vnímalo jako nedovolenou hudební produkci slavného díla. Institut Maxe Plancka pro duševní vlastnictví následně toto obvinění zamítl, právní otázky, jak řešit obecné případy, kdy zástupci fauny reprodukují umělecká díla, však tématem do debaty zůstávají.
 
Diskuse Mohou špačci porušovat autorská práva?
15. listopadu2016, 19:00hod.
 
Goethe-Institut Česká republika, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
V rámci výstavy Špačkové z ostrova Hjertøya zpívají Kurta Schwitters
 
Diskutující:
Frank D. Steinheimer. Zoolog. Vede časopis přírodovědných sbírek na Univerzitě Martina Luthera v Hale nad Sálou. Člen řady vědeckých společností a komisí.
Vít Zavadil. Lékař a zoolog specializovaný na hlasy ptáků a obojživelníků. Věnuje se prolínání zvuků přírody s uměním.
Wolfgang Müller. Výtvarník, hudebník a spisovatel. V roce 1980 spoluzaložil kultovní západoberlínskou hudební skupinu Die Tödliche Doris (Smrtelná Doris). Nadšený ornitolog a propagátor severské kultury.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.