Kdo byli největší mistři klasiky? Jak žili, s čím bojovali? Jak souvisela hudební tvorba a historické milníky? Přečtěte si každý týden o jednom ze slavných skladatelů od renesance po 20. století. Díky spolupráci s nakladatelstvím Muzikus se celý následující rok (a ještě kousek navíc) můžete těšit na sérii profilů těch nejzásadnějších mistrů klasické hudby.
Antonio Vivaldi
Když se Antonio Vivaldi v roce 1678 narodil, nebyly již Benátky mocným obchodním a politickým centrem Evropy. Městský stát byl však stále velmi bohatý a jako proslulé kulturní centrum byl cílem cest milovníků umění z celé Evropy. Každý šlechtic jako součást svého vzdělání obvykle absolvoval několikaletou kavalírskou cestu po Evropě. Itálie nemohla na trase takové cesty chybět a v Itálii bylo zcela nutno vidět právě Benátky.
V samotném centru města je na hlavním náměstí dóžecí palác jako centrum politické moci benátského státu, hned vedle něj pak stojí basilika sv. Marka, která byla centrem duchovním a také hudebním. Tamní místo hudebního ředitele bylo opravdu prestižní, navíc výjimečně dobře placené. Není divu, že se zde střídali již od 16. století ti nejlepší italští hudebníci, jmenujme jen Claudia Monteverdiho nebo Francesca Cavalliho. Členy kapely pak často po jejím opuštění čekala závratná kariéra.
Antoniův otec Giovanni Battista Vivaldi byl holičem, hrál však také na housle. Je zřejmé, že byl dobrý hudebník, neboť byl v roce 1685 povolán právě do kapely u sv. Marka. Zajímavé je, že na výplatní listině byl zapsán jménem „Gio:Baptista Rossi“. Jednalo se o přezdívku, kterou mu vysloužily jeho zrzavé vlasy (rosso znamená italsky zrzavý). Jeho syn Antonio je po něm podědil; víme, že byl přezdíván „il prette rosso“ (zrzavý kněz) anebo zkrátka „Rossi“. Otec byl bezesporu prvním Antoniovým učitelem. Je také možné, že mladý Antonio vypomáhal v kapele, když bylo třeba většího obsazení.
Zbytek textu si přečtěte na webu nakladatelství Muzikus.
ilustrace:
By Pier Leone Ghezzi - http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b84256326, Public Domain, Link