Share |

Mezigenerační Rozpravy s geometrií v podzimním letohrádku Hvězda

foto: pořadatel akce

Památník národního písemnictví ve spolupráci s Galerií 1. patro pořádá v letohrádku Hvězda výstavu Kolíbal, Diviš, Písařík, Štědrý – Rozpravy s geometrií, která je zajímavou konfrontací výtvarného dialogu čtveřice současných uměleckých osobností s dokonalostí geometrie
i samotného prostoru letohrádku. Výstava potrvá od 10. 9. 2013 do 2. 11. 2014.
 
Nejstarším ze čtveřice vystavovaných umělců je Stanislav Kolíbal. Výjimečnost Kolíbalova díla v kontextu českého výtvarného umění je patrná již delší dobu a jedinečná možnost srovnání s výtvarným projevem mladších generací ji ještě podtrhuje. Rozpravy s geometrií jsou tedy například rozpravou mezi Kolíbalovým dílem, které dnes tvoří kánon současného českého výtvarného umění, a „ruční geometrií“ Stanislava Diviše, ve které za zobrazení abstraktní geometrické formy ručí konkrétní tah štětcem. Divišova erudice, s jakou diktuje barevnost svých kompozic, navíc vytváří zvláštní kontrapunkt ke Kolíbalově klasicky disciplinovanému výrazu.
 
Ve srovnání se Stanislavem Kolíbalem a Stanislavem Divišem je Petr Písařík mistrem nedisciplinované abstrakce, která mu doslova roste pod rukama z nejobyčejnějších a často již použitých předmětů. Nikdo jiný mezi dnešními českými výtvarníky nedokáže tvořivě využít modernistickou tradici tak, jak to umí Písařík se svým ostře šviháckým gestem bořitele všech estetických kánonů, ale současně i s promyšleností, která je projevem hluboké umělecké pokory a respektu.
 
Karel Štědrý, který zde zastupuje nejmladší generaci české abstraktní malby, se v minulosti obracel ke klasickým tématům nebo matematickým formulím a větám, ale i k Mondrianovi a dalším výtvarníkům, jejichž dílu dává novou vizuální formu. I v cyklu Transformers znovu zkoumá již vyzkoušené výtvarné postupy a možnosti přeskupování geometrických tvarů a forem, které na plátnech i v reliéfech fragmentuje i konfrontuje a tím vytváří svébytné bludiště významů.
 
Rozpravy s geometrií jsou tedy současně obecnými rozpravami o historických a estetických souvislostech abstraktního myšlení a jeho projevu ve výtvarném umění, ale i zcela konkrétními rozpravami o rozmanitých způsobech, jak estetizovat geometrii v současném českém vizuálním umění.
 
Pro rozpravy o umění geometrie nemůže být vhodnější prostor než letohrádek Hvězda. Dvoupatrový lovecký letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy, díky kterému získal své jméno, patří do skupiny tzv. filozofických staveb. Stavba z let 1555–1558 s unikátním půdorysem hexagramu podle vlastního návrhu arcivévody Ferdinandapochází z dílny trojice architektů pod vedením Giovanniho Lucchese. V hodovní síni v nejvyšším patře letohrádku se dochovala původní podlaha z glazovaných cihel s geometrickou vazbou. Analogické prvky najdeme také na podlahách v 1. patře a v přízemí. A právě v tomto unikátním prostoru se představí autoři čtyř generací, jejichž díla geometrii „zkoumají“ uměleckými prostředky stejně jako geometrie prostoru „zkoumá“ je.
 
K výstavě vychází katalog s průvodními texty kurátora výstavy Zdeňka Freislebena, matematika Jaroslava Nešetřila a filozofa a sociologa Jiřího Přibáně.
 
10. 9. – 2. 11. 2014
letohrádek Hvězda, Praha 6 – Liboc
otevřeno denně kromě pondělí 10.00–18.00  
dopravní spojení: tram 1, bus 179, zast. Petřiny
vstupné: 75 Kč / snížené: 45 Kč / rodinné: 150 Kč

 
www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
www.facebook.com/pamatniknarodnihopisemnictvi
www.galerie1patro.cz
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.