MARKÉTA IRGLOVÁ
29. října 2011, 16.00, 20.30, Malostranská beseda, Praha
Večerní koncert Markéty Irglové 29. října od 20.30 v pražské Malostranské besedě je beznadějně vyprodán. Proto se organizátoři rozhodli přidat odpolední vystoupení, které začne v 16 hodin. Vstupenky na sezení za 250,- Kč je možno zakoupit a rezervovat v pokladně Malostranské besedy nebo v síti Ticketstream.
Stejně jako večerní koncert i odpolední vystoupení otevře Sean Rowe, objev současné americké nezávislé folkové scény, zpěvák a kytarista s nezaměnitelným barytonovým hlasem. Premiérově bude také představen Markétin klip k písni Crossroads, natáčený v Čechách a po představení se bude konat autogramiáda k nové desce Anar, která vyšla v polovině října. Pražský koncert Markéty Irglové je součástí evropského turné k vydání prvního sólového alba. Po představeních v Británii, Holandsku, Belgii, Francii a Německu přijíždí Markéta na jediný koncert do rodného Česka. Poté ji čekají tři představení v Irsku a dalších jedenáct ve Spojených státech.
Anar, album s dvanácti autorskými písněmi z období posledních dvou let, vzniklo letos v chicagském studiu SOMA. Hudebně se na něm podíleli především americká zpěvačka a hráčka na perský buben daf Aida Shahgashemi, kytarista Rob Bochnik a baskytarista Tim Iseler, který měl zároveň na starosti produkci celého alba. V úloze hostujících hudebníků se v některých skladbách objevili renomovaní chicagští muzikanti Fred Lonberg-Holm (cello), Frank Rosaly (bicí), Jaimie Branch (trumpeta), Jeb Bishop (trombón) a také Newyorčan Jake Clemons na saxofon. Album vyšlo 11. října u prestižního vydavatelství ANTI, které má ve svém pečlivě vybíraném katalogu jména jako Tom Waits, Wilco, Billy Bragg, Nick Cave nebo Daniel Lanois. V České republice jej exkluzivně vydává Indies. Videoklip k písni Crossroads: http://www.youtube.com/watch?v=anIaAcPugzo&ob=av2n
Písně na albu Anar, vznikly v období, kdy se Irglová natrvalo přesunula z přímořského domku na irském venkově přímo do srdce moderního světa – New Yorku. Všechny jsou zpívány v angličtině s výjimkou jediné, zpívané v jazyce farsí. Obsahově odrážejí osobní zkušenosti z tohoto období, které tvoří jakousi křižovatku jejího dosavadního a budoucího života.
Hudebně nesou písně výrazné znaky Markétina autorského rukopisu, dominantní postavení v nich má zvuk piana a perského bubnu, zbylé nástroje většinou tvoří jakési ornamentální pozadí. Hlasy Irglové a Shagashemi se dokáží propojit do kouzelných harmonií, jež posluchače spolu s tóny piana unášejí vpřed jako tu strhující, jinde klidně se kolébající říční proud. Při svém talentu a schopnosti psát silné melodie se Irglová občas velmi jemně přihlásí ke svým hudebním vzorům, ať už to jsou překvapivě třeba soulové ikony Otis Redding a Aretha Franklin nebo Nick Cave. „Inspirací pro vznik některých písní byly i mimohudební vlivy“, říká Markéta Irglová. „Byly to knihy, které jsem v té době četla, například Anam Cara od irského autora John´O Donoghuae, The Prophet od Kahlil Gibrana, ale také krajina, ve které jsem se nacházela, nejprve Irsko - moře a zeleň, pak New York, a taky rodná země, kterou si nosím v srdci“.
S vydáním alba spatřilo světlo světa i velmi působivé video k písni Crossroads, natočené letos v létě především v prostředí valašských kopců Markétina rodného kraje.
Kromě práce na svém albu absolvovala Markéta Irglová v letošním roce řadu vystoupení s legendou americké indie scény, kapelou Iron and Wine Sama Beama. Spolu se zmiňovanou Aidou Shahgashemi vytvořily dvojici doprovodných zpěvaček na více jak pěti desítkách koncertů v Evropě i USA. Ke své nové zkušenosti doprovodné zpěvačky Markéta poznamenala. „Bylo to pro mě něco nového a osvěžujícího. Poslední tři roky jsem byla zvyklá na pozornost publika a světla reflektorů. Takto jsem si mohla zkrátka zpívat to svoje a v pohodě užívat si Samovy písničky, kterou jsou fantastické“. Při tom všem se Markéta v červnu stihla ještě i v Chicagu vdát a o pár dnů později zazpívat ve Washingtonu duet s Eddie Vedderem, frontmanem skupiny Pearl Jam.
www.marketairglovamusic.com