Labyrint revue 35–36
Nový voyeurismus
220 stran, velký formát 200×280 mm, 195,- Kč, EAN 9771210688357
Hlavní téma nového dvojčísla Labyrint revue pro rok 2015 je reflexe tzv. nového voyeurismu, které se věnují původní i překladové beletristické a teoretické texty, eseje, povídky a obsáhlá barevná příloha se současným výtvarným uměním.
Naše povaha je ze své podstaty voyeurská: rodíme se s potřebou vidět a být viděni. Pohled nás nejen zasazuje do vztahů, ale dává nám pocit bezpečí, uspokojuje naši zvědavost a také přináší slast. Nové technologie nám umožňují pohodlnější sledování stejně jako zviditelňování, dokonce k nim vybízejí. Na sociálních sítích je pohled v narcistickém okouzlení zaujat sledováním pohledů druhých mířících na ně samé, slast předvádění se mísí se slastí voyeura, který vystoupil ze své anonymity. Otevřená společnost masového předvádění je však zároveň společností skrytého masového sledování. Soukromý a individuální pohled se mísí se státním nebo firemním dohledem, který chce vidět vše, ale sám zůstat nespatřen. Žádný z těch pohledů není nevinný a nám nezbývá než se ptát: Kdo se dívá na nás? Kdo chce zůstat z dohledu? A jaké jsou jeho úmysly?
Autoři čísla (výběr):
Ed Atkins, Simon Denny, Georges Didi-Huberman, Aleksandra Domanović, Michel Faber, Gauz, Camille Henrot, Michal Hvorecký, Martin Jay, Etgar Keret, Lutz Koepnick, Martin Kohout, Andrew Lass, Nicholas Mirzoeff, Tina Modotti, Ivana Myšková, Jan Němec, Richard Nikl, Zachar Prilepin, Thomas Pynchon, Alain Robbe-Grillet, Marek Rubec, Lutz Seiler, Hito Steyerlová, Vojtěch Šeda, Benjamin Tuček, Dimitri Verhulst, Sára Vybíralová