Katedrálou sv. Víta na Pražském hradě se 6. června od 20 hodin rozezní vznešené Verdiho melodie. Koncert Defiant Requiem: Verdi v Terezíně je vzpomínkou na uvedení Verdiho Requiem v terezínském ghetu během 2. světové války. Operu tehdy pod vedením dirigenta Rafaela Schachtera nastudovali židovští hudebníci, sbor a sólisté, kteří byli v tomto ghetu internováni, a prostřednictvím nadpozemské hudby se nacistům symbolicky postavili na odpor. Pod taktovkou maestra Murry Sidliny zahraje Pražský symfonický orchestr. Sólisty Jitku Burgetovou (soprán), Veroniku Hajnovou (mezzosoprán), Stevena Tharpa (ternor) a Romana Vocela (bas) doprovodí Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasileka a Kühnův smíšený sbor vedený Markem Vorlíčkem. Součástí koncertu budou filmové sekvence připomínající každodenní život v terezínském ghetu a doprovodné slovo Murry Sidliny.
Konání koncertu Defiant Requiem: Verdi v Terezíně ve svatovítské katedrále je výsledkem iniciativy kardinála Dominika Duky a spolupráce pražské Židovské obce, Kanceláře prezidenta republiky, Arcibiskupství pražského, Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze a Správy Pražského hradu.
Hudební událost provází premiérové uvedení dokumentu režiséra Douga Shultze Defiant Requiem. Promítat se bude 7. června ve 13.00 v Ghetto Museum Cinema v Terezíně a 9. června v Praze. Dokument zachytil znovuuvedení Verdiho Requiem v terezínském ghetu. Ve filmu vystupují přímí pamětníci, objeví se originální animace, zazní nádherné chorály. Produkční stránku koncertu i projekce filmu Defiant Requiem zajišťuje společnost Milk and Honey Films.
Na nádraží Praha Bubny, v prostorách někdejšího Radiotrhu, v místech, kde se registrovaly transporty Židů před cestou do koncentračního tábora, se od 4. do 20. června uskuteční výstava Kaddish, jejíž součástí budou nejrůznější kulturní akce.
Pozoruhodný příběh uvedení Verdiho Requiem v koncentračním táboře Terezín stopadesátičlenným sborem židovských vězňů před několika lety zaujal známého a respektovaného dirigenta, pedagoga a uměleckého inovátora Murry Sidlinu v knize o hudbě holocaustu. Rozhodl se hledat odpověď na otázku, proč se židovští hudebníci, zpěváci a dirigent rozhodli pro katolickou mši? Po dlouhém pátrání se mu podařilo najít přeživší aktéry této události. V Bostonu objevil Edgara Krasu, člena souboru a v Terezíně spolubydlícího dirigenta Rafaela Schächtera. Edgar Krasa maestra Sidlinu seznámil s několika dalšími pamětníky. Všichni vyprávěli stejný příběh, jak jim Verdiho nadpozemská hudba pomáhala přežít, jak našli odvahu prostřednictvím jednoho z nejobtížnějších a nejemocionálnějších sborových děl vyjádřit odpor vůči nacistům. Zazpívat to, co nemohli říci... Obdiv k statečnému činu, úcta k těm, kteří Terezín přežili, pieta ke všem obětem holocaustu vedly Murry Sidlinu k vytvoření nadace Defiant Requiem Foundation s cílem nastudovat a provést koncert Verdiho v Terezíně, realizovat film Defiant Requiem a založit institut Rafaela Schächtera pro umění a humanitní vědy v Terezíně s nabídkou vzdělávacích seminářů pro studenty a pedagogy.
Informace o konání akcí: http://www.defiantrequiem.org/pragueconcert