Hudební skupiny MIG 21, Už jsme doma i legendární Plastic People of the Universe vyzývají k propuštění politických vězňů v Ázerbájdžánu. Všechny tři kapely s tímto poselstvím vystoupí na festivalu Trutnoff Open Air, který dnes začíná. K výzvě za propuštění nejnověji zatčených obránců lidských práv, Intigama Alijeva a Rasula Džafarova, se u infostánku NESEHNUTÍ budou moci na Trutnově připojit i všichni návštěvníci a návštěvnice festivalu. Kromě toho může každý podpořit výzvu na webové stránce www.cestainiciativy.cz/dopis.
„Český underground vyjadřuje podporu uvězněným disidentům v Ázerbájdžánu už proto, že neustávající bezpráví nebezpečně připomíná 70. léta v Československu. Nechcem politickou klaku! V Praze ani v Baku,“napsali Člověku v tísni The Plastic People of the Universe.
MIG 21 se připojují v podobném duchu: „Stavíme se proti tomu, aby režim ázerbájdžánského diktátora věznil místní lidi jenom kvůli tomu, že se nebáli vyjádřit svůj kritický názor a hájili svobodu ostatních. Jako například nedávno zatčený Rasul Džafarov. Rasul je jedním z nejodvážnějších obhájců lidských práv v Ázerbájdžánu, tuto neděli však oslaví své třicetiny ve vězení. Podpořte Rasula a další ázerbájdžánské politické vězně na stánku NESEHNUTÍ, odkud jim můžete poslat pohled nebo knížku do vězení,“ vzkazuje kapela MIG21. [1, 2]
Skupina Už jsme doma dále dodává: „Vyzýváme vlády Evropské unie včetně naší vlády, aby pomohly všemi dostupnými prostředky tuto zvůli zastavit a již napáchané zločiny napravit. Svět je příliš malý, než aby se nás něco netýkalo, svého času se pomáhalo nám, pojďme tedy onu štafetu solidarity poslat tam, kde ji potřebují dnes.“ [3]
Respektovaný ázerbajdžánský právník a obhájce lidských práv Intigam Alijev vysvětluje příčiny svého uvěznění následovně: „Moje zatčení je součástí většího politického plánu, jímž je umlčení a naprostá likvidace nezávislých organizací v Ázerbájdžánu. Není pouhou náhodou, že v posledních měsících byli zatčeni další obránci lidských práv a byla proti nim vznesena obvinění podobná tomu mému.“ Intigam Alijev své stanovisko zveřejnil z vězeňské cely pomocí svého právního zástupce. [4, 5]
Nevládní organizace potvrzují, že mnohé procesy s kritiky režimu jsou si nápadně podobné.„Oběma disidentům hrozí mnohaleté nespravedlivé tresty odnětí svobody. Podobný osud potkal v Ázerbájdžánu již celou řadu dalších lidí; místní organizace odhadují počet politických vězňů na sto čtyřicet,“ říká Adéla Pospíchalová z organizace Člověk v tísni. „Je tristní, že ti, kdo upozorňovali na perzekuce a informovali svět o politických vězních, se nyní sami stali politickými vězni,“ dodává Petra Havlíková z NESEHNUTÍ.
Výzva za propuštění bude k dispozici na festivalu Eurotrialog Mikulov, který výzvu též podporuje. Na tomto festivalu také vystoupí Už jsme doma a Plastic People of the Universe [6].
Člověk v tísni a NESEHNUTÍ již dříve na problematiku politických vězňů v Ázerbájdžánu několikrát upozorňovali, naposledy při návštěvě prezidenta Ázerbájdžánu v Praze [7].
- - -
Poznámky:
[1] Krátce poté, co byli začátkem srpna zatčeni významní obránci lidských práv Intigam Alijev a Rasul Džafarov a obviněni ze závažných trestných činů, vzniklo několik iniciativ na jejich podporu. Mimo jiné organizují posílání knih do vězení. Books for Rasul - birthday in prison (akce na Facebooku zde).
[2] Výrazné znepokojení nad zatčením Rasula Džafarova vyjádřil kromě mezinárodních lidskoprávních organizací před několika dny ve svém stanovisku např. i eurokomisař Štefan Füle.
Azerbaijan: EU concerned by further arrests of human rights activists.
[3] Celé vyjádření skupiny Už jsme doma: „Skupina Už jsme doma, s osobní zkušeností s potlačováním svobody slova a projevu z dob svých začátků, důrazně protestuje proti nejčerstvější ukázce zvůle ázerbájdžánského režimu, tj. zatčení Intigama Alijeva, jakož i proti věznění a zatýkání dalších politických oponentů a ochránců lidských práv v této zemi. Vyzýváme vlády Evropské unie vč. naší vlády, aby pomohly všemi dostupnými prostředky tuto zvůli zastavit a již napáchané zločiny napravit. Vyzýváme občany naší země, kterým osud ázerbájdžánských aktivistů není lhostejný, aby se k tomuto protestu připojili a pomohli tak vyvíjet soustavný světový tlak na nekontrolovanou moc v Ázerbájdžánu. Svět je příliš malý, než aby se nás něco netýkalo, svého času se pomáhalo nám, pojďme tedy onu štafetu solidarity poslat tam, kde ji potřebují dnes.“
[4] Intigam Alijev v roce 2013 osobně převzal v Praze z rukou ministra zahraničních věcí cenu Homo Homini, již mu za osobní odvahu a mimořádné nasazení při obhajobě stovek případů porušování lidských práv udělila organizace Člověk v tísni.
[5] V Ázerbájdžánu zadrželi držitele ceny Homo Homini. Celý článek zde.
[6] Festival Eurotrialog Mikulov, 22. – 23. 8. 2014
[7] Ptejte se i na politické vězně, vyzvaly nevládní organizace prezidenta Zemana. Celý článek zde.