Share |

Jeden z nejstarších orchestrů Evropy vystoupí v Praze

19.9. Rudolfinum

Úctyhodnou tradici 150 let má proslulý evropský orchestr Tonhalle Orchestra Zürich, jenž se v sobotu 19. září představí v pražském Rudolfinu.
Ansámbl bude před festivalovým publikem řídit mladý dirigent Lionel Bringuier, který povede špičkové sólisty: houslistku Lisu Batiashvili a violoncellistu Gautiera Capuçona. V jejich podání zazní Dvojkoncert pro housle a violoncello Johannese Brahmse. Na programu nebude chybět dílo Antonína Dvořáka, konkrétně jeho slavná Symfonie č. 8 G dur zvaná „Anglická“. V kontrastu s romantickým programem zazní v úvodu večera koncertní předehra pro orchestr Con brio současného německého autora Jörga Widmanna.
Tonhalle Orchestra Zürich se řadí mezi nejstarší orchestry evropského kontinentu. Jeho bohatá historie sahá až do roku 1868 a je spojena se jmény mnoha vynikajících dirigentských osobností, které stály v jeho čele (mj. Rudolf Kempe, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach a David Zinman). Pravidelně spolupracuje se sólisty, kteří patří k současné interpretační špičce: Joshua Bell, Alfred Brendel, Julia Fischer, Hélène Grimaud, Gidon Kremer, Radu Lupu, Yo-Yo Ma, Maria João Pires a mnoho dalších. Diskografie orchestru zahrnuje více než čtyřicet titulů.
Orchestr vede dirigent Lionel Bringuier, který má na svém kontě přes svůj nízký věk pozoruhodnou řadu dirigentských zkušeností a úspěchů. Působil u Los Angeles Philharmonic a Orquesta Sinfónica de Castilla y León, vystupuje s prestižními tělesy jako Cleveland Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Bamberger Symphoniker či BBC Symphony Orchestra. Je velkým propagátorem soudobé hudby a ve světové premiéře již uvedl množství děl současných autorů (Esa-Pekka Salonen, Bruno Mantovani, Philippe Fénelon, Eric Tanguy aj.).
Gruzínská houslistka Lisa Batiashvili patří k nejuznávanějším sólistkám mladší generace. Hře na housle se věnuje od svých čtyř let. Je laureátkou ECHO Klassik Award, MIDEM Classical Award či Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia v Helsinkách. Její virtuozita vynikla po boku takových orchestrů jako Berlínští filharmonikové, Staatskapelle Dresden, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Royal Concertgebouw Orchestra aj. Batiashvili, jež zakotvila u prestižního labelu Deutsche Grammophon, hraje na nástroj Guarneriho del Gesù z roku 1739.
Mladý virtuóz Gautier Capuçon je považován za jednoho z nejvýraznějších violoncellistů své generace. Vydává u značky Erato (Warner Classics). Jako sólista vystupuje po boku prestižních orchestrů jako London Symphony Orchestra či Berlínští filharmonikové a hvězdných dirigentů v čele s Johnem Eliotem Gardinerem, Danielem Barenboimem anebo Valerijem Gergijevem. Capuçon se na Dvořákově Praze neobjeví poprvé. V roce 2009 zde s velkým ohlasem provedl Dvořákův Violoncellový koncert h moll a roku 2012 se podílel na interpretaci Beethovenova Trojkoncertu.
 
 
 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.