V březnu a dubnu se již posedmé budou konat Fotojatka, festival, který plátna kin rozzáří audiovizuálními slideshow předních světových i českých autorů tvůrčí a dokumentární fotografie. „Pojem ‚audiovizuální slideshow‘ zní dobře v grantech,“ vysvětluje ekonom festivalu Milan Krištůfek. „Ve skutečnosti jde o promítání fotek s hudbou.“ Za kvalitu, originalitu a rozmanitost promítaných fotografií jsou však pořadatelé – biolog, vyučený instalatér a učitel – ochotní ručit vlastními hlavami.
Kromě dokumentárních snímků, zastoupených letos např. ceněnými fotožurnalisty Sergejem Maximišinem (Rusko) či Tomaszem Tomaszewskim (Polsko), se diváci mohou těšit třeba na snímky Nicka Veaseye (Velká Británie), který se rozhodl rentgenovat cokoli od plastového kelímku po autobus plný mrtvých lidí, nebo na sérii portrétů Jana Langera, který klade fotky stoletých Čechů vedle jejich snímků z mládí. Festivalu se zúčastní také klasik české dokumentární a konceptuální fotografie a kladenský patriot Jiří Hanke nebo jeden z vítězů World Press Photo 2012, Kanaďan Donald Weber s vítěznou sérií mrazivých snímků z výslechů. Své místo v programu nalezne (kromě nezbytných otřesných kvízů a vycpávkových powerpointových prezentací) i výtvarná a konceptuální fotografie, třeba subtilní Skies (Oblohy) Akose Cziganye (Maďarsko), obydlené krajiny na pomezí města a přírody Alexandra Gronskyho (Lotyšsko) nebo postapokalyptické vize Johanna Ryno de Weta (Jihoarická republika) – a samozřejmě i humor, třeba v podání hvězdy street fotografie Matta Stuarta (Velká Británie).
„Každý rok hledáme fotografy, kteří se svou tvorbou nepodbízejí, ale zároveň nejsou pro diváky nesrozumitelní,“ říká k výběru autorů ředitel Fotojatek, biolog Martin Šálek. „Chceme být festivalem pro inteligentního diváka.“
„Každý divák proto musí před vstupem do kinosálu projít IQ testem. Uspěje-li, dostane balónek a frkačku,“ doplňuje ho učitel a uvaděč festivalu Jan Flaška. „To je samozřejmě naprostý nesmysl,“ vrtí hlavou grafik (původně instalatér) Milan Krištůfek. „Frkačky jsem neobjednával.“
„Možná se tváříme jako banda puberťáků, festival ale děláme se vší vážností – a to, že se snažíme mnohdy neradostná témata fotografií vyvážit neformální atmosférou, fotografiemi koťátek, veselými růžovými balónky a maskotem prasátka, na tom nic nemění. Jak řekl polský fotograf Grzegorz Klatka, který přijel na náš festival loni: Něco takového mohou uspořádat jedině Češi,“ říká Martin Šálek. „Na valné hromadě jsme si odhlasovali, že to budeme považovat za kompliment.“ Na otázku, kdo přijede letos, odpovídá vyhýbavě jako skutečný diplomat. „Setkávání a diskuse k Fotojatkům nedílně patří. Pokud vše dobře dopadne, měli by letos alespoň na jednu z projekcí dorazit například Donald Weber, Tomasz Tomaszewski, Jiří Hanke, Akos Czigany či Jan Langer. Snad se nám podaří správně nastavit procesy, jak by řekla naše ministryně kultury.“
„Po loňské záplavě koťátek v mezerách mezi autorskými slideshow jsem lobboval za přejmenování festivalu na Kotojatka nebo Foťátka, ale neprošlo to,“ doplňuje svého nadřízeného Jan Flaška, milovník chlupatých zvířátek. „I sedmý ročník se tedy bohužel bude jmenovat stejně jako ty předchozí.“
Fotojatka začnou v pátek 29. března večerem projekcí v brněnském kině Art, který bude reprízován v pražském kině Aero o týden později – tedy v pátek 5. dubna. Hlavní část proběhne v Českých Budějovicích na konci dubna – večer ve čtvrtek 25. 4. se pořadatelé vydají s projektorem a patřičným bengálem do ulic, v pátek proběhne v kině Kotva hlavní festivalový večer, sobota bude patřit kreativním fotodílnám Impulzzz, které se stejně jako přednášky a afterparty s opékáním prasátka a promítáním toho nejlepšího z předchozích ročníků budou konat v kulturním domě Slavie. „S frkačkami ovšem nepočítejte,“ upřesňuje program Milan Krištůfek.
termíny:
Brno / pátek 29. 3. 2013 / kino Art
Praha / pátek 5. 4. 2013 / kino Aero
České Budějovice / čtvrtek 25. 4.–sobota 27. 4. / město, kino Kotva, café klub Slavie
web:
www.fotojatka.cz
http://www.facebook.com/pages/Festival-Fotojatka/112241452152132?fref=ts