Share |

Flédou projede živelná vlna elektro post-punku ze Severního Irska a Kanady

foto: pořadatel akce

Na začátku října se fanoušci nezávislé postpunkové a progresivní elektronické hudby mohou těšit hned na dva skvělé koncerty. V sobotu 1. října vystoupí na Flédě hudební následovníci Joy Division – severoirští Girls Names v rámci svého turné k poslednímu albu Arms Around a Vision. Ve čtvrtek 6. října je vystřídá kapela Operators, zatím nejosobnější a nejtanečnější projekt Kanaďana Dana Boecknera s koncertním programem k debutovému albu Blue Wave.
Obě kapely jsou si žánrově velmi blízké a mají podobný okruh fanoušků, v říjnu si dokonce zahrají na společném pódiu v Budapešti. Proto Fléda uvede do předprodeje kromě tradičních vstupenek také zvýhodněnou dvojvstupenku na oba koncerty. „Girls Names a Operators nejsou náhodně vybranými tituly, ale začátkem nové dramaturgické řady zaměřené na zahraniční progresivní muziku, která kombinuje punkové, punk-rockové i surf-rockové kořeny a lo-fi přístup se současnou elektronickou hudbou,“ vysvětluje dramaturgyně klubu Fléda Marie Butula Cichá.
 
Girls Names jsou součástí hudební scény od roku 2009. Za zásadní a určující inspiraci považují cestování po Evropě. Jejich verze post-punku, který mají Britové snad v genech, je kombinací curtisovsky znějícího hlasu Cathala Cullyho, temné basové linky Claire Miskimminové a ostré kytary Philipa Quinna. Celek připomíná maniodepresivní zvuk Joy Division, melancholickou náladu The Smith, hudební svobodu Davida Bowieho a prozrazuje Cullyho obdiv k experimentálním a zvukově nedostižným smyčkám Williama Basinského.
 
Čtvrté album Girls Names Arms Around a Vision je dynamičtější, hlučnější a vitálnější než předchozí nahrávky. Vlajkový singl Reticence je energickým vulkánem, skladba An Artificial Spring připomíná Siouxsie And The Banshees, A Hunger Artist navazuje na Depeche Mode. Album je plné hitů, přesto si Girls Names zachovávají svůj postoj k hudbě jako revoltě proti ikonám univerzální harmonie. Pro kapelu je zásadní experiment a absolutní nutnost vyhnout se vlastnímu opakování se, stagnaci, nudě a banalitě neustále vznikajících kytarových kapel.

Za projektem Operators stojí ostřílený kanadský skladatel a hudebník Dan Boeckner (Wolf Parade,  Handsome Furs, Divine Fits), makedonská elektronická umělkyně Devojka vytvářející analogově elektronický zvuk kapely bez jediného laptopu, a americký bubeník Sam Brown (New Bomb Turks). V dubnu kapela vydala kritiky velmi ceněné debutové album Blue Wave. V jejich osobité verzi synth-punk-rocku se snoubí inspirace elektronickou hudbou 80. let s nezaměnitelně současným zvukem postaveným na Boecknerově kytaře a jeho smyslu pro melodii. Hudbě Operators, na rozdíl od podobných kapel vyvolávající duch osmdesátek, nechybí paranoia, pocit příznačný pro tehdejší Ameriku žijící ve stínu Orwellova literárního proroctví uprostřed všudypřítomné atmosféry studené války. Výsledkem je skvělé napětí mezi pesimistickým až depresivním obsahem textů a optimisticky hravou melodičností zvuku.
 
Girls Names /IRL/ 1.10.2016 / 20:00, Fléda Brno
Operators /CA/ 6.10. 2016 / 20:00, Fléda Brno


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.