Share |

Festival Struny podzimu se vrací

foto: pořadatel akce / Herbie Hancock

Festival Struny podzimu se vrací na kulturní scénu. Po roční přestávce s řadou novinek, ale zároveň s pokračujícím důrazem na „novátorskou tradici“ zosobněnou zakladatelem festivalu Markem Vrabcem, který se přesunul do pozice prezidenta festivalu.
 
Struny podzimu vstupují do své třetí dekády a s ní zároveň do nové éry. V prvních letech jsme měli s kolegou Martinem Pechancem tu čest připravovat festival v prostorách Pražského hradu, následovalo 15 krásných let v podhradí s Danou Syrovou.  Jsem rád, že po roční přestávce mohu představit nový tým a novou uměleckou radu festivalu, kteří jsou pro mě zárukou toho, že Struny podzimu budou i nadále jedním z nejinovativnějších hudebních festivalů,“ říká Vrabec. Zároveň zdůrazňuje, že posláním festivalu zůstává poskytování unikátních uměleckých zážitků, obohacování české kulturní scény a rozšiřování obzorů publika.
 
„Program stejně jako v předchozích ročnících nabídne vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. K prověřenému základu jsme však přimíchali esence country, hip hopu, irského folku i moravského folklóru,“ říká nový programový ředitel Vilém Spilka, který již stejnou roli zastává na spřáteleném festivalu JazzFestBrno. Vedle něj usedl v umělecké radě Guy Borg, osobnost se zřídka vídanou uměleckou integritou, který již dříve u Strun podzimu, a Petr Ostrouchov, respektovaný hudebník, skladatel, vydavatel a producent.
 
Na 21. ročníku Strun podzimu se tak od 20. října do 9. listopadu na celkem deseti koncertech představí legendární skladatel a pianista Herbie Hancock, virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, kultovní ansámbl Bang on a Can, multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming, hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzový pianista Jason Moran, neotřelí folkaři z Nashvillu Lambchop či Ralph Towner – umělec, jehož jméno je synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru. Festival představí také zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse či čerstvého držitele ceny Anděl v kategorii world music Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština ve festivalové premiéře. Vstupenky na koncerty jsou v prodeji na webu Strunypodzimu.cz a v běžných předprodejích.
 
Struny podzimu odstartují 20. října ve Foru Karlín koncertem irsko-amerických The Gloaming, kteří dokonale zapadají do kontextu festivalové filozofie. Jsou totiž pevně usazeni v hudební křižovatce stylů, kde se střetávají melancholické tóny tradiční irské hudby s moderními odstíny jazzu i soudobé vážné a experimentální hudby. Úplně jiný hudební zážitek naservírují o dva dny později hiphopoví rebelové Shabazz Palaces. Jejich tvorba nepřináší jen nakažlivé beaty a roztodivné zvuky z celého světa, ale i syrové, upřímné a radikální texty. Tímto svůdným mixem se ještě proplétají ozvěny funku, avantgardního jazzu, londýnského dubstepu a mbira music. Třetí koncert Strun podzimu představí progresivní hudbu původem z Nashville. Americkému uskupení Lambchop se podařilo svým nenápadně radikálním způsobem proměnit chápání toho, co dokáže country hudba a s ní tradičně spjaté nástroje. V průběhu let zvuk kapely obohatily prvky soulu, jazzu a elektroniky – vždy opodstatněně, vkusně a zcela autenticky. Frontman kapely Kurt Wagner je navíc mimořádně sdělný písničkář.
 
Letošní Struny podzimu vsadí i na osvědčená jména z předchozích ročníků. Jedním z nich je skladatel a kontrabasista Gavin Bryars. Ten na festivalu představí projekt Nothing Like The Sun. Zhudebněné Shakespearovy sonety z Bryarsova pera jsou považovány za jednu z nejzajímavějších hudebních adaptací poezie v posledních desetiletích. Návrat na Struny podzimu čeká i pianistu a skladatele Jasona Morana, který vzdá hold odkazu Thelonia Monka. „Moran tak učiní prostřednictvím fascinujícího spektáklu kombinujícího originální hudbu napsanou pro jazzové okteto s audiovizuálním zážitkem z Monkova legendárního vystoupení z roku 1959,“ přibližuje Spilka. Poslední koncert říjnové části festivalu zavede posluchače do Rudolfina, kde zahraje francouzský virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, respektovaný skladatel a obojživelník světů jazzu i klasiky. Pro koncert na letošních Strunách podzimu se spojí s ansámblem jednoho z nejuznávanějších světových hornistů a skvělého maestra Radka Baboráka, aby zahráli repertoár jak z děl nejklasičtějších, tak ze skladeb stylu Tango Nuevo či New Musette.
 
Začátek listopadu bude patřit premiéře projektu Mateřština. Ten představuje vynikajícího kontrabasistu a skladatele Jiřího Slavíka v úloze zpěváka a multiinstrumentalisty pátrajícího po svých kulturních kořenech a využívajícího odkaz lidové hudby ve svých vlastních soudobých skladbách. Album, které Slavík nahrál z velké části sám, před pár dny po právu získalo cenu Anděl v kategorii world music. Struny podzimu mladému umělci poskytují jedinečnou příležitost realizovat jej naživo, a to jednak se svým souputníkem z alba Marianem Friedlem, ale také s profesionálním folklórním souborem VUS Ondráš. Nejen fanoušci kytary si jistě nenechají ujít koncert Ralpha Townera. Zakládající člen kapely Oregon již desítky let dokazuje, že sólový kytarový recitál je jeho parádní disciplínou a v prostředí Anežského kláštera navíc nabere výrazný duchovní rozměr. Předposlední koncert Strun podzimu 2017 patří kultovnímu ansámblu Bang on a Can All Stars, který spojí síly s Martinů Voices a společně představí dílo Anthracite Fields uznávané americké skladatelky Julie Wolfe. Oratorium pro sbor a instrumentální sexteto, doprovozené audiovizuální projekcí, připomíná pohnutou historii uhelného kraje v severovýchodní Pensylvánii na přelomu 20. století. Česká premiéra tohoto projektu bude bez nadsázky událostí sezony v „nové hudbě“. O završení 21. ročníku Strun podzimu se postará legendární klavírista a skladatel Herbie Hancock, čtrnáctinásobný laureát Grammy a držitel Oscara za hudbu k filmu Round Midnight. „S trochou nadsázky se dá říci, že nebýt Hancocka, některé kapely z letošních Strun podzimu by vůbec nevznikly. Jeho zcela čerstvý tvůrčí počin, o který se s námi podělí, je zatím zahalen jemnou rouškou tajemství. O to víc se na něj můžeme těšit,“ láká Spilka.
 
Struny podzimu však nezůstávají jen u koncertního programu. Atraktivní doprovodný program „Encores“ připraví milovníkům hudby unikátní zážitky a setkání. Těšit se mohou například na debatu s Julií Wolfe nebo na folklórní jamsession navazující na koncert Jiřího Slavíka. Závěrečný Encore festivalu obstará 9. listopadu hammondkář Ondřej Pivec se svou newyorskou kapelou Kennedy Administration. „Ondřej Pivec skvěle ilustruje význam festivalu Struny podzimu při iniciování uměleckých projektů a mezinárodních spoluprací. Právě na Strunách podzimu se před pěti lety vůbec poprvé potkali na jednom pódiu se zpěvákem Gregorym Porterem, a tato spolupráce jim letos vynesla cenu Grammy,“ připomíná Vrabec.
 
Novou vizuální identitu festivalu vytvořilo přední grafické Studio Najbrt Aleše Najbrta, autorem návrhu je Martin Vácha.

PROGRAM STRUNY PODZIMU 2017
Začátky koncertů hlavního programu ve 20:00
20. října, Forum Karlín
The Gloaming
 
22. října, Divadlo Archa
Shabazz Palaces
 
25. října, Divadlo Archa
Lambchop
 
27. října, Divadlo Archa
Gavin Bryars: Nothing Like The Sun
 
29. října, Divadlo Archa
Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 1959
Encore (22:00): Jazzový jamsession
 
31. října, Rudolfinum
Richard Galliano & Baborák Ensemble
 
3. listopadu, La Fabrika
Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština
Encore (22:00): Folklórní jam
 
5. listopadu, Anežský klášter
Ralph Towner
 
7. listopadu, Forum Karlín
Julia Wolfe: Anthracite Fields
Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek
Encore (22:00): Q&A with Julia Wolfe
 
9. listopadu, Forum Karlín
Herbie Hancock
Encore (22:00): Ondřej Pivec & Kennedy Administration


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.