Jako každé léto od roku 2009 patří jeden červencový týden v centru Prahy mezinárodní divadelní přehlídce Nultý bod, která tentokrát probíhá od 17. do 23. července. Divadlo v Celetné bude hostit umělce z Německa, Španělska, Portugalska, Řecka, Ruska a nebudou chybět ani umělci z tuzemské umělecké scény. Novinkou jsou letos také nové lokace, do kterých se program festivalu rozrostl – Museum Kampa, Werichova vila a prostory Institutu umění – Divadelního ústavu.
Mezinárodní festival Nultý bod již podeváté přiváží do Prahy vycházející hvězdy i etablované umělce světového divadla, které se nebojí překračovat žánry a hledá stále nové inspirace a impulsy. Letošní ročník opět balancuje na pomezí divadla, tance, site-specific a instalací.
„Festivalu Nultý bod nikdy nešlo pouze o předvedení zahraničních umělců pražskému publiku. Vždy tam byl a bude element zastavení se a sdílení. Diváci po představení zůstávají, protože ví, že se mohou s umělci setkat, pohovořit s nimi, že neexistuje bariéra. Proto jsem rád, že tato idea se obtiskla i do obsahové části jednotlivých představen,“ říká Petr Boháč, dramaturg festivalu.
První čtyři dny festivalu budou patřit představením různých žánrů z několika zemí Evropy, které budou k vidění na prknech Divadla v Celetné, a také obsáhnou prostory Institutu umění – Divadelního ústavu, které doposud nebyly veřejnosti zpřístupněny.
Druhý festivalový den 18. července bude patřit tanečnímu žánru v podání španělského tanečního mága Daniela Abreu. Jeho sólo nazvané Cabeza balancuje na hranici žánrů mezi tancem, instalací a vizuálním divadlem a je plné impresí a archetypálních odkazů. Daniel Abreu patří mezi špičky etablované španělské generace choreografů, jejichž díla zaplavila v posledních letech evropská jeviště.
19. červenec bude patřit domácím umělcům. Českým zástupcem v programu je čerstvý projekt skupiny Spitfire Company, který je do žánrových škatulek jen těžko zařaditelný. Ve Fragmentech milostných obrazů jde o fúzi výtvarného umění, tance a divadla. Během představení je totiž tvořena výstava, která obsahuje šestnáct originálních výtvarných objektů, které tvoří mozaiku milostných obrazů obou partnerů a tvůrců.
Dvojího uvedení se ve čtvrtek 20. července dočká inscenace portugalského souboru Hotel Europa, Portugal is not a small country. Představení, které pravdivým způsobem vypráví o osudech Portugalců žijících v bývalých portugalských koloniích a následně se navrátivších zpět do Portugalska, uvidí diváci v site-specific variantě s omezenou kapacitou v zákoutích Divadla v Celetné a v doposud skrytých prostorách Institutu umění – Divadelního ústavu.
Nabitý program festivalu nabídne také třídenní program, na který mohou diváci dorazit zdarma. Páteční večer 21. července bude patřit zejména studentům a mladým tvůrcům, kteří budou moci prezentovat na jevišti výstup ze svého pětidenního výzkumu, který uskuteční v rámci Master class workshopu s řeckým talentem současného fyzického a loutkového divadla Euripidem Laskiridisem.
22. července v 17 hodin začne v zahradě Werichovy vily 25 hodinový taneční maraton pod taktovkou českých Tantehorse nazvaný Momentum, který poběží bez přerušení až do 18 hodin 23. července. Projekt, který měl premiéru v červnu u Nové scény Národního divadla, dostane pro festival Nultý bod novou podobu – performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume v intimnějším prostředí a v jiné scénografii. Na maraton všednodenních intimních momentů, stejně jako extrémních okamžiků únavy a vyčerpání, se mohou diváci přijít podívat kdykoliv během dne.
Velkou událostí je pro festival intimní sólové představení The Lover islandské tanečnice a choreografky Báry Sigfúsdottir, které proběhne 22. července v Divadle v Celetné. Díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska se uskuteční pro diváky také zdarma. V Praze bude práce této islandské umělkyně k vidění poprvé - diváci se mohou těšit na působivou scénografii od designového studia 88888 s fotografiemi od francouzské umělkyně Noémie Goudal.
Festival zakončí v neděli 23. července volně přístupná improvizace tanečnice Lali Ayguadé, která patří mezi jedny z největších současných španělských tanečních objevů. Lali se vžívá do prostředí, ve kterém tančí, aby se stala jeho nedělitelnou součástí. Bude zajímavé pozorovat, jak si poradí s úchvatnou scenérií Musea Kampa a jeho okolí, kde se její Improvisation in the Gallery odehraje.
Festival se uskuteční za podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR a grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci mechanismů EHP.