V Galerii Nová síň běží výstava skláře Františka Víznera.
Trvá do 30. dubna a je otevřena denně mimo pondělí od 11:00 do 18:00 hodin.
Tisková zpráva:
Výstava představuje pozoruhodné dílo světoznámého sklářského umělce Františka Víznera, jenž v březnu oslavil 75. narozeniny. Stane se vzácnou příležitostí vidět poprvé u nás v uceleném souboru výhradně jeho ateliérovou tvorbu, tj. unikátní sochařské objekty z ručně broušeného skla od 60. let až do současnosti. Interiér Nové síně svým funkcionalistickým prostorem ideálně koresponduje s tvorbou a filozofií vystavujícího autora a navíc díky rozptýlenému dennímu světlu vyhovuje působivé prezentaci minimalistických skleněných soch. Umělec zde nechá rozeznít variace svých základních geometrických sochařských forem, jež mají univerzální tvar mísy či vázy, v kombinaci s magickým světlem barevné skloviny. Instalaci graficky doplní nazvětšované fotografické detaily umělcovy osamělé a soustředěné práce v ateliéru. Bude tím dosaženo zajímavého a zároveň osvětlujícího kontrastu dokonalého výsledného tvaru sochařských objektů a dlouhého, náročného způsobu jejich realizace, při níž je sochař tesá za pomoci ručního broušení z hrubého bloku skla. Málokdo totiž ví a dokáže si představit za jakého michelangelovského úsilí umělcovy sochy vznikají.
O vystavujícím umělci: František Vízner (9. 3. 1936), absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, se řadí ke špici světového sklářského umění. I v době, kdy se věnoval designu, současně odbíhal ke své volné sochařské tvorbě. Zatímco v 60. letech sehrál zásadní roli v oboru lisovaného skla, v dalším desetiletí vytvořil jako vedoucí výtvarník dnes již zavřené Škrdlovické sklárny výjimečnou kolekci ručně foukaného hutního skla. K vrcholům jeho díla však patří právě ateliérové ručně broušené sklo, jemuž se intenzivně věnuje od 70. let a které mu vyneslo mezinárodní věhlas.
Loni byl Vízner uveden do Síně slávy Cen Czech Grand Design.
Uměleckými díly F. Víznera se pyšní sbírky prestižních muzeí, např. Metropolitní muzeum v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně, Muzeum dekorativních umění v Paříži, Pinakotéka moderního umění v Mnichově, Národní galerie a Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Muzeum skla v Corningu a Národní muzeum moderního umění v Tokiu.
Výstava se koná díky podpoře Hlavního města Prahy.
kurátorka: Tereza Bruthansová, Ph.D.
grafický designér: Prof. Zdeněk Ziegler