Nový divadelní projekt Šest miliard Sluncí o vyhasínání našich osobních vesmírů je inspirován Alzheimerovou chorobou. Autorsky za ním stojí režisérka Eva Rysová a dramaturg Ondřej Novotný, kteří doposud sbírali uznání pod hlavičkou brněnského souboru D"EPOG. Název inscenace odkazuje k hmotnosti donedávna největší černé díry, která se pro tvůrce stala symbolem zvětšujících se mezer a děr v lidské paměti. Na inscenaci, kterou podpořil Mezinárodní visegrádský fond, spolupracuje také renomovaný polský divadelník a hudebník Paweł Passini, čerstvý laureát Ceny Konrada Swinarského – nejvýznamnějšího polského ocenění za režijní počin divadelní sezóny. Premiéry inscenace Šest miliard Sluncí se uskuteční 21. a 25. listopadu od 20:00.
Iniciačním momentem projektu byla dřívější spolupráce režisérky Evy Rysové s hercem, kterému byla diagnostikována Alzheimerova choroba: ,,Ten herec byl na scéně skvělý, dá se říct, že předčil všechny ostatní. Jeho scénické bytí tady a teď totiž nebylo předstírané, ale skutečné. Čirost přítomného okamžiku, jakou prožívají pacienti s Alzheimerovou chorobou, je pro mne zároveň tím základním, o co vždy a poněkud marně usilujeme v divadelním představení,” vysvětluje Eva Rysová a dodává: ,,Proměny vnitřních světů zasažených postupující ztrátou mne začaly fascinovat.”
Za inscenací stojí velmi komplexní a dlouhodobá rešerše. Projekt Šest miliard Sluncí začal vznikat v roce 2012 ze spolupráce Evy Rysové, dramaturga Ondřeje Novotného a scénografky Anny Solilové. Jedním z inspiračních zdrojů byly filmové dokumenty, odborné publikace a články, které poukazují mimo jiné na vzrůstající počet nemocných, na nedostatek odborné péče, ale také na nepřipravenost naší společnosti se s tímto faktem vypořádat, jak v rovině osobní, tak kulturně-politické. Tvůrci postupně vyzpovídali své známé a známé svých známých se zkušeností s ACh, setkávali se se zaměstnanci České alzheimerovské společnosti i s pacienty a jejich blízkými. Přípravy byly završeny soustředěním celého tvůrčího týmu v Domovech se zvláštním režimem pro uživatele s demencí v Pátku a Opolanech střediska Diakonie Českobratrské církve evangelické v Lib ici nad Cidlinou.
Eva Rysová pravidelně působí na polské divadelní scéně a není náhodou, že ke spolupráci přizvala svého polského kolegu, režiséra a hudebníka, Pawła Passiniho. Jeho inscenace, na nichž se sám často podílí také jako autor scénáře a hudby, získaly četná ocenění polské i mezinárodní divadelní kritiky i divácké obce. Je zakladatelem a šéfem divadelního uskupení neTTheatre (od 2007). V říjnu 2013 se stal laureátem Ceny Konrada Swinarského - nejvýznamnější polské ocenění za režijní počin divadelní sezóny - kterou získal za svou inscenaci Morrison/Śmiercisyn (2013).
,,Naším hlavním přáním a ambicí je v inscenaci Šest miliard Sluncí vstoupit do vnitřních světů – vesmírů – lidí, které postihla Alzheimerova choroba. Snažíme se tento obtížně představitelný prostor unikající paměti ohmatat, abychom mohli touto zvláštní krajinou diváka provést,” dodává režisérka Rysová.
Podle šéfdramaturga Adama Halaše je přizvání Evy Rysové je spolupráce dalším potvrzení jasné dramaturgické cesty v NoD: ,,Neopakujeme se a překvapujeme náš divadelní svět, protože věříme, že i experiment může být kvalitní divadelní zážitek! Hezky se nám taky propojují jednotlivá představení naší podzimní sezóny - témata - žena, paměť - vše zapadá do sebe,“ uzavírá.
Premiéry se uskuteční 21. a 25. listopadu od 20:00 v divadelním sále Experimentálního prostoru NoD. Vstupenky v ceně 250 Kč a 150 Kč pro studenty, seniory a držitele průkazu ZTP a ZTP/P jsou v prodeji v sítích Ticketportal a SMS Ticket nebo v předprodeji v NoD každý všední den od 16 do 20:00.
Na trailer k představení se můžete podívat zde.
V současné době je spuštěna crowdfundingová kampaň na webovém portálu Hithit.
Projekt vzniká v koprodukci Experimentálního prostoru NoD a divadla D’EPOG za finanční podpory Hlavního města Prahy, Statutárního města Brna a Mezinárodního visegrádského fondu. Partnerem jsou cvicky.cz a knihovnicka.cz