Ve čtvrtek 15. září vstupuje do kin dobrodružný animovaný snímek Cesta do fantazie z dílny světoznámého animátora Hajaa Mijazakiho. Jeho kreativní vize fascinují diváky již od uvedení snímku v roce 2001. Brzy poté se Cesta do fantazie zařadila mezi klasiku japonského anime, a to hlavně díky propracovanému Mijazakiho univerzu a silnému morálnímu rozměru.
Film byl oceněn Oscarem za nejlepší celovečerní animovaný film a odnesl si i Zlatého medvěda z Berlinale. Do kin se vrací jako poslední snímek letošního Projektu 100 pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů.
Cesta do fantazie je dobrodružný snímek, kde se nesvádějí bitvy, hlavní postava není nadaná nadpřirozenými schopnostmi, ani se zde nesváří dobro se zlem. Vypráví o desetileté dívce Čihoro, která se ocitne v roztodivném městě duchů, bůžků a strašidel. Příběh se obejde bez schémat a prvoplánových atrakcí sezónních animovaných hitů. Naopak diváky každého věku pohltí a uhrane unikátní vizí svého autora, díky níž každý záběr dýchá roztodivností, hravostí, nápaditostí, ale i melancholií a emotivností.
Mijazaki uvádí, že přímou inspirací pro vznik snímku bylo léto strávené s dětmi jeho přátel, obzvláště pak s jednou dívkou z nich, které bylo tehdy deset let. Uvědomil si prý, že neexistují filmy pro desetileté dívky. Přesněji řečeno, že popkulturní produkty, které se k nim dostávají, jim podsouvají jen samou naivní romantiku, ale v jádru nemají s desetiletými dívkami nic společného. Nepromlouvají k nim a nereflektují jejich pohled na svět. Z této úvahy se postupem času zrodila ústřední protagonistka snímku Čihoro.
Cesta do fantazie je film, který přináší namísto klišé upřímně povznášející a okouzlující vyprávění o velkém dobrodružství ve fantaskní krajině a nachází krásu v každodenním světě kolem nás. Nenásilně vybízí k úctě vůči přírodě a harmonii s ní, pohlcuje diváky bujnou obrazotvorností a dává jim zakusit směs euforie i úžasu.