Na východní Ukrajině je humanitární situace stále napjatá. Více než 842 000 lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy a ze 415 000 lidí udělal konflikt uprchlíky ve vlastní zemi. Teploty v oblasti navíc v noci padají k nule a lidé se snaží opravit domy poničené bombardováním, aby měli kde přečkat zimu. Obyvatelům vyčerpaným měsíci bojů a nestability často chybí peníze i na základní potraviny a léky.
Člověk v tísni proto kromě pravidelných distribucí potravinových balíčků a léků do místních nemocnic vytipoval nejpostiženější domácnosti a začal jim s pomocí prostředků EU distribuovat základní materiál na opravu poničených domů. Tým pracovníků zároveň starým lidem pomůže se základními opravami. Ukrajinský tým Člověka v tísni navíc před zimou vybavuje devět uprchlických center, kam se uchýlily stovky uprchlíků z oblastí bojů. Dalších dvanáct center bude vybavovat spolu s UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).
Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300 nebo pomocí SMS ve tvaru DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777 Platbu kartou můžete provést ZDE. (Svůj dar si také můžete odečíst z daní)
Tým Člověka v tísni (ČvT) spolu s partnery a místními radnicemi vybral prvních 105 nejpostiženějších domácností. „Do 24 z nich už minulý týden dorazil eternit na opravu střechy. Připravené už máme i sklo, které se bude řezat přesně podle potřeb jednotlivých rodin přímo v postižených vesnicích,“ říká programová koordinátorka Člověka v tísni Kateřina Kodysová s tím, že podobná pomoc poputuje celkem do více než 300 domácností v Doněcké a Luhanské oblasti.
FOTOGRAFIE z distribucí materiálu na opravy poničených domů
První zásilka materiálu mířila do obce Semjonovka, která při bojích ležela mezi znepřátelenými vojenskými základnami a většina domů je tam poničených. Mezi nimi i dům pětapadesátileté LjubovyVolosheny. „Když se začalo bojovat, bylo to hrozné. Dvě bomby dopadly na zahradě a dvě na dvoře a střepiny poničily hlavně střechu a verandu,“ říká žena, která se před válkou živila jako uklízečka v místní škole.
Bez pomoci bych opravu domu nezvládla
Ta je ale nyní zničená. „Naštěstí se mi podařilo sehnat práci jinde, ale je to jen na částečný úvazek,“ popisuje svojí situaci matka tří dětí. Mnoho jejích sousedů se do poničených domů dosud nevrátilo. „Já jsem přišla zpět, protože nemám, kam jinam jít,“ říká Ljubov. Na opravy domu má však jen skromné úspory a ani stát v této chvíli nepomůže.
„V naší vesnici je skupina, která se dala dohromady, aby jednala s úřady a zajistila tak lidem pomoc. Vedoucí této skupiny připravil seznam lidí, kteří byli zasaženi a ten dala úřadu – protože jejich vlastní seznamy nejsou kompletní. Na základě i tohoto seznamu mě kontaktovali lidé z Člověka v tísni,“ popisuje Ljubov, jak se k ní dostala česká pomoc.
FOTOGRAFIE z distribucí léků pro ukrajinské nemocnice
Tým Člověka v tísni situaci prověřil přímo na místě a pak teprve rozhodl o dodávce materiálu. „Většina lidí si domy opraví sama, ale těm, kteří to nezvládnou, pomůže zkušený tým,“ říká Kateřina Kodysová. „Jako první opravím střechu a v domě určitě zimu přečkám,“ plánuje LjubovaVoloshena. „Bez pomoci Člověka v tísni bych opravy nezvládla. Jsem šťastná, že je nám někdo ochoten pomoci,“ dodává. Zpráva o materiální pomoci Člověka v tísni se rychle rozkřikla a lidé o ní mají velký zájem. „Zásilka tisícovky kusů eternitu a stovek metrů čtverečních skla v nejbližších dnech poputuje do Debaltseva přímo na frontové linii,“ říká Kateřina Kodysová.
Zateplená okna a dveře nebo kamínka pro uprchlíky
Stovky rodin také stále přebývají v ubytovnách, zotavovnách nebo dětských táborech. Přišli sem, protože jejich dům je zničený nebo je vyhnal konflikt a nemohou se vrátit. Problém je, že tato centra nejsou určená k obývání v zimních měsících a proto je tým Člověka v tísni společně s ECHO (Úřad evropské komise pro humanitární pomoc a civilní ochranu) připravuje na zimu.
„V centrech zateplujeme okna a dveře, studny a vodovodní potrubí nebo zajišťujeme rozvod elektriky po celém objektu. Centra navíc vybavujeme postelemi, dekami, povlečením, přímotopy nebo kamínky a někde i kotli,“ vysvětluje Kateřina Kodysová. S majiteli a i místními úřady je uzavřená dohoda, že uprchlíci budou moct přes zimu v centrech zůstat.
Člověk v tísni přitom pokračuje s distribucemi potravin nejpostiženějším lidem a s dodávkami léků do nemocnic. Společně s WFP (Světový potravinový program) zároveň začal s pilotní distribucí poukázek na jídlo do místních supermarketů pro 10 000 lidí. Do včerejšího dnes se na kontu SOS Ukrajina sešlo téměř 8,5 miliónu korun. Další 1,5 milionu darovali členové dárcovského Klubu přátel Člověka v tísni.