Na 9. evropské konferenci eTwinning v Lisabonu se již tradičně udílely ceny za nejlepší on-line projekty škol. O evropské ceny vzdělávacího programu eTwinning letos soutěžilo více než 300 mezinárodních projektů. Od roku 2005 má Česká republika každoročně zastoupení ve finálovém kole Evropských cen eTwinning. V letošním ročníku však slavily české školy velký úspěch, protože mezi deseti oceněnými byly celkem 4 projekty českých škol.
Aktivita eTwinning zaměřená na online spolupráci škol je iniciativou Evropské komise a významným způsobem podporuje počítačovou gramotnost žáků i učitelů. „Oproti jiným evropským programům eTwinning neposkytuje na realizaci projektů žádné finanční granty. Primární myšlenkou totiž není osobní setkání žáků a učitelů na partnerské škole, ale společná práce na projektových výstupech umístěných na internetu,“ vysvětluje Pavla Šabatková z Národního podpůrného střediska pro eTwinning, které je součástí Domu zahraničních služeb.
eTwinning je největší komunitou učitelů v Evropě, v současnosti ho využívá téměř 200 000 evropských učitelů z více než 100 000 škol. V České republice je do této aktivity zapojeno téměř 5000 učitelů z 2600 škol Důležitost mezinárodní on-line spolupráce již chápe i vedení českých škol. „Úroveň mezinárodní spolupráce je jedním z důležitých aspektů, který zohledňují rodiče při volbě školy pro své dítě. A pochlubit se mezinárodní spoluprací online, případně společnou výukou se zahraniční školou, to přece jen každá škola nenabízí,“ říká Ivo Kurz, ředitel Střední školy umělecké a průmyslové v Hodoníně, který se účastnil slavnostního předávání cen na evropské konferenci eTwinning v Lisabonu.
Oceněné projekty:
„Pek, the Traveller Flea 3 - Evolution“, Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín
„Ústředním motivem našeho projektu je malá blecha Pek, která cestuje po světě a poznává jednotlivé metropole. Její cesty jsou zpracovány do podoby komiksu, naši žáci se během práce na projektu naučili nejen cizí jazyky, ale zlepšili si i své počítačové dovednosti a využili své kreativity,“ říká Ludmila Kosíková ze Střední školy umělecké a průmyslové v Hodoníně, která spolu se svými projektovými partnery zvítězila v kategorii projektů pro žáky ve věku 16 – 19 let.
„B.E.L.L. - Business Economics Language Learning“, OA a VOŠE Tábor
„Tento náš projekt přinesl hodně učitelům i žákům. Učitelé se zdokonalili v komunikaci s kolegy a studenty ostatních partnerských zemí, zlepšili své ICT dovednosti. Projekt jim přinesl nové poznatky v mezikulturním vzdělání, motivoval k vyzkoušení nových věcí a poskytl nové informace o životě v partnerských zemí. Studenti partnerských zemí vytvořili skutečné nebo fiktivní cvičné firmy, aby aktivně využili získané poznatky a dovednosti. Převzali odpovědnost a obchodovali v rámci školní komunity, ale také navzájem mezi sebou a využili znalostí obchodní komunikace.“,říká Alena Jandlová z OA a VOŠE Tábor, která spolu se svými projektovými partnery získala druhé místo v kategorii projektů pro žáky ve věku 16 – 19 let.
„Intercultural dialogue through fairy tales, drama and art“, ZŠ a MŠ Hranice –Šromotovo
„Nejvýraznějším výstupem projektu je vytvoření e-knihy s 35 evropskými pohádkami v angličtině se 170 ilustracemi žáků a 35 nahrávek pohádek. Dobrým výsledkem je ale i úspěšný a dokonalý partnerský tým s 35 členy z 35 zúčastněných škol. Tento projekt je dobrým příkladem toho, jak pracovat ve velkém mezinárodním týmu a dosáhnout všech cílů a plánovaných výsledků. Tato spolupráce partnerů přinesla každému cennou zkušenost a nová přátelství. Žáci z každé zúčastněné školy měli možnost seznámit se s evropskou kulturou prostřednictvím pohádek, vystoupení, prezentací a přímých rozhovorů se svými novými přáteli.“, říká Marie Šturmová, která se svými projektovými partnery získala Mevlanovu cenu za interkulturní spolupráci.
„eTwinning tourists in 5 star hotels“, ZŠ a MŠ Blansko
„Projekt velmi významně povzbudil tvořivost žáků tím, že kombinuje virtuální svět se světem reálným, se kterým se mohou snadno identifikovat. Žáci se ztělesnili do mnoha rolí např: týmový spoluhráč, personál hotelu, kuchař, tvůrce turistické reklamy, turistický průvodce, zahraniční přítel atd. Přestože činnosti a úkoly byly zadávány učiteli, žáci do nich vkládali své myšlenky, nápady, dělali vlastní výzkumy a rozhodnutí, samostatně koordinovali svoji projektovou činnost ať už na úrovni národní (ve tříčlenných skupinkách), tak na úrovní mezinárodní (v desetičlenných skupinách). Díky týmové spolupráci žáci rozvíjeli pocit zodpovědnosti za svůj podíl činnosti na zadaných úkolech, schopnost koordinace činností a také hodnocení své práce.“, říká Daniela Kašpárková ze ZŠ a MŠ Blansko, Salmova, která se svými projektovými partnery získala druhé místo v kategorii projektů pro žáky ve věku 4-11 let.
Dům zahraničních služeb
Dům zahraničních služeb(DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která zajišťuje styky se zahraničními subjekty v oblasti školství a vzdělávání. Součástí DZS je mimo jiné Národní agentura pro evropské vzdělávací programy (NAEP), která koordinuje vzdělávací programy mezinárodní spolupráce.Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cznebo www.naep.cz.
eTwinning:
eTwinning je aktivita iniciovaná Evropskou komisí a ministerstvy školství evropských zemí, která podporuje mezinárodní spolupráci škol na dálku prostřednictvím informačních a komunikačních technologií (ICT). Aktivita eTwinning je součástí Programu celoživotního učení - programu Comenius a je koordinována Centrálním podpůrným střediskem, jehož činnost zajišťuje EUNanárodní podpůrná střediska pro eTwinning (NSS) v každé zapojené zemi. Za implementaci programu Comenius a eTwinning v ČR zodpovídá Dům zahraničních služeb, více informací o programech na www.naep.cz; www.etwinning.net
European Schoolnet:
European Schoolnet(www.eun.org) je síť 30 evropských ministerstev školství a jimi pověřených organizací, která podporují spolupráci škol a výměnu zkušeností v oblasti těchto předmětů: matematika, přírodní vědy a informační technologie. DZS zastupuje Českou republiku v síti EUN a v rámci svého členství realizuje řadu inovativních projektů a aktivit v oblasti ICT, do kterých jsou zapojeny české základní a střední školy. Více informací je k dispozici na www.dzs.cz/eun.