Právě startuje 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967. PQ´15 bude slavnostně zahájeno ve středu 17. června v 18 hodin na Staroměstském náměstí. Během následujících 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Jednou z největších novinek PQ´15 jsou lokace, ve kterých se přehlídka odehraje. Poprvé se totiž přesouvá do historického centra města, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Veškerá díla tak bude možné vidět jak uvnitř významných staveb a památek města, tak i ve veřejném prostoru. Hlavní programovou částí PQ´15 je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne ohromující labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi. Sám divák se mnohdy stane součástí interaktivních expozic, a bude tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Na Quadriennale proto letos bude možné narazit na mrak, bouřku či vítr, slyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti. Návštěvníci se tak mohou formou zážitkové výstavy pomyslně přesunout po mapě celého současného divadelního světa.
Slavnostní zahájení PQ´15
Ve středu 17. června v 18 hodin na Staroměstském náměstí proběhne slavnostní zahájení 13. ročníku Pražského Quadriennale. Pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského vystoupí Folklórna skupina Poľana z Jarabiny a členové souboru Farma v jeskyni. Zahraje Orchestr Berg v čele s dirigentem Peterem Vrábelem.
Lokace: PQ´15 ovládne centrum Prahy, historické budovy i veřejný prostor
PQ´15 se oproti předchozím ročníkům přesouvá poprvé do historického centra Prahy. Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel a další. Velkou novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během které budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu. Mnoho zemí si také v rámci svých národních expozic zvolilo doprovodné instalace a program na veřejných místech, například Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři nainstalují v prostoru téměř celého Václavského náměstí rozměrnou rampu a za zmínku stojí i speciální hudebně-umělecká performance v Podolské plovárně.
Hlavní výstavní část PQ´15: Sekce zemí a regionů.
Nejvýznamnější částí PQ´15 jsou výstavy jednotlivých zemí a regionů, které představí svá unikátní pojetí scénografické disciplíny a propojí je třeba také s živými akcemi. Sekce zemí a regionů se bude odehrávat v Colloredo-Mansfeldském paláci, Clam-Gallasově paláci, Pražské křižovatce, Kafkově domě, na Nové scéně a na piazzettě Národního divadla a ve veřejném prostoru centra Prahy.
TOP 5 expozic:
Česká republika: SWEET SWEET SWEET (piazzetta a Nová scéna ND) a videoinstalace GOLEM Cube (VILA Štvanice)
Česká republika bude mít v rámci Pražského Quadriennale samozřejmě zastoupení a to hned se dvěma uměleckými projekty. Českou expozici najdete na piazzettě a Nové scéně Národního divadla, kde bude po 11 dní probíhat projekt scénografky Jany Prekové nazvaný SWEET SWEET SWEET Nebeský festival. V rámci projektu Divadelní prostor nenechte ujít jedinečnou videoinstalaci GOLEM Cube navazující na úspěšné divadelní představení Ivo Kristiána Kubáka, která bude umístěna v prostoru VILA Štvanice.
Polsko: Postapokalypsa (Topičův salon)
Polská národní expozice, na které pracoval významný scénograf Jerzy Gurawski, nechá návštěvníky proniknout do tajů sonifikace a zprostředkuje jim možnost „sáhnout si na zvuk“ a slyšet jej přes vlastní kosti. Diváci v prostoru uslyší neustálý tok zpráv o počasí z různých míst a pohromách spojených s různými energetickými hrozbami a katastrofami (včetně Černobylu, Los Alamos a Fukušimy). Instalace je vyplněna měnící se audiosférou, která je aktivní vůči
lidské přítomnosti.
Maďarsko: Dárce pro Prométhea (Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka)
Interpretace antického mýtu, Prométheova trestu, bude představena ve výpravné divadelní instalaci, kterou připravila maďarská národní expozice. Starověkou báji o Prométheovi odsouzeném na 10,000 let k hrůznému trestu, kdy k němu každý den přilétal orel, aby mu ukloval a snědl část jeho jater, která mu do dalšího dne opět narostla, jistě všichni známe. Když se však jeho trest chýlil ke konci, játra mu už každý den nedorůstala. Aby Prométheovi játra neselhala, budou v instalaci potřeba dobrovolní dárci jater.
Švýcarsko: Václavská čára (Václavské náměstí)
Mostní lávka táhnoucí se přes nejrušnější místo v celé Praze - Václavské náměstí. Kolemjdoucí tak budou moci z ptačí perspektivy nahlédnout na místo, které se stalo svědkem mnoha historických událostí.
Finsko: Zvuk hudby (v krabici) (Colloredo-Mansfeldský palác/ Ovocný trh)
Finská národní expozice zkoumá schopnosti zvuku a hudby ovlivňovat prostor, čas a emocionální charakter místa/divadelní scény, a zároveň sleduje působení klimatických
podmínek na zvuk. Finové přetvoří dopravní kontejner na koncertní místnost, kde budou hudební nástroje vystaveny extrémním změnám počasí: déšť vystřídá mráz, vedro zase záplavy nebo dokonce vichřici. Tóny hudebních nástrojů se pod vlivem počasí zabarví a hudebníci jim budou muset přizpůsobovat svou hru. Testovací skladbou, která zazní ve zvukové krabici, bude slavné Vivaldiho Čtvero ročních období.
Experimentální výstavy: Kmeny, Tvůrci, Předměty
Specialitou PQ´15 jsou doprovodné výstavy a živé akce Předměty, Tvůrci a Kmeny, které se budou odehrávat v galeriích a ve veřejném prostoru. Z Náprstkova muzea budou po celou dobu Pražského Quadriennale vyrážet Kmeny – maskované bytosti, které se pokusí na svých cestách po ulicích, v metru, v supermarketu splynout s realitou všedních dní. 90 skupin maskovaných studentů i profesionálů projdou během 11 dní vždy od 10 do 19 hodin skrze centrum Prahy a pokusí se čelit běžnosti městského prostoru. Výstava Tvůrci sestává ze dvou živých akcí denně po dobu konání Pražského Quadriennale 2015. Probíhat budou po celý den v galerii U Betlémské kaple. Umělci z celého světa zde budou připravovat a provádět gurmánské performance, vycházející z různých divadelních představení. V rámci výstavy Předměty se můžete v Galerii Nová síň těšit na zajímavé divadelní či s divadlem propojené rekvizity s podivuhodnými příběhy.
Hvězdy světového formátu přednáší na PQ´15!
PQ´15 láká také na přednášky slavných divadelních tvůrců. Kanadský divadelní mág Robert Lepage se proslavil zejména svými multimediálními produkcemi. Pod hlavičkou Ex Machina režíruje v předních operních domech včetně Metropolitní opery v New Yorku. Mnohými je považován za nejtalentovanějšího divadelního umělce současnosti. Další hvězdou programu je jeden ze zakladatelů berlínského souboru Gob Squad Sean Patten, který se ve své přednášce zaměří na použití multimédií v divadle. České odborné publikum bude mít příležitost setkat se také s americkou režisérkou Julii Taymor, jejíž nejznámější film Frida získal šest nominací na Oscara a dvě z nich proměnil. Její neslavnější divadelní inscenací je broadwayský muzikál Lví král, za který získala ocenění nejen za režii, ale také kostýmní návrhy. Během workshopů si profesionálové budou moci vyzkoušet spolupráci s takovými umělci, jako je divadelník Philippe Quesne (Francie), zakladatel Vivarium Studia, který uvedl své minimalistické představení Sergův Efekt na loňském Mezinárodním festivalu divadla v Plzni. Dále například se scénografem Dominicem Huberem (Švýcarsko), který spolupracoval s průkopníky „dokumentárního divadla“ Rimini Protokoll, divadelní režisérkou Kirsten Dehlholm (Dánsko), uměleckou ředitelkou a zakladatelkou souboru Hotel Pro Forma.
Zlatá Triga ocení nejlepší expozici
Na 13. ročníku Pražského Quadriennale se bude udělovat prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají různé scénografické disciplíny. Speciální cena se bude udělovat za inovativní přístup ke scénografii či za podnícení dialogu a nebude chybět ani cena dětských návštěvníků. Mezi členy odborné poroty najdete významné současné divadelní osobnosti např. režisérku a scénografku Kamilu Polívkovou, ruského režiséra a scénografa, vítěze Zlaté Trigy na PQ 2007, Dmitri Krymova či Antôniho Araúja, uměleckého ředitele Teatro da Vertigem a vítěze Zlaté medaile v kategorii Nejlepší realizace inscenace na PQ´11.
Základní vstupné na PQ´15 je 300 Kč. Děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Návštěvníci mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s partnerskými divadly, galeriemi, muzei, festivaly a kiny nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Každý, kdo na pokladně předloží jízdenku či Opencard, získá vstupné za polovinu. Stejně tak vstupenky z představení některých divadel zajistí poloviční vstupné. V pátek 19. června je vstup na PQ´15 zdarma pro všechny v rámci Dne s Českou televizí.
Otevírací doba lokací na PQ´15: 18. – 28. června, 10 – 19 hodin, 19. června, 10 – 23 hodin
Více informací o jednotlivých částech programu se dozvíte na www.pq.cz.