Patříte-li mezi lidi, kteří na sobě a svých aktivitách nešetří a úspory hledají spíš někde jinde, mohl by vás zajímat projekt pasivních bytů v Modřanech. Krátce by se daly popsat slovy: minimální provozní náklady za měsíc, bezstarostná údržba, zdravé bydlení. Díky tomuto novému, superúspornému bydlení můžete dopřávat více peněz, času, ale i elánu sami sobě.
První pasivní s certifikátem
Trendem realitního trhu se v posledních letech staly úspory. V nízkoenergetickém standardu už se nestaví jen rodinné domky, ale i bytové komplexy. Rozpoznat, jaký projekt na trhu se řadí k těm kvalitnějším, přitom není jednoduchý úkol. Zákazníkům by měly pomáhat energetické štítky nebo certifikace odborných institucí. Jedinečné vysvědčení si v tomto ohledu od odborníků nedávno odnesl právě vznikající bytový komplex Koti Hyacint v Modřanech. Budova F v rámci komplexu získala certifikaci Centra pasivního domu. To znamená, že splňuje přísná evropsky uznávaná kritéria stanovená Passivhaus Institutem se sídlem v Darmstadtu. V kategorii bytových domů ji v České republice náleží prvenství.
Finský styl bydlení
Projekt Koti Hyacint pochází z dílny finského developera YIT Stavo. Tato developerská společnost čerpá ze zkušeností své finské mateřské firmy, která se v Evropě řadí k lídrům v oblasti ekologické výstavby s maximálním respektem k přírodě. Společnost YIT Stavo projektuje všechny své novostavby v souladu s finskými standardy bydlení a klade maximální důraz na kvalitu provedení. Všechny bytové projekty jsou tak běžně navrhovány v úsporném nízkoenergetickém standardu.
V případě konstrukce pasivní budovy F projektu Koti Hyacint šel developer ještě dál. Použil například vysoce kvalitní dřevěná okna s izolačním trojsklem, která mají o zhruba 50 % lepší izolační vlastnosti než okna splňující současně platné normy. U izolace obvodové stěny, střechy a terasy bylo použito o 50 % více materiálu než stanovuje norma. Úniků tepla do nevytápěných prostor brání nadstandardní izolace stropů v suterénech.
Úspory nejsou vše
Výsledkem takto dimenzované stavby jsou minimální roční výdaje za vytápění, které budou majitelům bytů nebo domků v běžném standardu připomínat spíše jejich měsíční účet za tepelný komfort. Výjimečné úspory ale nejsou jediným benefitem pasivních bytů v Modřanech. Projekt je ojedinělý i z pohledu zdravého vnitřního prostředí, které bude majitele bytů obklopovat. Zdravý interiér zajišťuje především systém řízeného větrání s rekuperací tepla.
Systém řízeného větrání je u nás stále obestřen řadou mýtů a předsudků, daří se je ale postupně odbourávat díky zkušenostem prvních uživatelů. Trend je jednoznačný: kdo jednou okusil bydlení s řízeným větráním, už by neměnil. Systém zajišťuje ve dne i v noci přívod čerstvého, okysličeného vzduchu, současně se podílí na vytváření tepelného komfortu v zimních měsících, ale i v letních parnech. Větrat nárazově otevřenými okny je sice možné, otázka ale zní: Je to potřeba? Doma se nevytváří průvan, neruší nás hluk z ulice a tak nějak se dýchá zlehka. Vzduch, který je centrálně přiváděn do interiéru, je filtrován od prachu, pylů a nečistot a v interiérech se netvoří plísně.
V trendech bydlení jsou Seveřané na špici v Evropě. Finský developer YIT Stavo není výjimkou a důkazem je právě certifikovaný projekt pasivní budovy F v Modřanech. O této stavbě se dá hovořit jako o high-tech v oblasti moderního stavění. Byla by ovšem škoda, kdyby ve stínu této stavby zůstaly i ostatní budovy bytového komplexu Koti Hyacint, respektive jiné projekty od YIT Stavo. Svou kvalitou překračují běžnou praxi v České republice a napravují pošramocenou reputaci developerského sektoru z posledních let.
Půjde-li vše podle plánu, bude výstavba pasivního domu Koti Hyacint dokončena v létě 2015. Prodeje bytů už ale byly zahájeny, ke koupi se nabízí dispoziční řešení o velikosti 1+kk až 4+kk. Součástí bytů v 1NP jsou předzahrádky, byty ve vyšším podlaží mají balkon a lákadlem bytů v nejvyšším poschodí jsou prostorné terasy.
www.kotihyacint.cz