Šumperk / Praha, 18. října - Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který proběhne od 16. do 18. listopadu 2017 v Šumperku, hlásí měsíc před začátkem vyprodáno. “Je to v naší historii vůbec poprvé, kdy máme vyprodáno s takovým předstihem. Zájem fanoušků nás těší a děkujeme za velkou přízeň. Na tři hlavní večery vstupenky k dostání již vůbec nebudou, na doprovodné akce a menší koncerty bude zbytek vstupenek k dostání pouze na místě,” říká ředitel Blues Alive Vladimír Rybička.
Díky státnímu svátku 17. listopadu, který letos připadá na pátek, mohli pořadatelé rozšířit dobu konání o jeden celý plnocenný festivalový koncert ve čtvrtek 16. listopadu. V jeho finále zahraje největší hvězda letošního ročníku, americký kytarista Jonny Lang. „O Langovo vystoupení jsme usilovali řadu let, až letos se podařilo sladit jeho evropské turné s termínem našeho festivalu,“ říká Vladimír Rybička. Jonnymu Langovi je sice teprve 36 let, na hudební scéně se ale pohybuje už od čtrnácti, kdy coby „zázračné dítě“ zaujal bluesový svět svým debutem Smokin´ a naděje do něj vkládané potvrdil světovým trhákem Lie To Me. Poslední z jeho zatím sedmi alb Fight For My Soul okamžitě vystřelilo na první příčku prodeje mezi bluesovými deskami a vedlo si nebývale dobře i na nadžánrových žebříčcích. “Langovu pozici podporuje i množství jeho spoluprací s řadou dalších umělců - Buddy Guy, Willie Nelson, Herbie Hancock nebo Carlos Santana, účast na kytarovém summitu Crossroads, pořádaném Erikem Claptonem nebo účinkování v kultovním filmu Blues Brothers 2000,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.
Slawek Wierzcholski, který vystoupí také v první hlavní večer, je jedním z těch, kteří dnes polskému blues udávají směr. “Jeho kapelu Nocna zmiana bluesa jsem viděl poprvé koncem osmdesátých let v pražské Malostranské besedě - nikdo z nás je tehdy neznal. Jejich elpíčko se pak ale na dlouhou dobu stalo jednou z mých nejoblíbenějších bluesových desek. O pár let později jsem s překvapením zjistil, jaká je na tamější scéně Slawek obrovská a respektovaná hvězda,” vzpomíná Ondřej Bezr. Americký bluesrockový kytarista Nick Schnebelen, který zahraje také první den, je držitelem mnoha bluesových cen - například v roce 2014 Nejlepší formace a nejlepší deska v cenách Blues Music Awards nebo v roce 2008 cena Albert King Award pro nejlepšího kytaristu.
Bluesová muzika samozřejmě nejsou jen kytary. Stejně ikonickým nástrojem žánru je foukací harmonika. V projektu Blues Harp Explosion, který je hlavním lákadlem druhého večera 17. listopadu, se sešli hned tři legendární zástupci první ligy amerických bluesových harmonikářů. „Na Blues Alive rádi zveme jednorázové projekty, v nichž se jen krátkodobě, často na jediné turné, spojují hudebníci, které obvykle nemáme možnost slyšet pohromadě. Letošní Blues Harp Explosion je projektem podobného typu,“ uvádí Vladimír Rybička. Billy Branch v 70. letech založil spolu s Lurriem Bellem velmi populární kapelu Sons of Blues, působil ale také jako studiový host řady dalších hvězd. Magic Dick je kromě sólových nahrávek spojen především s dlouholetým působením v kapele J. Geils Band, v obměňovaném projektu Legendary Rhythm & Blues Revue se setkal třeba s Buddym Guyem, Irmou Thomas nebo Tommym Castrem. A James Harman si od bohaté sólové kariéry, čítající na dvě desítky nahrávek, často odskakoval na pódia a do studií podpořit slavné kolegy Johna Lee Hookera, Alberta Kinga, Lowella Fulsoma nebo ZZ Top.
Trio harmonikářů doplní britská zpěvačka a velmi energická hráčka na resofonickou kytaru Bex Marshall. “Její styl je srovnáván s Bonnie Raitt, po pěvecké stránce se hovoří o její podobnosti s Janis Joplin,” doplňuje Ondřej Bezr. Letos do Šumperka zavítá také člen slavného tria Medeski, Martin & Wood, americký varhaník John Medeski, se svojí formací John Medeski´s Mad Skillet. Jejími členy jsou také hráč na suzafon Kirk Joseph, bubeník Terence Higgins a kytarista Will Bernard. Poprvé svoji divokou směs jazzu, blues i psychedelického rocku s neworleánskou rytmikou formace předvedla naživo v roce 2015 právě v New Orleans. Nabitý páteční večer doplní americký kytarista a skladatel Zac Harmon, který velkou část života spolupracoval v Los Angeles s dlouhou řadou tamních muzikantů a přičichl i k filmové hudbě.
Výjimečnou osobností současné scény je i bluesový písničkář Eric Bibb, který se představí v roli hlavní hvězdy třetího večera v sobotu 18. listopadu. Ten nadchl publikum Blues Alive v roce 2012 ve dvojici s malijským zpěvákem Habibem Koitém. Nyní přijíždí tento bravurní kytarista a zpěvák mnoha zájmů se svým vysloveně bluesovým programem, jaký známe z většiny jeho desek. „Bibbova činorodost je nezměrná. Zatímco například právě v těchto dnech obdržel nejvyšší bluesové ocenění, Blues Music Award, za album The Happiest Man In The World, čerstvá novinka Migration Blues už sklízí jednu nadšenou recenzi za druhou,“ líčí Ondřej Bezr.
Erica Bibba doplní kytarista Mr. Sipp. “Do povědomí veřejnosti jej dostalo vítězství v kategorii nejlepšího alba nového umělce v nejprestižnějších žánrových cenách Blues Music Awards, jehož dosáhl za druhé album The Mississippi Blues Child,” popisuje Ondřej Bezr. Hudebník, jehož styl tvaroval odkaz starých mistrů z Mississippi a B. B. Kinga, stejně jako americký gospel, si zahrál menší roli kytaristy v biografickém filmu o Jamesi Brownovi Get On Up v produkci Micka Jaggera.
Festival Blues Alive dlouhodobě dbá také na představování mladých tváří světové bluesové scény. Jedním z takových nových jmen je Jane Lee Hooker, pětičlenná dívčí kapela z New Yorku, jež vloni debutovala albem No B!. „Na téhle kapele mě nejprve zaujal vtipný název. Pak jsem si poslechl jejich album a nadchl jsem se. Myslím, že takhle nějak by blues hrály syrové rockové kapely typu L7, Hole nebo Babes In Toyland – kdyby to uměly,“ říká Ondřej Bezr.
Třetí večer také spojí své síly australský písničkář Hugo Race a italský harmonikář Michelangelo Russo. Naživo představí desku John Lee Hooker´s World Today s více či méně známými písněmi bluesmana Johna Lee Hookera.
Tradiční sobotní tematické odpoledne bude letos věnováno „rodinným“ kapelám. Na jednom pódiu se v Šumperku sejde a zahraje celá rodina Vladimíra Mišíka - jeho manželka Eva, synové Martin a Adam, a dcera Bára. Jak se hudební talent dědí mezi generacemi, navíc ukáže trio Petry Börnerové (s manželem a osmiletým synem) a společný koncert “tří Martinků”: Jana a jeho synů Lukáše a Jana jr.
Program Blues Alive zahrne také odpolední koncert v H - Clubu (Hot Tamales Trio, Vince Agwada Trio), projekci filmu Nechte zpívat Mišíka režisérky Jitky Němcové, jam-sessiony ve foyer Domu kultury i v klubech v Šumperku.
Kompletní program a více informací na www.bluesalive.cz.