Share |

Beldafactory slaví výstavou!

Slavná rodinná šperkařská firma Belda slaví 100 let.
 
Skvělý důvod uspořádat výstavu. 15. října U kamenného zvonu v kapli (Staroměstské náměstí, Praha 1) startuje  a trvá jen do 1. listopadu.  Ať už se zajímáte o šperk, nebo "jen" rádi obdivujete krásné věci, zajděte tam!
Kromě toho budou věci od  beldafactory k vidění na Designbloku. 22.-27 říjen, Supersudio Výstaviště Holešovice. Buďte tam!
https://www.facebook.com/Beldafactory-127575299904/timeline/

TISKOVÁ ZPRÁVA

LEGACY OF BEAUTY: 100 let krásy, vášně, řemesla, touhy a tradice.
V souvislosti s jubilejním výročím založení rodinné firmy Belda se ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy koná výstava reflektující tvorbu tradiční české značky z různých epoch uměleckého šperku, ale zároveň i historie českého státu. Koncept výstavy tak návštěvníkům prezentuje autorský šperk a to jak z dob založení firmy Ladislavem Beldou v roce 1915, tak i z té nejaktuálnější současnosti. Výběr exponátů se tak posouvá od dekorativních technik k minimalistickým tendencím. Pojítko v rámci časové osy procházející čtyřmi generacemi rodiny Beldových přitom vytváří patrná nadčasovost, ale i dokonalé detaily využívající řemeslné know-how, kterým dnes vládne jen málokdo.
„Podobně jako vše kolem nás, i šperk se neustále vyvíjí. Přispívají k tomu nové technologie, materiály, ale i módní trendy. Samozřejmě každý tvůrce a výrobce na toto reaguje po svém. Naše šperky se drží moderního pojetí, ale zároveň i klasického řemesla. Značka Belda je proto synonymem tradice, ale i odpovědnosti, což ostatně dokládá i fakt, že jsou všechny naše šperky vyrobeny tak, aby je bylo vždy možné repasovat do původního stavu, stejně jako dobré anglické boty,“ říká Jiří Belda ml.
„Snažíme se vytvářet takové šperky, které budou vždy působit moderně a nadčasově. Často přitom vycházíme z bohaté tradice českého šperkařství, ale občas si inspiraci najdeme i jinde – například v kovotlačitelském umění. Z této řemeslné fúze pak vždy vznikne něco nového, a přesně to nás baví. Ze stejného důvodu spolupracujeme i s lidmi z různých oborů – šperky tak pro nás navrhovala třeba architekta Eva Jiřičná, nebo umělec David Černý. Velmi specifická je i naše aktuální kolekce nazvaná „Český ráj“, která vzdává hold charakteru tamního regionu i šperkařskému řemeslu,“ dodává Viktorie Beldová k sérii šperků, která bude v rámci Designbloku představena veřejnosti v prostorách holešovického Superstudia.
Kromě šperků které vznikly dle návrhů „rodinného klanu“, bude návštěvníkům představena i série, kterou pro značku Belda v uplynulých letech navrhli přední čeští architekti a designéři – prohlédnout si lze například i unikátní náhrdelník, který vytvořila přední světová architektka Eva Jiřičná, nebo prsten od studia Olgoj Chorchoj či Filipa Streita. K vidění ovšem budou třeba i náušnice od Lucie Koldové.
Jedním z higlihtů bude i vizuálně identická oficiální kopie Svatováclavské koruny zapůjčená od Správy Pražského hradu, kterou firma Belda dokončila v roce 2000 pro EXPO v Hannoveru. K detailnímu prozkoumání bude publiku mimořádně k dispozici také originál ikonické trofeje, a sice Zlatá přilba, o kterou každým rokem na Pardubickém okruhu bojují ti nejlepší jezdci na ploché dráze z celé Evropy. K vidění ovšem bude i koruna pro Fotbalistu roku, která je nejstarší udělovanou sportovní trofejí v historii České Republiky.

V Praze 9. října 2015

Ladislav Belda (nar. 1893 na Jablonecku) šperkařství Belda založil v New Yorku už ve svých 21 letech. Po konci I. světové války a vzniku první republiky však celou produkci přestěhoval do Turnova, kde se šperky pod značkou Belda vyrábějí dodnes. Mimo jiné je držitelem zlaté medaile ze Světové výstavy v Nice v roce 1931.
Jiří Belda st. (nar. 1932 v Turnově) je považován za mistra svého řemesla – společně s Jiřím Beldou ml. je jediný, kdo má oprávnění k manipulaci s originálem Korunovačních klenotů a to od roku 1966, kdy byl se svými kolegy pověřen Kanceláří prezidenta republiky vytvořit přesné kopie Korunovačních klenotů. Své řemeslné zkušenosti také dlouhá léta předával studentům jako vedoucí dílen na SUPŠ v Turnově. Respekt si získal i za svou čistě uměleckou tvorbu. Byl kupříkladu výrobcem 25 ks legendární Zlaté přilby Pardubice nebo koruny pro Fotbalistu roku.
Jiří Belda ml. (nar. 1958 v Turnově) vystudoval pražskou VŠUP. Po revoluci v roce 1992 společně se svým otcem obnovil činnost podniku a dílny Belda a spol. v Turnově, kde dnes také pracuje. Jeho tvorba se omezuje na redukované tvary a především perfektně zpracované detaily, které výsledku propůjčují skutečnou umělecko-řemeslnou hodnotu i věhlas.
Alena Beldová (nar. 1955 v Praze), manželka Jiřího Beldy ml., stejně jako on vystudovala VŠUP. Ačkoli jejím oborem byla a stále je malba, do kolekcí značky Belda přispěla několika návrhy originálních šperků.
Viktorie Beldová (nar. 1987 v Praze) je představitelkou nejmladší tvůrčí generace navazující na rodinnou tradici. Na VŠUP v Praze vystudovala produktový design a zkušenosti sbírala také na své půlroční stáži na Polytechnice v Milánu. Je tedy v rámci rodiny první designérkou, což jí poskytuje prostor k hledání nových forem a řemeslných inovací.
Výstava 100 let firmy Belda proběhne v prostorách Galerie hlavního města Prahy, v gotické kapli Domu U Kamenného zvonu, Staroměstské náměstí 605/13, 110 00 Praha 1
Termín: 15. 10. – 1. 11. 2015
Otevřeno út-ne: 10.00–20.00
Vstupné: 50 Kč (pro návštěvníky Designbloku vstup zdarma!) 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.