Odvážné Polky na scéně aneb bardzo fajný výběr z polské kulturní kuchyně
Odvážné, šeptající, řvoucí, meditující a zpívající. Takové jsou hlasy žen v nevšední divadelní koláži Ženský chór, jejíž propracovaný filmový záznam bude hlavním programem dalšího Bardzo fajného večera. Libými melodiemi a osobitými polskými texty přijede pražské kavárenské publikum potěšit mladá slezská písničkářka Beata Bocek. Za vybranou polskou kulturou a jarně laděnými polskými dobrotami přijďte v sobotu 7. května od 16.30 do letenského Bia Oko.
Program jarního Bardzo fajného večera otevře slezská písničkářka Beata Bocek, rodačka z Českého Těšína, která ale zpívá nejčastěji polsky. Všestranná muzikantka hraje na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku či mbiru a v poslední době vystupuje společně se švédským multiinstrumentalistou Christofferem Strandhem, který ji doprovází na trubku a basovou kytaru. V lednu tohoto roku vydala u Indies Records album O Tobje, ze kterého vybere skladby také pro malou improvizovanou scénu kavárny Bia Oko. Podvečerní buskingově laděný koncert v kavárně kina bude všem divákům přístupný zdarma.
Druhým bodem večera bude propracovaný filmový záznam divadelní inscenace „Ženský chór: Magnificat“ polské režisérky Marty Górnické, který dosud nebyl v Česku uveden. Inscenaci tvoří popkulturní koláž složená z útržků textů Elfride Jelinekové, Adama Mickiewicze, Euripida, ale také citátů z Bible, části receptů nebo citáty z novin. Choreografie ženského sboru vyjadřuje svěží prolomení stereotypů a klišé, kterými jsou ženy – a to nejen v Polsku – stále nahlíženy. Českému publiku tuto osobitou výpověď přináší spolek Popular, který projekci opatřil českými titulky.
Projekci uvede polská kulturoložka Agata Adamicka-Sitek z Instytutu Teatralnego Zbigniewa Raszewského, s níž budou mít také diváci po skončení možnost diskutovat. Moderátorské role se ujme divadelní dramaturg a publicista Lukáš Jiřička. Diskuze bude konsekutivně tlumočena do češtiny a polštiny. Projekce bude v originálním polském znění s českými a anglickými titulky.
Již před začátkem koncertu od 16 hodin v Biu Oko na diváky čekají svěže a jarně laděné polské pochutiny, které připraví osvědčený přátelský polsko-český kulinářský tým. Po celý večer budou také na baru oblíbené polské drinky.
Bardzo fajný večer pořádá spolek Popular, který dlouhodobě usiluje o popularizaci polské kultury v ČR. Akce je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a městské části Praha 7 a díky stálému partnerství s Polským institutem v Praze.
Časový harmonogram
16.00 – 18.00 polské deliketasy
16.30 koncert Beata Bocek (60 min., kavárna, vstup zdarma)
18.00 projekce – záznam inscenace Ženský chór (50 min. inscenace + 30 min. diskuze, vstupné 110,- dospělí/90,- studenti)
Citace z polských médií:
Jedna replika přerušuje druhou anebo jich několik zaznívá najednou; recitace přechází v hluk, ale když se vrací k čistému tónu, zůstává v ní napětí, za nímž lze cítit odhodlanost všech zpěvaček. Tohle je chór na pokraji zhroucení, který, jakoby přesvědčený o svém poslání, zpívá hymnus sjednocení.
Katarzyna Czeczot, Krytyka Polityczna
Více než sto žen se zúčastnilo konkurzu do Ženského chóru, inscenace Marty Górnické. Liší se věkem, životními zkušenostmi i povoláním. Co mají společného, je jejich ženskost a problém definovat ji způsobem, který o nich říká pravdu a zároveň se vyhýbá četným stereotypům. (...) Ženský chór představuje ženský nesouhlas s vnucenými představami o ženskosti. Vykřičený, skandovaný, zpívaný i šeptaný nesouhlas pro hlasy, sóla i sbor. Konstruktivní nesouhlas.
Aneta Kyzioł, Polityka
Facebook - profil:
www.facebook.com/bardzofajnyfestival/
Chór kobiet - Trailer
www.youtube.com/watch?v=y87y9TTjgcc
PROGRAM - ANOTACE/PROFILY HOSTŮ
16.30 Beata Bocek
koncert / 60 minut / vstup zdarma
Beata Bocek je zpěvačka a skladatelka, všestranná muzikantka, která zpívá většinou polsky a sama se doprovází na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku či mbiru. V lednu 2016 vydala u Indies Records album O Tobje, ze kterého vybere polské, české a možná i english friendly skladby také pro Bardzo fajný večer. Podvečerní koncert v kavárně bude všem divákům přístupný zdarma.
www.beatabocek.com
18.00 Ženský chór (Chór kobiet: Magnificat) / vstupné 120/90
záznam divadelní inscenace
polsky / anglické a české titulky, 50 minut (bez přestávky)
2011
koncept, libreto, režie: Marta Górnicka
Propracovaný filmový záznam divadelní inscenace „Ženský chór: Magnificat“ polské režisérky Marty Górnické na plátno převádí divadelní scénu, ze které na diváka šeptá, recituje, zpívá, tančí a medituje 26 žen. Nevšední popkulturní koláž tvoří citáty z Bible,
útržky textů Elfride Jelinekové, Adama Mickiewicze, Euripida, ale také části receptů nebo citáty z novin. Choreografie ženského sboru vyjadřuje svěží prolomení stereotypů a klišé, kterými jsou ženy – a to nejen v Polsku – stále nahlíženy.
Projekci uvede polská kulturoložka Agaty Adamické-Sitek z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, s níž budou mít také diváci po skončení projekce možnost diskutovat. Diskuze bude tlumočena do češtiny a polštiny.
Projekce bude v originálním polském znění s českými a anglickými titulky.
Chór kobiet - Trailer
https://www.youtube.com/watch?v=y87y9TTjgcc
Marta Górnicka - Režisérka a zpěvačka. Absolvovala Hudební školu Fryderyka Chopina ve Varšavě a faktultu činoherní režie na Divadelní akademii ve Varšavě. Jako asistentka spolupracovala mimo jiné s Robertem Wilsonem na inscenaci Symptoms / Akropolis (Gabriella Maione a Stanisław Wyspiański) ve varšavském Teatru Dramatyczném, jakož i s Redbadem Klijnstrou a Swietłanou Butskou při práci s hlasem na divadle. Pro Polský rozhlas nahrála CD s písněmi Astora Piazzoly. Pro varšavské divadlo Laboratorium dramatu připravila scénická čtení dramat (Sofokles: Antigona a F. T. Marinetti: Zajatci).
Agata Adamiecka-Sitek má doktorát z humanitních věd, vystudovala kulturologii a pracuje v Divadelní ústavu Zbigniewa Raszewského, kde vede vzdělávací a výzkumné projekty zabývající se současným polským divadlem. Soustřeďuje se na témata genderu a feminismu.
Lukáš Jiřička působí jako divadelní dramaturg, režisér radioartových projektů, tvůrce galerijních instalací či filmů a publicista (A2, HIS Voice, Respekt, Hospodářské noviny). Je jedním z dramaturgů festivalu „jiné“ hudby Stimul a autorem knihy Identita v době otřesu. Skici o současném polském divadle (AMU 2010).
Facebook – profil Bardzo fajný festival
https://www.facebook.com/bardzofajnyfestival/
Facebook - událost
https://www.facebook.com/events/1713096392305865/
Předprodej vstupenek
Bio Oko http://www.biooko.net/cz/
GoOut.cz https://goout.cz/cs/praha/
7. května 2016, 15.30 – 20.00, Bio Oko