Dvaačtyřicátý ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště, největšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice, dnes končí.
Za 9 dnů se v sálech kin vystřídalo 5 700 akreditovaných diváků. Ti měli možnost zhlédnout přes 230 snímků z celého světa na 8 promítacích místech. Mimo to je čekalo také 12 divadelních představení, 11 koncertů i několik výstav. V rámci odborného programu připravila Filmovka nespočet besed, přednášek či workshopů, tradičně pak též Lekce filmu s nejzajímavějšími hosty a Filmové akademie. Na slavnostních večerech byly předány celkem 4 Výroční ceny Asociace českých filmových klubů. Filmový program byl rozdělen do šesti základních bloků: Fokus (zaměřený na Filipíny), Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení.
Mezi nejvýznamnější osobnosti, které na festival zavítaly, patřil pan Ivan Passer. Český režisér žijící v Americe. Během zahajovacího večera obdržel Výroční cenu AČFK za celoživotní boj o zachování umělecké svobody jak v československé, tak exilové tvorbě. „Viděl jsem už hodně festivalů, ale tento je jeden z nejsympatičtějších,“ uvedl režisér a dodal, že „Cannes je o byznysu, Letní filmová škola o filmu, proto jí dávám přednost.“
Další Výroční cenu si z festivalu odvezla slovenská herečka, paní Emília Vášáryová. Byla jí předána za vnímavé ztvárňování všech odstínů ženskosti, které více než půlstoletí představuje v divadle, televizi i na filmovém plátně. „Jsem šťastná, že jsem zase tu, v Uherském Hradišti. Byla jsem tu už třikrát. Ve městě, které je plné filmových fanoušků a mají film rádi. Dnes mám krásný večer," uvedla paní Vášáryová při přebírání ceny.
Paní Julie Taymorová, americká režisérka, kterou znají diváci především díky životopisnému snímku Frida, převzala z rukou ředitelky festivalu Výroční cenu za mimořádnou a mimořádně úspěšnou práci na poli výtvarného umění, scénografie, divadla, muzikálu a filmu. Když cenu ve tvaru zmrzliny přebírala, olízla ji a řekla, že „je úžasné být na místě, kde lidé filmy milují a kde si udělají čas na to, jít do kina, a nesedí jen doma u televize.“
Posledním letošním oceněným se stal pan Zdeněk Fiala, klubista, který si zaslouží Výroční cenu za dlouholetou práci ve Filmovém klubu Slavičín, zejména za svou soustavnou činnost s mladými lidmi v rámci projektu Film a škola.
Programová ředitelka festivalu, slečna Iva Hejlíčková, shrnuje 42. ročník slovy: „Letošní Letní filmová škola patřila k nejpříjemnějším, jaké jsem zažila. Jsem velmi šťastná, že do Uherského Hradiště přijelo vnímavé publikum se skutečným zájmem o film ve všech jeho souvislostech. Připravovat festival pro takové diváky je velká radost a já jim ze srdce dekuji.“
„LFŠ opět dokázala svůj nesporný smysl a svoji pevnou pozici na české festivalové mapě. Místo tradičního obecného shrnutí mi prosím dovolte připomenout jeden okamžik. Projekce Across the Universe, zaplněný Klub kultury, nekonečný potlesk na konci a společné tiché zpívání závěrečné písně Lucy in the Sky with Diamonds s celým sálem i režisérkou Julií Taymorovou. Během každé LFŠ nastane vždy několik magických momentů, během nichž se sny stávají skutečností, během nichž se protnou diváci s konkrétním hostem, a toto byl právě jeden z nich,“ uvedl Jan Jílek, hlavní dramaturg LFŠ.
Mezi další hosty, kteří svou návštěvou poctili a potěšili dvaačtyřicátý ročník LFŠ, patřili například: Alejandro E. Goic, Janusz Majewski, Filip Bajon, Kinga Debska, Martin Hilský, Petr Jarchovský, Vladimír Merta, Jan P. Muchow a další.
Pro ty, kteří nemohli na letošní Filmovku zavítat, jsou od 3. srpna do 27. září 2016 připraveny Oficiální ozvěny LFŠ napříč různými kiny po celé České republice: Uherský Brod (Kino Máj), Hodonín (Kino Svět), Semily (Kino Jitřenka), Ostrava (FK Minikino), Boskovice (FK Boskovice), Frýdek Místek (Kino Vlast).
Pořadatelé, partneři, záštity:
Hlavní pořadatelé: Asociace českých filmových klubů, z. s. a AČFK servis, s.r.o.
Hlavní partneři: RWE a město Uherské Hradiště
Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kinematografie, Zlínský kraj, Velvyslanectví Spojených států amerických, Polski Instytut Sztuki Filmowe, Polský institut
v Praze, Audiovizuálny fond.sk, Mobil.cz, Sdružení slováckých vinařů
Oficiální partner dopravy: Leo Express, a. s., UH CAR
Oficiální partner komunikace: DAT
Oficiální dodavatel tisku: Asalonta
Oficiální partner techniky: Repas point
Spolupráce: Národní filmový archiv, Slovenský filmový ústav, Asociácia slovenských filmových klubov, KADR, FAMU, Balassiho institut, iShorts, mmcité, Egoé, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, capsa.cz, Slovácké léto, Aquapark Uherské Hradiště, Ackee, KOMA MODULAR, ZOOT, Městská kina Uherské Hradiště, Klub kultury Uherské Hradiště, Velvyslanectví Chilské republiky v Praze, Velvyslanectví Filipínské republiky v Praze, Velvyslanectví České republiky v Manile, DIRAC Chile, Avonet
Záštity: předseda vlády České republiky Mgr. Bohuslav Sobotka, ministr kultury
Mgr. Daniel Herman, starosta Uherského Hradiště ing. Stanislav Blaha, radní Zlínského kraje ing. Ladislav Kryštof, Magdalena Sroka - ředitelka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Kadr - záštita nad sekcí Polská škola, Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc.,
MBA rektor Univerzity Karlovy v Praze,
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Respekt, Radio 1, Kudy z nudy
Mediální partneři: ČSFD, Full Moon, GoOut.cz, Protišedi, Artmap, Informuji.cz, NaFilmu.cz, Cinepur, Kinema.sk, Studenta, Flash Art,
Regionální mediální partneři: TV Slovácko, Dobrý den s kurýrem, Kiss Publikum, Radio Zlín a rádio ROCK MAX, Zlin.cz
Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz
www.facebook.com/filmovekluby www.facebook.com/projekt100acfk?fref=ts