Share |

10 věcí, které s kontaktními čočkami NEdělejte

Doporučení, co nedělat a co naopak dělat, sestavil Petr Vykypěl – optometrista ze společnosti Alcon s mnoha roky zkušeností.Přináší několik „rad“, jak spolehlivě a rychle začnete mít potíže s vašimi kontaktními čočkami. "Nejedná se o fiktivní dotazy, ale naprosto reálné otázky položené během mé praxe," dodává.
 

  1. Pokud chci začít nosit kontaktní čočky, vyzkouším si ty kamarádky/kamaráda a objednám dioptrie podle brýlí.

Rozměry na obalu kontaktních čoček jsou většinou jen 3 z asi 10 důležitých parametrů! Správný začátek je pro nošení čoček nejdůležitější – nechte se vyšetřit očním lékařem nebo optometristou. Každý jsme jiný - jen ten vám individuálně poradí dle vašich potřeb, naučí vás s čočkami zacházet a bude zodpovídat za zdraví vašich očí během kontrol. Pokud si nevíte rady kam zajít, obraťte se na společnost, která tyto odborníky sdružuje, www.cks.cz

  1. Kontaktní čočky vydržím mít v oku celý den a někdy v nich i přespím.

Dnešní čočky jsou z různých materiálů a ne všechny jsou určeny k nošení 7 dní v týdnu od 7 – 23h. A ne každá čočka je určená k ponechání přes noc. Pokud usnete náhle třeba během cesty vlakem, nic se neděje – po pár zamrkáních se vše vrátí do normálu. Čočky na občasné nebo plánované přespání vyrábějí asi jen 4 společnosti a musely splnit přísné testy. Pokud už vaše povolání nebo zdravotní stav vyžaduje spaní v čočkách, poraďte se se svým očním lékařem nebo optometristou a ten vám doporučí vhodný typ. 

  1. Při manipulaci s kontaktními čočkami si myji ruce jen někdy.

Pouzdro a ruce jsou nejčastějším zdrojem infekce. S čočkou manipulujte jen po umytí rukou vodou a mýdlem (pozor – tekutá mýdla pečlivě opláchněte, ulpívají na pokožce). Odstraňte i chloupky z ručníku a mějte čisté, zastřižené nehty.

  1. Čočky většinou nečistím - stačí je do pouzdra s roztokem jen položit a roztok dolít.

Je to podobné jako při mytí nádobí - po vyjmutí z oka je NUTNÉ čočky opláchnout, každou stranu MNUTÍM v dlani zbavit přilepených nečistot. Pak znovu opláchnout v dlani a následně vložit do ČISTÉHO pouzdra s NOVĚ naplněným roztokem. Dezinfekce trvá většinou 6 hodin. Pokud cyklus přerušíte, je nutné vše opakovat. Jestliže vám balení roztoku 300ml vydrží při denním nošení čoček déle něž 30 dnů, je něco špatně. Šetříte na nepravém místě.

  1. Pokud nemohu sehnat svoji značku čoček, koupím jiné s podobnými rozměry.

Žádné kontaktní čočky nejsou volně zaměnitelné – kromě rozměrů označovaných jako BC, DIA a dioptrií je materiál pokaždé jiný (a jinak ve vodném prostředí oko-slzy saje vodu),jiné jsou okraje, povrch jinak kluzký, jsou jinak ohebné atd. Existuje velké riziko - pokud čočku tzv. „vůbec necítíme“ že je velmi těsná a „škrtí“ oční tkáň. O tom, zda vám čočka správně „sedí“, rozhoduje vždy odborník.

  1. Zásadně kupuji ten nejlevnější roztok, který seženu, a pouzdro mám stále stejné, dokud ho neztratím.

Typ roztoku je stejně důležitý jako typ čoček, který vám doporučí oční specialista. Proto jej sami neměňte, pokud to není nezbytně nutné. Levné roztoky často mají jen 1 dezinfekční složku, která nemusí být dostatečně silná a působit „ na vše“, co vám může způsobit infekci. Pouzdro měňte tak často, jak jen to lze (výrobci obvykle pouzdro balí k roztoku).

  1. Čočky měním za nové až tehdy, když mě v oku dráždí a škrábou a nevidím přes ně ostře.

Když vás čočky dráždí v oku, hned je vyjměte a (po poradě s vaším očním specialistou) zjistěte příčinu. Jinak mluvíme o měsíčních, čtrnáctidenních nebo jednodenních čočkách, ale nejedná se o počet dnů, „kolikrát si je můžete vzít“, ale o dobu jejich ŽIVOTNOSTI po otevření. Čočky vyhazujte spíše dřív, než na konci cyklu – ztrácejí totiž svoje vlastnosti (což nepoznáte), především prodyšnost pro kyslík a také mohou měnit rozměr. Pokud tedy chcete nosit čočky jen 3x týdně či méně často, poohlédněte se po tzv. jednodenních, na jedno použití – je to snadné, jednoduché, zdravé a bezstarostné nošení.

  1. Při koupání v rybnících a řekách s čočkami se nijak neomezuji.

Při koupání v řekách a stojatých vodách může dojít ke kontaminaci čočky mikroorganizmy a tím k vážné infekci. V létě dejte přednost jednodenním čočkám, mějte hlavu nad vodou a chraňte se před vstříknutím vody do očí. Rizikové jsou také veřejné bazény a vířivky.

  1. Pracuji v prašném prostředí nebo tam, kde se vypařují chemické látky.

Prach, nečistoty nebo chemické látky vč. laků na vlasy a aerosolů mohou měnit a ovlivnit vlastnosti a životnost čoček. Existují onemocnění, oční vady nebo rizikové prostředí, které nošení kontaktních čoček vylučují – není jich mnoho, ale poraďte se svým očním specialistou.

  1. Občas mi oči zrudnou a čočky začnou dřít v očích, ale za pár hodin to většinou přestane. Co dělat, když brýle s sebou nemám?

Pokud mám nasazené čočky, beru pouzdro s roztokem a brýle s sebou – co kdyby…Pokud to neudělám, i kdyby mi do oka spadl klas pšenice, čočku si nevyndám a neopláchnu…
Kontaktní čočka leží převážně na rohovce, která je nejcitlivějším místem na povrchu těla. Nošením čoček se ale citlivost sníží. Proto je tak nutné docházet na preventivní kontroly alespoň 1x za rok, protože negativní změny nejsou zpočátku cítit ani vidět v zrcadle. Pokud tedy něco bolí, může být už pozdě a zpravidla to znamená přerušení nošení a vleklou léčbu. Proto se pozoruji, a pokud něco nepříjemného cítím, oko mi zarudne, začnu slzet atp., čočku vyjmu, očistím a pokud to nepomůže, nasadím brýle a poradím se se svým očním specialistou.
 
Nošení kontaktních čoček vám dá svobodu, čistý ostrý pohled i do stran, možnost číst bez brýlí, změnit barvu vašich očí, zkrášlit vaši tvář, …to vše můžete mít, pokud budete dodržovat prevenci a používat zdravý selský rozum – dodržovat hygienické zásady, měnit čočky před uplynutím jejich životnosti, používat správně kvalitní roztoky a pravidelně docházet na kontroly.
 
Oficiální doporučení:
Mezi klíčové pokyny vztahující se k péči, které by měl nositel kontaktních čoček dodržovat, patří tyto zásady:

  • Před manipulací s kontaktními čočkami je nutno omýt si ruce mýdlem a vodou a poté si je opláchnout a osušit ručníkem, ze kterého se neuvolňují vlákna.
  • Minimalizujte styk s vodou, což zahrnuje vyjímání čoček před plaváním nebo v horké lázni, držení očí nad vodou a nošení plaveckých brýlí na očích s čočkami.
  • Čtěte návody k použití roztoků na kontaktní čočky a pečlivě je dodržujte.
  • Během čištění by se čočky měly promnout, poté opláchnout roztokem a teprve potom ponořit do roztoku.
  • Pouzdro na kontaktní čočky by se mělo vyplachovat čerstvým roztokem, nikoli vodovodní nebo balenou vodou. Prázdné pouzdro by se mělo ponechat na vzduchu oschnout, pokud možno nikoli v koupelně (kromě několika výjimek, viz návody k použití k výrobkům).
  • Pouzdro na kontaktní čočky se musí udržovat v čistotě a pravidelně vyměňovat, nejméně každé tři měsíce. Pouzdra na čočky mohou být zdrojem kontaminace a infekce. Prasklá nebo poškozená pouzdra na čočky se nesmějí používat.
  • Použitý roztok je třeba vyměnit, nikdy se nesmí „dolévat“.
  • Roztok na kontaktní čočky se nikdy nesmí přelévat do menších (cestovních) nádobek. To by mohlo ovlivnit sterilitu roztoku a následně způsobit oční infekci.
  • Špička lahvičky s roztokem nesmí nikdy přijít do styku s žádným povrchem a nepoužívaná lahvička musí být pevně uzavřená.

 
.
foto istoletheTV / cc by 2.0
 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.