Share |

Venerologická poradna: Syfilis a líbání. Jak to je?

foto: Adam Fuchs

Přinášíme další díl odpovědí na vaše dotazy z oblasti venerologie. MUDr. Přemek Procházka je i nadále připraven zodpovídat vaše dotazy - pište je na protisedi@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE.

 

 

Vážený pane doktore,
mám na Vás následující dotaz. Je možné se nakazit syfilis při sdílení skleničky popř. líbání? Na patře se mi objevilo něco jako aft zhruba 3 dny po jedné společenské akci, kdy jsem sdílel sklenici s více lidmi a též jsem se s jednou slečnou i líbal (je dost promiskuitní)...  Nejsem sice odborník, ale o I. stadiu syfilis jsem si přečetl, že se tzv. tvrdý vřed objeví mnohem později a též, že I. stádium je doprovázeno zvětšením mízních ulzin (což se u mě nestalo). Jedná se tedy podle Vás spíše jen o obyčejnou aftu?
S pozdravem A.H.

 

 

Vážený mladý pane,
máte pravdu, že pouhým líbáním se lze nakazit syfilitickou infekcí, ale zároveň podotýkám, že je to velmi vyjímečné. Muselo by dojít k přenosu bakterií přímo z takzvaného tvrdého vředu lokalisovaného někde v dutině ústní i třeba na rtu či na jazyku. Tento tvrdý vřed se však vytváří nejdříve třetí týden od přenosu a bývají při něm zároveň zvětšené nebolestivé regionální lymfatické uzliny na krku. Dle obrázku a Vašeho popisu události si tedy dovolím tvrdit, že se zde jedná o herpetický aft po použití společné sklenice a né o projev syfilitické infekce. Přesto pokud máte nějaké pochybnosti, vydejte se na vyšetření do specializované venerologické ambulance.

S pozdravem,
MUDr. Přemysl Procházka

 

 

MUDr. Přemysl Procházka má za sebou dlouholetou praxi v oboru kožního lékaře. Je členem venerologické sekce České dermatovenerologické společnosti. Po ukončení lékařského studia úspěšně absolvoval základní i nadstavbovou atestaci z oboru dermatovenerologie.. Jeho vysokou odbornost dokládá fakt, že je držitelem nejen licence pro vykonávání samostatné privátní praxe v dermatovenerologii, ale též licence pro vykonávání funkce primáře v nestátním zdravotnickém zařízení v tomto oboru. Od ledna 2007 je vedoucím lékařem venerologické ambulance Kartouzská spadající pod nestátní zdravotnické zařízení MEDICENTRUM Beroun s.r.o..  Věnuje se též publikační činnosti, kdy lze jako příklad uvést články "Zdravotní rizika u osob v pornobyznysu z pohledu venerologa" , "Chlamýdiové urogenitální infekce"  a "Syfilis a gravidita ", které byly publikovány v Lékařských listech v průběhu posledních dvou let. Nedílnou součástí jeho práce je rovněž přednášková činnost. Vystoupil na Pečenkových epidemiologických dnech v  Jihlavě v září 2009 s přednáškou "Alarmující počet výskytu primární syfilis u rizikové populace" , při Klinických konferencích nemocnice Kladno se věnoval tématům  "Konzervativní léčba Condyloma accuminatum" a "Nádorové onemocnění zevního genitálu".


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.