Share |

Venerologická poradna: Odpovědi na vaše otázky, tentokrát o syfilis

foto: Adam Fuchs

Přinášíme další díl odpovědí na vaše dotazy z oblasti venerologie. MUDr. Přemek Procházka je i nadále připraven zodpovídat vaše dotazy - pište je na protisedi@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE.
 
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se může jednat o syfilis v případě mého přítele. Objevily se mu dva tvrdé načervenalé"pupeny" v průměru tak okolo jednoho cm, jeden v oblasti třísel a druhý na břiše. Žádná tekutina z nich nevytéká a po týdnu už jsou téměř zhojené.
Díky za odpověd, Mirka F.
 
Dobrý den, mladá paní,
syfilis se také nazývá "Simia morborum" neboli opice nemocí, což značí, že může napodobovat téměř každou kožní chorobu. Ale na druhé straně na onemocnění syfilis myslíme v první řadě, pokud dotyčný měl v posledních třech měsících nějaký rizikový sex a Vámi popisované kožní projevy nejsou časté při výskytu tohoto infekčního onemocnění. Přesto, pokud má Váš partner pochybnosti ohledně kožního nálezu a nemůže vyloučit proběhlý rizikový sex, měl by se dostavit k vyšetření do venerologické ambulance. Termín testu na protilátky proti syfilis mu bude doporučen na základě vyšetení venerologem podle nálezu a doby od proběhlého rizikového sexu.

S pozdravem,
MUDr. Přemysl Procházka 
 
MUDr. Přemysl Procházka má za sebou dlouholetou praxi v oboru kožního lékaře. Je členem venerologické sekce České dermatovenerologické společnosti. Po ukončení lékařského studia úspěšně absolvoval základní i nadstavbovou atestaci z oboru dermatovenerologie.. Jeho vysokou odbornost dokládá fakt, že je držitelem nejen licence pro vykonávání samostatné privátní praxe v dermatovenerologii, ale též licence pro vykonávání funkce primáře v nestátním zdravotnickém zařízení v tomto oboru. Od ledna 2007 je vedoucím lékařem venerologické ambulance Kartouzská spadající pod nestátní zdravotnické zařízení MEDICENTRUM Beroun s.r.o..  Věnuje se též publikační činnosti, kdy lze jako příklad uvést články "Zdravotní rizika u osob v pornobyznysu z pohledu venerologa" , "Chlamýdiové urogenitální infekce"  a "Syfilis a gravidita ", které byly publikovány v Lékařských listech v průběhu posledních dvou let. Nedílnou součástí jeho práce je rovněž přednášková činnost. Vystoupil na Pečenkových epidemiologických dnech v  Jihlavě v září 2009 s přednáškou "Alarmující počet výskytu primární syfilis u rizikové populace" , při Klinických konferencích nemocnice Kladno se věnoval tématům  "Konzervativní léčba Condyloma accuminatum" a "Nádorové onemocnění zevního genitálu".


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.