Share |

Tip na knihu: Záleskautky - Lumberjanes

ZÁLESKAUTKY aneb RYCHLÉ ŠÍPY PRO 21. STOLETÍ
foto: nakladatelství Paseka

Jak by vypadaly Rychlé šípy, kdyby vznikly ve 21. století? Záleskautky - Lumberjanes přerostly komiksovou komunitu a od svého uvedení v roce 2014 se staly téměř společenským fenoménem, kterého si všímali ve Vanity Fair i New York Times. Teď se poprvé představují v češtině díky Nakladatelství Paseka, které přináší na český trh s komiksy větší rozmanitost a čtení vhodné také pro ženy a dívky.
 
Pět nejlepších kamarádek, jejichž bojový pokřik zní „Kámošky až za hrob!“, si chce užít léto na dívčím skautském táboře a utužit svoje přátelství. Jenže jim plány neustále hatí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. Naštěstí tomu všemu dokážou vzdorovat a ještě narušovat konvence a stereotypy „klučičího“ žánru. Na jedné straně stojí pět hrdinek, na druhé straně tvůrčí tým složený ze čtyř žen.
 
Po autobiografických příbězích Rainy Telgemeierové nebo dobrodružstvích modrovlasé Hildy se k českým čtenářům dostává další moderní klasika. „Záleskautky lze vnímat jako aktualizaci v České republice obzvláště populárního komiksového subžánru klubáckých příběhů, respektive jejich předobrazu, dětských románových sérií o příhodách kamarádských part, například u Enid Blytonové (Správná pětka) či Arthura Ransoma (Vlaštovky a Amazonky),“ říká Pavel Kořínek z Ústavu pro česku literaturu.

Podobně jako v Rychlých šípech, Strážcích či Modré pětce se i zde potkáváme s ústřední pěticí spřátelených, dílčími charakterovými rysy obdařených postav, přičemž i tentokráte sehrává významnou roli vztahová dynamika uvnitř skupiny. A nutno předeslat, že mnohem životnější než například u zmiňovaného Foglara,“ říká Kořínek.
 
„Tvrďácký dámy“ Mal, Ripley, Molly, April a Jo mají pro strach uděláno a neschází jim chuť k dobrodružství a objevování neznámého. Prostředí letního tábora je k tomu ideální příležitostí, a jakkoli série postupem času více a více zdůrazňuje fantaskní a fantastické motivy a mytologie se rozrůstá, v jádru vyprávění pořád zůstává zábavný a napínavý, citlivý a chvílemi dojemný příběh o přátelství, prvních láskách a nutnosti překonávat překážky.

Záleskautky se právem staly kultem pro moderní čtenářky i čtenáře. Ulítlou formou podporují hodnoty, jako jsou tolerance, ochrana přírody a odvaha. Série několikrát vyhrála nejprestižnější ocenění komiksového světa – Cenu Willa Eisnera přezdívanou „komiksový Oscar“ – a chystá se podle ní celovečerní film od studia 20th Century Fox. Ve Spojených státech dokonce Záleskautky oživily zájem o skauting a tramping…


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.