Share |

Tip na knihu: Vladimír Ambroz, Akce

foto: BiggBoss

Výpravná kniha vůbec poprvé představuje práci brněnského performera a konceptuálního umělce Vladimíra Ambroze. V sedmdesátých letech minulého století chtěl dát svému životu naléhavější smysl a současně reflektovat pokřivenou dobu. Proto po celý den sledoval nesnesitelný program tehdejší televize, sám sebe na ulici zaparkoval jako automobil, nebo vyrazil do města se zrcadlem v rukách a nastavoval je všemu, co mu přišlo zvláštní.
 
Dosud prakticky neznámá činnost Vladimíra Ambroze na poli performance, intervencí do veřejného prostoru a projevů blízkých inscenované fotografii trvala jen několik let. V druhé polovině sedmdesátých let patřil k okruhu brněnské umělecké scény působící vně tehdejších oficiálních institucí. Ambrozovy práce z tohoto období reflektují obecná civilizační témata a současně reagují na temnou atmosféru vrcholící normalizace. V prostředí československé performance jsou unikátní svým důrazem na výraz fotografické dokumentace. Ta není jen prostředkem zachycení performance, ale mají blízko k inscenované nebo esteticky působivé konceptuální fotografii. Byl také prvním, kdo na našem území performanci zkombinoval s videem.

Bohatě ilustrovaná kniha Vladimír Ambroz: Akce zprostředkovává umělcův archiv s kompletní dokumentací jeho realizovaných i nerealizovaných akcí. Práci Vladimíra Ambroze do kontextu československé i světové performance zasazuje obsáhlý text historika umění Tomáše Pospiszyla. Na Vladimíra Ambroze dále v knize vzpomínají jeho tehdejší přátelé a spolupracovníci Petr Štembera, Marian Palla a Pavel Büchler.

 
Knihu slavnostně pokřtí významný český filozof Petr Rezek. Večerní program završí audiovizuální performance Vladimíra 518 a Davida Vrbíka, kteří se s pomocí současných technologických možností pokusí interpretovat Ambrozovu vizuální partituru z konce sedmdesátých let.
 
Vladimír Ambroz: Akce / Action 
Editor: Tomáš Pospiszyl
Texty: Vladimír Ambroz, Pavel Büchler, Marian Palla, Tomáš Pospiszyl, Petr Štembera
Grafická úprava: Kristyna Ambrozová
Formát: 230 x 300 mm

Počet stran: 228
Vazba: V4
BiggBoss 2017
Mediálním partnerem je Radio 1.
Vydání knihy podpořila firma Amosdesign.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.