Share |

Tip na film: Nezlomené

foto: pořadatel akce

Dokumentární film Nezlomené o třech ženách, které se i přes své nelehké osudy dokázaly vzepřít svému osudu, právě dokončily čtyři autorky Jarmila Štuková, Olga Šilhová, Markéta Kutilová a Lenka Klicperová. Tři hrdinky filmu, afgánskou lékařku a současnou ministryni zdravotnictví, mladičkou oběť útoku s kyselinou v Indii a aktérku kampaně proti zažehlování prsou v Kamerunu, spojuje síla bojovat proti porušování lidských práv. Tvůrkyně filmu zase spojuje fakt, že jako novinářky, fotografky a dokumentaristky, navštěvují problémové oblasti světa, kde často probíhají válečné konflikty.
 
Film Nezlomené o ženách, které se nenechaly zlomit svým osudem, čeká v nejbližších dnech alternativní distribuce, kromě distribuce na internetu bude uveden také na obrazovce televize Prima ZOOM. Oryakhil je afghánská gynekoložka a ministryně zdravotnictví, která pracovala ve svém oboru již za Tálibánu, kdy ženy pracovat nesměly. Ritu je mladá žena z Indie, kterou v sedmnácti letech polili útočníci kyselinou, protože odmítla návrhy jednoho muže a nyní vede dobročinnou kavárnu pro dívky s obdobným příběhem. Kamerunka Fomuso byla ve svých dvanácti letech svědkem zažehlování prsou své pubertální sestřenice a nyní je ve své zemi hlavní aktérkou kampaně proti této praktice.“Žijeme ve svobodné zemi a cítíme potřebu poukazovat na místa, kde ženy takové štěstí nemají. Každý jeden takový zveřejněný osud, každý film nebo jakýkoliv záznam, jenž na bezpráví v těchto státech poukazuje, má velký smysl," říká Jarmila Štuková.
 
Oryakhil z Afghánistánu vystudovala medicínu, přestože gramotnost žen dosahuje jen k patnácti procentům. Dnes vede svou nemocnici pro ženy Malalai, kde denně přijme sto pacientek, šíří sexuální osvětu a zároveň je i ministryní v afghánské vládě. "Práce v Afghánistánu byla velkou výzvou, natáčet zejména ženy na veřejnosti je téměř nemožné. Doktorka Oryakhil byla navíc pořád velmi zaměstnaná prací na klinikách a my jsme cítili, že ji nemůžeme žádat o víc než pár hodiny času. Práce pro afghánské ženy byla prostě přednější,“ popisuje Lenka Klicperová.Najít v Kamerunu někoho, kdo by se zabýval bojem proti zažehlování prsou, nebylo snadné. "Pro místní společnost je zažehlování prsou tabu. Je to věc, o níž se nemluví,vysvětluje Markéta Kutilová. Tradicí zažehlování prsou nažhaveným žulovým kamenem mimo dohled veřejnosti projde jedna třetina dívek v Kamerunu a dalších zemích západní Afriky, mají tak být chráněny proti znásilnění. Přestože dívky absolvují ohavný zákrok denně po dobu zhruba čtyř měsíců, jeho účinek nikdy není dlouhodobý. Dokumentaristky točily s dívkou Fomuso z města Bamenda, která se této praxi vzepřela a vede v Kamerunu kampaň proti zažehlování prsou.Fenomén zažehlování prsou je v Česku téměř neznámý a pro české diváky je poprvé zdokumentován právě ve filmu Nezlomené.  Klicperová, Kutilová, Šilhová a Štuková jsou tak prvními českými novinářkami, které se fenoménem podrobně zabývají. V Indii se režisérky rozhodly zmapovat oběti kyselinových útoků a vybraly si Ritu, která i přes své znetvoření žije aktivním životem. Spolu s dalším postiženými dívkami provozuje v Ágře kavárnu Sheroes, kde tyto ženy pracují a za podpory lidí z celého světa vedou kampaň Stop Acid Attacks. "Projekt kavárny popálených žen sklidil velký úspěch, díky aktivitám Ritu a ostatních je nyní v Indii možné odsoudit útočníky až ke dvaceti letům ve vězení,“říká Olga Šilhová. Natáčení dokumentu, které trvalo tři roky, bylo díky ztíženým podmínkám v extrémních oblastech náročné i z hlediska omezeného času, který neumožňoval točit jedinou scénu vícekrát nebo jen o minutu déle. "Například pohyb po Kábulu je vždy spojený s rizikem, že se někde odpálí sebevražedný atentátník, nebo že se dostanete do rukou únosců. Všechno se muselo přizpůsobovat bezpečnostním požadavkům,”dodává Jarmila Štuková.
 
Film jeaktuálně možné zhlédnout zdarma na Prima-play.cz, 22. února ve 13.55 hodin na Prima ZOOM a následně od 22.února také na Femisphera.com. Autorky dokumentu Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Olga Šilhová a Jarmila Štuková jsou držitelkami ocenění Czech Press Photo. Lenka Klicperová s Olgou Šilhovou založily občanské sdružení Femisphera, které nyní sdružuje více ženských osobností a zaměřuje se na dokumentování problematiky třetího světa s důrazem na ženská témata.Více na www.femisphera.comDokument Nezlomené vznikl za podpory České rozvojové agentury.Střih a dramaturgie je dílem Adama Brothánka, autorem hudby je Robert Jíša
 
SYNOPSE
Tři ženy, tři hrdinky, tři příběhy. Žijí v odlišných zemích, kulturách, mají jiné vzdělání i osudy. Přesto jsou si podobné. Ritu je mladá žena z Indie, kterou v sedmnácti letech polili útočníci kyselinou. Fomuso žije v západoafrickém Kamerunu a bojuje proti staré tradici žehlení prsou. Oryakhil se narodila v Afghánistánu, snad v nejhorší zemi, kde se může žena narodit. Číst a psát zde umí jen 15% žen, kterým jsou v této zemi upírána základní lidská práva. Oryakhil přesto vystudovala medicínu a praxi provozovala potají i za Tálibánu. Oryakhil, Ritu i Fomuso dokázaly vzdorovat osudu a pomáhají nejen sobě, ale i ostatním. Prostě ženy, které zůstaly nezlomené.
Námět, režie, scénář: Jarmila Štuková, Olga Šilhová, Markéta Kutilová, Lenka Klicperová
Délka: 56 minut
Námět, režie, scénář: Jarmila Štuková, Olga Šilhová, Markéta Kutilová, Lenka Klicperová
Střih a dramaturgie:Adam Brothánek
Kamera:Jarmila Štuková, Lenka Klicperová, Andrej Štuk, Olga Šilhová
 
Hudba: Robert Jíša
Nahrála: 33 orchestra
Housle:Mari Yamamoto
Zpěv:Lucie Freiberg
Zvuk:Sleepwalker
Překlad:Barbora Šilhová, Veronika Jeřichová
Titulky a grafika:Martin Zajíček
Spolupracovníci v Afghánistánu, Kamerunu a Indii: Kannagi Khanna, Hárún Omar, Omid Yari, Cyril Fonjong, Manoj Sharma
Postprodukce:Sleepwalkers (zvuk), Magic Lab (obraz a mix)
Stopáž:55 minut


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.