Share |

Svět knihy nabídne dílnu Čtenářských klubů

foto: pořadatel akce

11. května se otevřou brány 23. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Součástí akce na holešovickém Výstavišti bude bohatý program, v jehož rámci představí Nová škola, o.p.s. stále úspěšnější projekt Školních čtenářských klubů. V jedinečném čtenářském workshopu poznáte, jak fungují kluby, v nichž čtou děti, které dříve nečetly.
 
Nahlédnout do kuchyně čtenářských klubů a prožít malou klubovou schůzku na vlastní kůži můžete ve čtvrtek 11. května od 10:00 do 10:50 v prostorách Literární kavárny (pravé křídlo holešovického Výstaviště, balkon vlevo). „Návštěvník dílny pronikne do prvních kapitol humorné knížky Kluk na větvi od Dannyho Wattina. Na společné čtení se žáky pražské ZŠ Šimanovská se naladíme za využití čtenářských kostek a vyzkoušíme si myšlenkovou mapu pro předvídání děje. Zažijeme řízené čtení s otázkami zaměřujícími se na hlavní myšlenky textu a společně si uvědomíme, jak důležité je dát dostatečný prostor pro porovnání přečteného se svou vlastní zkušeností,“ přibližuje průběh workshopu Eva Bělinová, manažerka projektu Školních čtenářských klubů, který byl mimo jiné oceněn dvěma cenami Eduína 2014.
 
Ve své činnosti navazují Školní čtenářské kluby na úspěšný projekt Brána ke vzdělávání: školní čtenářské kluby, který pro žáky 1. stupně tři roky úspěšně fungoval při 13 základních školách po celé ČR. V některých školách tyto kluby fungují samostatně i po skončení projektu,  řada dalších škol si v rámci inspirace tímto projektem založila vlastní čtenářské kluby. „Každý klub tvoří skupinka přibližně 12 dětí, který vede kmenový učitel školy a knihovník z blízké knihovny. Zájem dětí daleko předčil naše očekávání a máme velkou radost, jak dobře organizovaný čas strávený s pěknými dětskými knížkami funguje. Nejen, že přináší dětem radost z prvních přečtených knih, ale leckde vede i ke zlepšení školních výsledků,“ dodává Eva Bělinová.
 
Od letošního února se na základních školách po celé České republice otevřelo celkem 27 nových Školních čtenářských klubů určených pro žáky 2. stupně. Tyto pravidelné odpolední kroužky, jejichž cílem je představit četbu jako zábavnou a smysluplnou činnost, jsou otevřeny i dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Realizačnímu týmu z pražské neziskové organizace Nová škola, o. p. s. se tak spolu s desítkami pedagogů a knihovníků daří vést ke čtenářství stále více dětí.
 
Význam dětského čtenářství pro zlepšení školních výsledků nejen v rodném jazyce, ale například i v matematice, potvrdily i výsledky výzkumu čtenářské gramotnosti, realizovaného University of London. Zájemci o zkušenosti z práce čtenářských klubů mohou navštívit stránky www.ctenarskekluby.cz, kde je možné kromě lekcí a různých metodických textů najít anotace dětských knih včetně jejich roztřídění podle čtenářské úrovně.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.