Share |

Proč mluvit se zvířaty? Plzeň čeká unikátní inscenace o mezidruhových vztazích.

Jiří Cafourek, foto pořadatel akce

Zvířata nás obklopují. Žijí s námi. Pomáhají nám. Jak s nimi však můžeme mluvit? Odpověď dá veřejné setkání patnácti lidsko-zvířecích párů, které spolu žijí, spolupracují a komunikují. Projekt připravil Goethe-Institut a žádaná tvůrčí skupina Mobilní akademie Berlín jako součást programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Přední německá fotografka Pola Sieverding navštíví 24. září plzeňské DEPO2015, aby před zraky veřejnosti zachytila niterný vztah mecenášky Medy Mládkové s jejími psy, herce Václava Vydry s  koněm Démonem, plzeňské učitelky Terezy Porubové se slepicí Pipkou a dalších „kuriózních“ párů. Součástí dne bude filmový program plný tajemných „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga, a také komentáře vědeckých oborníků z oblasti Animal Studies.
 
„Věda, umění a zkušenosti všedního života vystoupí v jeden den společně v jedné aréně, kde se v hlavních rolích představí zvířata“, komentuje autorka projektu Hannah Hurtzig z Mobilní Akademie Berlín: „15 smíšených párů, mezi nimiž budou zvířata, slavné osobnosti i neznámí lidé, odhalí před zraky Plzeňanů své přátelství. Orel a jeho sokolník, prase svislobřiché se svou lidskou klientkou, asistenční pes a jeho trenér nebo krajta s ošetřovatelem. Jde o to mluvit s nimi, poznat je jako komplexní bytosti, dát jim prostor a naslouchat jim“, vysvětluje Hurtzig.
 
Návštěvníci obdrží u vstupu porty se sluchátky, na kterých budou odposlouchávat veškeré dění v prostoru: komentované focení, poznámky lidí i zvířat, zvuky z filmů či českých i zahraničních odborníků na Human-Animal Studies, tedy relativně nové vědecké disciplíny postavené na předpokladu, že zvíře není pouhou věcí, nýbrž naším protějškem, partnerem v dialogu, s nímž je třeba vyjednávat o společném světě. Projekt nabízí originální pohled nejen do zákulisí vztahu mezi jednotlivými lidmi a jejich domácími „mazlíčky“, ale vrhá také světlo na obecný vztah lidí a zvířat. V Plzni půjde i o vědění a nevědění o zvířatech: co nám může říct věda, co se dá vidět ve filmu a co říkají lidé, kteří se zvířaty žijí?
 
Co? Veřejná performance „Proč mluvit se zvířaty?“
Kdy? 24|09|2015, 12–15 a 17-21 hodin. Vstup volný v kteroukoliv dobu.
Kde? DEPO2015, Presslova 14, Plzeň. Děti a zvířata jsou vítány!
Kdo? Adéla (sova pálená), Božena (krajta královská), Charlie (papoušek), Evžen (výr), Katrijn Van der Meier (minikůň), Lina (zelená leguánka), Pinky (prase svislobřiché), Pipka (slepice domácí), Pula (fena boxera), Sofie (stepní orlice), Winnie (liška), ale také dvě ovečky, roj včel medonosných, krkavec, minikoza, dvě želvy ostruhaté a krokodýl čelnatý. Zvířata doprovodí: Lenka Kořínková, Karel Makoň, Meda Mládková, Jiří Pospíšil, Martin Vobruba, Václav Vydra, Tereza Porubová a další.
 
Zvířecí den“, balancující na pomezí vědy a umění, přiváží do Plzně, Evropského hlavního města kultury (a přírody), Mobile Akademie Berlin a Goethe-Institut.
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.